Вихід на міжнародний ринок – це завжди показник успішності і реалізованості компанії. Однак, з розширенням сфери ведення бізнесу з’являються і нові задачі, для розв’язання яких потрібна кваліфікована юридична допомога. Однією з таких задач може стати представлення вашої торговельної марки міжнародній публіці. Загальновідомим є факт, що правова охорона торговельної марки обмежується територією тієї країни, в якій вона зареєстрована.
Якщо товар або послуга реалізується за кордоном, то рекомендується виконати реєстрацію в кожній країні, де планується здійснювати діяльність.
Існує кілька способів реєстрації торгових марок за кордоном:
- національна реєстрація – замовник звертається безпосередньо до патентного повіреного кожної країни відповідно до місцевого законодавства;
- регіональна реєстрація – мається на увазі дія на території декількох країн одночасно (наприклад, European Union Trademark, Benelux Trademark, the African Regional Intellectual Property Organization (ARIPO) Trademark);
- міжнародна реєстрація – реєстрація торговельної марки за Мадридською угодою, яка здійснюється за допомогою звернення до Всесвітньої організації інтелектуальної власності.
Міжнародна реєстрація за Мадридською угодою є найбільш ефективним способом захисту торговельної марки при виході бізнесу на міжнародний рівень
По-перше, на сьогодні Мадридська угода підписана 106 учасниками, які представлені 122 країнами, а загальна частка світової торгівлі, у яку входять учасники, становить 80%.
По-друге, процедура подачі заявки спрощена тим, що в ній може бути заявлено відразу кілька країн, в яких необхідна охорона торговельної марки. Таким чином, немає необхідності в пошуку патентних повірених в кожній країні.
І, по-третє, вартість реєстрації в декількох країнах Мадридської угоди, найчастіше вимагає менше фінансових витрат, аніж національна реєстрація в кожній країні. Більше того, в подальшому за потреби можна розширити охорону торговельної марки шляхом подачі додаткової угоди і оплати необхідних мит.
Етапи реєстрації міжнародної торгової марки:
- підготовка – включає консультацію фахівців ВігоЛекс з оформлення необхідних документів для міжнародної реєстрації і оплату відповідних мит за подачу заявки;
- безпосереднє подання заявки в Міжнародне бюро ВОІВ (Всесвітня організація інтелектуальної власності) через Укрпатент;
- ВОІВ приймає заяву і протягом наступних 6 місяців направляє запит в усі патентні відомства заявлених країн; строк проведення експертизи може коливатися в залежності від країни і становить приблизно від 12 до 18 місяців;
- у разі відсутності підстав для відмови, інформація публікується у відкритому реєстрі міжнародних реєстрацій торговельних марок і заявлена торговельна марка вважається зареєстрованою у кожній із зазначених держав; як і в Україні, свідоцтво про реєстрацію торгової марки діє 10 років з можливим продовженням на такий же період.
Іноді все ж бувають ситуації відмови в реєстрації в одній з країн. У таких випадках не варто впадати у відчай, тому що завдяки досвіду і надійному співпраці із іноземними колегами, юристи ВігоЛекс можуть допомогти виправити ситуацію.