ENRUUA

Супровід IT-спорів

Як і в будь-якому іншому бізнесі, в сфері ІТ можуть виникнути конфлікти і спори. Звичайно, випадки бувають різні і завжди потрібно враховувати деталі кожної справи, але виходячи з існуючої практики, спори, пов’язані з ІТ, можна умовно розділити на кілька груп:

1. Спори, пов’язані з невиконанням або неналежним виконанням ліцензійних договорів і договорів на розробку / поставку програмного забезпечення (ПЗ розроблено неякісно, ​​не відповідає технічним завданням, передано пізно, не в повному обсязі тощо). У таких випадках може знадобитися технічна експертиза або залучення фахівців в сфері ІТ. Більш того, для правильної підготовки документів юристам необхідно на достатньому рівні розуміти специфіку предмета спору.

2. Спори, пов’язані із захистом прав на інтелектуальну власність. У цю категорію спорів потрапляють позови про порушення авторських прав на програмне забезпечення, прав на торговельні марки, патенти і т.п. Сюди ж відноситься і боротьба з піратством.

3. Спори, пов’язані з розголошенням комерційної інформації (порушення NDA), порушенням договорів про «уникнення конкуренції» (NCA) і про «непереманювання» (NSA). Ця категорія справ не характерна для України, хоча вже з’являються перші судові рішення в цій сфері. У той же час в судах країн загального права такі спори стали звичною практикою.

4. Спори, пов’язані із захистом персональних даних в Інтернеті. Законодавство ЄС та інших розвинених країн стає все більш жорстким і навіть всесвітньо відомі ІТ-компанії потрапили під санкції за порушення прав користувачів на захист особистої інформації.

5. Спори, пов’язані з представництвом інтересів ІТ-фахівців (трудові спори, або спори, що виникають з цивільно-правових відносин).

Але, крім зазначених специфічних категорій справ, ІТ-компанії, як і всі інші, стикаються з корпоративними, податковими, господарськими спорами в суді, хоча, з огляду на транснаціональність і транскордонність ІТ-бізнесу, такі спори дуже часто виходять за межі однієї держави і вимагають знання не тільки відповідної галузі права, а й міжнародного приватного права і процесу.

Таким чином, особливостями ІТ-спорів є:

1. «Технічний» характер, що передбачає необхідність залучення ІТ-спеціалістів для правильного оформлення документів;

2. Міжнародний характер – не завжди, але в більшості випадків спори розглядаються не в Україні, а судом іншої держави або міжнародним арбітражем за іноземним правом. У цьому разі також потрібно враховувати, що відповідно до законодавства багатьох країн право на представництво інтересів в судах мають тільки ліцензовані місцеві юристи, тому для українських компаній важливо мати надійних партнерів-юристів в різних країнах;

3. Специфічні правовідносини між сторами спору. З огляду на транснаціональність ІТ-проектів, дуже часто контрагенти ніколи не зустрічалися, не обмінювалися повним пакетом належно оформлених документів, тому формування доказової бази для суду завжди є непростим завданням.

Команда ВігоЛекс розуміє складнощі представництва інтересів ІТ-компаній в судах, але готова до будь-яких викликів. Більше того, за багато років практики в цій сфері Компанія ВігоЛекс напрацювала не тільки унікальний досвід, але і мережу партнерів в різних країнах, які можуть технічно і юридично допомогти клієнту захистити себе і відновити порушені права у відповідній юрисдикції.

Одним з напрямків Компанії ВігоЛекс також є медіація.

Медіація – альтернативний спосіб врегулювання спорів, який допомагає сторонам знайти взаємовигідне рішення конфліктної ситуації, прискорити і здешевити процес примирення

З огляду на дипломатичний досвід фахівців ВігоЛекс у веденні переговорів навіть в найгостріших конфліктних ситуаціях, можна з упевненістю сказати, що не варто нехтувати таким механізмом вирішення спорів. Юристи ВігоЛекс можуть як представляти одну зі сторін конфлікту, так і залучатися спільно сторонами в якості медіатора.

Більше того, Команда ВігоЛекс знайома з особливостями урегулювання спорів онлайн (ОУС, «онлайн-арбітраж» або ODRonline dispute resolution). ОУС – це засіб вирішення спору за допомогою онлайн-технології, що набирає популярність у всьому світі.

Як правило, до онлайн-арбітражу звертаються в тих випадках, коли сума претензії настільки мала, що не має сенсу звертатися до суду або до арбітражу, але в той же час невигідно відмовлятися від захисту своїх інтересів (наприклад, коли існує багато подібних однорідних спорів на невелику суму). Як правило, це пов’язано з торгівлею в Інтернеті, коли з тих чи інших причин сторони висувають один одному претензії щодо поставки товару, саме тому основними користувачами ОУС є представники e-commerce. На сьогодні цим шляхом врегулювання спорів активно користуються такі гіганти, як eBay, AliExpress, Amazon, Cutchfield, Buy.com, Vanns, Abt і інші.

Отримати консультацію

Даю згоду на обробку моїх персональних данних

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  [email protected]