ENRUUA

Отримання патентів в Україні

У кожній країні світу існують свої нормативні акти, які регулюють сферу інтелектуальної власності і, відповідно, власні критерії того, які технічні рішення можуть бути запатентовані, щоб такому технічному рішенню можна було надати правовий захист і виняткове право власності. Відповідно, Україна також визначає, які саме розробки можуть бути запатентовані і яка процедура отримання патентів.

В Україні існує кілька видів об’єктів, що можуть бути запатентовані:

– винахід;

– корисна модель.

Говорячи про кожен із цих патентів, слід зазначити, що у винаході основними об’єктами патентування можуть бути продукт (пристрій, речовина штам мікроорганізму, культура клітин рослини і тварини тощо), процес (спосіб). Суть експертизи полягає в перевірці на світову новизну, винахідницький рівень і промислову придатність. Строк, протягом якого реально отримати документ, становить від 9 до 36 місяців. Такий патент видається на 20 років від дати подання заявки.

Що стосується корисної моделі, то найчастіше це – прилад (конструкція). Такий об’єкт вже не перевіряється на світову новизну, а проводиться формальна експертиза і патент надається під відповідальність заявника строком на 10 років. Отримати цей вид патенту можна протягом 4 – 14 місяців.

Не можна запатентувати маркетингові, організаційні та інші заходи, в яких, наприклад, наявність і участь людей є «активним ресурсом». Крім того, творчі ідеї, методи, концепції та інші схожі об’єкти, які не можуть бути виражені в технологічному матеріальному втіленні, також поза патентування.

У 2020 році до патентного законодавства України були внесені зміни, і відтепер в Україні не будуть видаватися патенти на промислові зразки. Охоронним документом для цього об’єкта інтелектуальної власності є свідоцтво.

Як і в більшості країн, в Україні не видається патент на комп’ютерні програми, проте вони можуть бути зареєстровані як об’єкти авторського права

Відповідно до законодавства України авторами технічних рішень можуть бути виключно фізичні особи. А ось володіти патентом можуть як фізична особа або група фізичних осіб, так і юридична особа. Таким чином, автором і власником охоронного документа можуть бути різні особи.

В Україні існує єдиний суб’єкт, уповноважений видавати патенти – Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент).

Пакет документів для реєстрації патенту:

 • заяву на видачу патенту на винахід (корисну модель);
 • опис і формулу винаходу (корисної моделі);
 • реферат (для корисної моделі);
 • креслення (при необхідності);
 • підтвердження про оплату державного мита за подачу заявки.

Після цього слідують процедури встановлення дати подачі заявки, формальна/ кваліфікаційна експертизи. У разі прийняття позитивного рішення, заявник оплачує держмита, далі робиться публікація, внесення до державного реєстру і заявник отримує довгоочікуваний патент і статус власника виключних прав на об’єкт.

Теоретично, процес може здатися не таким вже й складним, однак практика часто показує зворотне. Якщо автор винаходу не є фахівцем у сфері права інтелектуальної власності, щоб впоратися з цим питанням, слід звертатися до юристів, які практикують саме в цьому напрямку. Команда висококваліфікованих юристів ВігоЛекс безумовно допоможе вам не тільки заощадити безцінний час, а й зберегти моральний спокій і впевненість у правильності дій.

Отримати консультацію

Даю згоду на обробку моїх персональних данних

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  [email protected]