У кожній країні світу існують свої нормативні акти, які регулюють сферу інтелектуальної власності і, відповідно, власні критерії того, які технічні рішення можуть бути запатентовані, щоб такому технічному рішенню можна було надати правовий захист і виняткове право власності. Відповідно, Україна також визначає, які саме розробки можуть бути запатентовані і яка процедура отримання патентів.
В Україні існує кілька видів об’єктів, що можуть бути запатентовані:
– винахід;
– корисна модель.
Говорячи про кожен із цих патентів, слід зазначити, що у винаході основними об’єктами патентування можуть бути продукт (пристрій, речовина штам мікроорганізму, культура клітин рослини і тварини тощо), процес (спосіб). Суть експертизи полягає в перевірці на світову новизну, винахідницький рівень і промислову придатність. Строк, протягом якого реально отримати документ, становить від 9 до 36 місяців. Такий патент видається на 20 років від дати подання заявки.
Що стосується корисної моделі, то найчастіше це – прилад (конструкція). Такий об’єкт вже не перевіряється на світову новизну, а проводиться формальна експертиза і патент надається під відповідальність заявника строком на 10 років. Отримати цей вид патенту можна протягом 4 – 14 місяців.
Не можна запатентувати маркетингові, організаційні та інші заходи, в яких, наприклад, наявність і участь людей є «активним ресурсом». Крім того, творчі ідеї, методи, концепції та інші схожі об’єкти, які не можуть бути виражені в технологічному матеріальному втіленні, також поза патентування.
У 2020 році до патентного законодавства України були внесені зміни, і відтепер в Україні не будуть видаватися патенти на промислові зразки. Охоронним документом для цього об’єкта інтелектуальної власності є свідоцтво.