ENRUUA

Отримання патентів в Україні

Кожна країна світу має свої нормативні акти, які регулюють сферу інтелектуальної власності і, відповідно, власні критерії того, які технічні рішення можна запатентувати, щоб отримати їх правовий захист і виняткове право власності. Законодавство України також визначає, які саме розробки можуть бути запатентовані і яка процедура отримання патентів.

В Україні патентуванню підлягають такі об’єкти:

 • винахід;
 • корисна модель.

Для винаходу основними об’єктами патентування можуть бути продукт (пристрій, речовина тощо), процес (спосіб), а також нове використання відомого продукту чи процесу. Експертизи перевіряють об’єкт на світову новизну, винахідницький рівень і промислову придатність. Строк, протягом якого реально отримати документ, становить від 9 до 36 місяців. Такий патент видається на 20 років від дати подання заявки.

Корисна модель — це найчастіше прилад (конструкція). Такий об’єкт вже не перевіряють на світову новизну: достатньо формальної експертизи. Патент видається під відповідальність заявника строком на 10 років. Отримати його можна протягом 4 – 14 місяців.

Не можна запатентувати маркетингові, організаційні й інші заходи, де люди є «активним» ресурсом. Творчі ідеї, методи, концепції й інші об’єкти, які не мають технологічного і матеріального втілення, також лишаються поза патентуванням.

У 2020 році до патентного законодавства України були внесені зміни, і патенти на промислові зразки були скасовані. Тепер охоронним документом для цього ОІВ є свідоцтво.

Як і в більшості країн, в Україні не видається патент на комп’ютерні програми, проте вони можуть бути зареєстровані як об’єкти авторського права

Відповідно до законодавства України, авторами технічних рішень можуть бути виключно фізичні особи. А ось володіти патентом може як фізична особа або група фізичних осіб, так і юридична особа. Таким чином, автором і власником охоронного документа можуть бути різні особи.

В Україні патенти уповноважене видавати лише Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент).

Для реєстрації патенту потрібні такі документи:

 • заява на видачу патенту на винахід (корисну модель);
 • опис і формула винаходу (корисної моделі);
 • реферат (для корисної моделі);
 • креслення (за необхідності);
 • підтвердження про оплату державного мита за подання заявки.

Далі проводиться процедура зі встановлення дати подання заявки, формальна чи кваліфікаційна експертиза. Якщо рішення схвальне, заявник оплачує держмита. Далі йде публікація опису і внесення патенту до державного реєстру. Після цього заявник отримує довгоочікуваний патент і статус власника виключних прав на об’єкт.

Процес може здатися не таким вже й складним, але практика часто це заперечує. Якщо автор винаходу не є фахівцем у сфері права інтелектуальної власності, йому краще звернутися до юристів, які працюють саме з патентуванням. Команда висококваліфікованих юристів ВігоЛекс допоможе вам не тільки заощадити безцінний час, а й зберегти спокій і впевненість у правильності своїх дій.

Отримання патентів в Україні

Отримати консультацію

Даю згоду на обробку моїх персональних данних

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  [email protected]