Отримання патентів в Україні

Кожна країна світу має свої нормативні акти, які регулюють сферу інтелектуальної власності і, відповідно, власні критерії того, які технічні рішення можна запатентувати, щоб отримати їх правовий захист і виняткове право власності. Законодавство України також визначає, які саме розробки можуть бути запатентовані і яка процедура отримання патентів.

В Україні патентуванню підлягають такі об’єкти:

  • винахід;
  • корисна модель.

Для винаходу основними об’єктами патентування можуть бути продукт (пристрій, речовина тощо), процес (спосіб), а також нове використання відомого продукту чи процесу. Експертизи перевіряють об’єкт на світову новизну, винахідницький рівень і промислову придатність. Строк, протягом якого реально отримати документ, становить від 9 до 36 місяців. Такий патент видається на 20 років від дати подання заявки.

Корисна модель — це найчастіше прилад (конструкція). Такий об’єкт вже не перевіряють на світову новизну: достатньо формальної експертизи. Патент видається під відповідальність заявника строком на 10 років. Отримати його можна протягом 4 – 14 місяців.

Не можна запатентувати маркетингові, організаційні й інші заходи, де люди є «активним» ресурсом. Творчі ідеї, методи, концепції й інші об’єкти, які не мають технологічного і матеріального втілення, також лишаються поза патентуванням.

У 2020 році до патентного законодавства України були внесені зміни, і патенти на промислові зразки були скасовані. Тепер охоронним документом для цього ОІВ є свідоцтво.

Як і в більшості країн, в Україні не видається патент на комп’ютерні програми, проте вони можуть бути зареєстровані як об’єкти авторського права

Отримати консультацію

    Відповідно до законодавства України, авторами технічних рішень можуть бути виключно фізичні особи. А ось володіти патентом може як фізична особа або група фізичних осіб, так і юридична особа. Таким чином, автором і власником охоронного документа можуть бути різні особи.

    В Україні патенти уповноважене видавати лише Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент).

    Для реєстрації патенту потрібні такі документи:

    • заява на видачу патенту на винахід (корисну модель);
    • опис і формула винаходу (корисної моделі);
    • реферат (для корисної моделі);
    • креслення (за необхідності);
    • підтвердження про оплату державного мита за подання заявки.

    Далі проводиться процедура зі встановлення дати подання заявки, формальна чи кваліфікаційна експертиза. Якщо рішення схвальне, заявник оплачує держмита. Далі йде публікація опису і внесення патенту до державного реєстру. Після цього заявник отримує довгоочікуваний патент і статус власника виключних прав на об’єкт.

    Процес може здатися не таким вже й складним, але практика часто це заперечує. Якщо автор винаходу не є фахівцем у сфері права інтелектуальної власності, йому краще звернутися до юристів, які працюють саме з патентуванням. Команда висококваліфікованих юристів ВігоЛекс допоможе вам не тільки заощадити безцінний час, а й зберегти спокій і впевненість у правильності своїх дій.

    Чому Vigolex

    proffesional

    Професійні

    Фахівці команди VigoLex мають багаторічний досвід та унікальні знання у сфері ІТ-права, онлайн- та офлайн-казино, а також в інших сферах високоризикованого бізнесу та електронної комерції.

    creatives

    Креативні

    Для нас не існує стандартних рішень і традиційних підходів: кожне завдання унікальне та потребує врахування всіх особливостей та підводних каменів.

    Гнучкі

    Ми не боїмося нових викликів та готові удосконалюватися відповідно до вимог часу та потреб Клієнта.

    responsibility

    Відповідальні

    Ми розуміємо, що клієнта цікавить не процес, а результат. Результат клієнта – наша репутація.

    Наша команда

    Ганна Буяджи
    Ганна Буяджи
    Керуючий партнер
    Детальніше
    Сергій Буяджи
    Сергій Буяджи
    Партнер
    Детальніше
    Олександр Гольбарт
    Олександр Гольбарт
    Партнер, керівник практики з питань кримінального права і процесу
    Детальніше
    Лілія Деговець
    Лілія Деговець
    Керівних практики в області будівництва та нерухомості
    Детальніше
    Геннадій Чебанов
    Геннадій Чебанов
    Керівник практики з питань франчайзингу і роботи з публічними особами (РЕР)
    Детальніше
    Володимир Кочетков
    Володимир Кочетков
    Старший юрист з практики IT-права
    Детальніше
    Людмила Довгопола
    Людмила Довгопола
    Юрист
    Детальніше
    Сніжана Ткачук
    Сніжана Ткачук
    Юрист
    Детальніше

    Отримати консультацію

      +38 097 215 66 70