В епоху цифрових технологій питання авторського права грають особливо важливу роль для всіх, хто хоче заявити про себе світові. Будь це програміст, дизайнер або власник бізнесу – проблема порушення авторських прав і їх надійного захисту може торкнутися кожного.
Авторське право можна можна визначити як сукупність прав, які належать автору у зв’язку зі створенням і використанням твору літератури, науки або мистецтва.
Принцип презумпції авторства. Суть цього принципа полягає у тому, що авторське право на твір виникає за фактом його створення, тобто реєстрація або інші формальності не є обов’язковими. Автором вважається особа, яку позначено в творі, якщо інше не буде доведено (як правило, в судовому порядку).
Захищається «матеріальне втілення» або зовнішня форма вираження твору (текст, малюнок, фотографія, відео).
Абстрактні ідеї, концепції, факти, техніки не є об’єктами авторського права і не підлягають захисту
Способи додаткового підтвердження авторства:
- публікація твору з ім’ям автора в друкованих та інтернет-виданнях;
- відправлення твору самому собі поштою: штемпель з датою на конверті має послужити доказом у разі судового спору;
- реєстрація авторського права – процедура, яка є виключно добровільною і не підлягає ніякій експертизі; фактично уповноважений на те орган (Міністерство економічного розвитку і торгівлі України та сільського господарства) фіксує факт реєстрації авторського права шляхом видачі свідоцтва.
Як показує практика і досвід юридичної компанії ВігоЛекс, свідоцтво про авторське право є найбільш швидким і ефективним засобом, який може мінімізувати ризики порушення прав інтелектуальної власності.
Переваги зареєстрованих авторських прав:
- офіційне підтвердження, що на дату звернення твір вже існував;
- додаткові заходи юридичного захисту у власника авторських прав у порівнянні з незареєстрованими правами при відстоюванні інтересів в суді стосовно порушення прав інтелектуальної власності;
- привілейоване становище по відношенню до всіх інших осіб, тому потенційний порушник не зможе в суді оскаржити існування авторських прав доти, поки не оскаржить сертифікат авторства (наприклад, в США);
- можливість вносити записи до митних реєстрів про заборону на імпорт об’єктів інтелектуальної власності на підставі документів про зареєстровані авторські права;
- можливість зареєструвати майнові права на твір на іншу особу, а не на самого автора;
- можливість оцінити твір в грошовому еквіваленті.