Стрімкий розвиток мистецтва дизайну в сучасному світі підштовхує споживача звертати все більше уваги не тільки на корисність, а й на привабливий естетичний вигляд товару. Тому виробники витрачають багато ресурсів на дизайн продукту, а отже, виникає питання, як захистити створене дизайнерське рішення.
Промисловий зразок — це форма, малюнок, розфарбування або їх поєднання, які визначають зовнішній вигляд промислового виробу і призначені для задоволення естетичних і ергономічних потреб користувача.
Головне завдання промислового зразка — привернути увагу покупців своїм оформленням. Саме зовнішній вигляд товару часто стає вирішальним фактором для покупки
Оригінальний дизайн, впізнавана упаковка або ж унікальний інтерфейс сайту — все це може бути промисловим зразком, тобто художньо-конструкторським рішенням будь-якого промислового виробу. Сюди відносяться, наприклад, унікальна форма дверей, етикетка на джинсах, зовнішній вигляд стільця — все, що робить виріб несхожим на інші.
Трапляються на перший погляд абсурдні приклади захисту промислового зразка. Так, компанія Apple виступила зі звинуваченнями на адресу компанії Samsung щодо копіювання форми телефонів. Одним з доказів був зареєстрований дизайн-патент на чорну прямокутну передню поверхню із закругленими кутами (корпус телефону). Незважаючи на очевидну безглуздість звинувачень, суд зобов’язав Samsung виплатити Apple 930 млн доларів.
В Україні процедура реєстрації промислових зразків нескладна і зрозуміла. Будь-яка уповноважена особа може стати власником промислового зразка досить швидко і за невелику плату. Але такою «доступністю» отримання свідоцтва на промисловий зразок можуть скористатися недобросовісні суб’єкти.
Промисловий зразок відповідає критеріям охороноздатності, якщо він новий і оригінальний. Але під час реєстрації заявка проходить лише формальну експертизу: перевіряється правильність оформлення документів, відповідність заявки вимогам закону, визначається приналежність об’єкта до таких, яким надається правова охорона, проводиться класифікація об’єкта і перевіряється єдність промислового зразка (чи стосується заявка тільки одного виробу). А от оригінальність зразка ніяк не перевіряють.
Однак завдяки практичному досвіду, знанням і вмінням юристів компанії ВігоЛекс можна не тільки зареєструвати дизайнерське рішення як промисловий зразок, але й отримати його правову охорону, застосувавши дієві способи захисту інтелектуальної власності.
Відповідно до цієї угоди, міжнародне депонування промислового зразка можна оформити або безпосередньо в Міжнародному бюро Всесвітньої організації інтелектуальної власності, або через національне відомство промислової власності держави-учасниці угоди, якщо це держава походження зразка.