Супровід IT-спорів

Як і в будь-якому іншому бізнесі, в сфері ІТ можливі конфлікти і спори. Звичайно, випадки бувають різні, але загалом спори, пов’язані з ІТ, можна розділити на кілька груп:

  1. Спори, пов’язані з невиконанням або неналежним виконанням ліцензійних договорів і договорів на розробку/поставку програмного забезпечення (ПЗ розроблено неякісно, не відповідає технічним завданням, передано пізно, не в повному обсязі тощо). У таких випадках може знадобитися технічна експертиза або залучення фахівців сфери ІТ. Більше того, для правильної підготовки документів юристи мають розуміти специфіку предмета спору.
  2. Спори, пов’язані із захистом прав на інтелектуальну власність. В цю категорію потрапляють позови про порушення авторських прав на програмне забезпечення, прав на торговельні марки, патенти і т.п. Сюди ж відноситься боротьба з піратством.
  3. Спори, пов’язані з розголошенням комерційної інформації (порушення NDA), порушенням договорів про «уникнення конкуренції» (NCA) і про «непереманювання» (NSA). Ця категорія справ не характерна для України (хоча перші судові рішення вже з’являються), однак у судах країн загального права такі спори — звична практика.
  4. Спори, пов’язані з захистом персональних даних в Інтернеті. Законодавство ЄС та інших розвинених країн стає все жорсткішим, і навіть всесвітньо відомі ІТ-компанії потрапляють під санкції через порушення прав користувачів на захист особистої інформації.
  5. Спори, пов’язані з представництвом інтересів ІТ-фахівців (трудові спори або спори, що виникають з цивільно-правових відносин).

Крім цього, ІТ-компанії, як і всі інші, стикаються з корпоративними, податковими, господарськими спорами в суді. Через транснаціональність і транскордонність ІТ-бізнесу такі спори часто виходять за межі однієї держави і вимагають знання не лише відповідної галузі права окремої країни, а й міжнародного приватного права і процесу.

Таким чином, головними особливостями ІТ-спорів є:

  1. «Технічний» характер, що передбачає залучення ІТ-спеціалістів для правильного оформлення документів.
  2. Міжнародний характер. В більшості випадків спори розглядаються не в Україні, а судом іншої держави або міжнародним арбітражем за іноземним правом. В цьому разі потрібно враховувати, що відповідно до законодавства багатьох країн право представляти інтереси бізнесу в судах мають тільки ліцензовані місцеві юристи, тому для українських компаній важливо мати надійних партнерів-юристів в різних країнах.
  3. Специфічні правовідносини між сторонами спору. З огляду на транснаціональність ІТ-проєктів дуже часто контрагенти жодного разу не зустрічалися і не обмінювалися повним пакетом належно оформлених документів, тому формування доказової бази для суду є непростим завданням.

Команда ВігоЛекс розуміє складнощі представництва інтересів ІТ-компаній в судах, але готова до будь-яких викликів. Більше того, за багато років практики в цій сфері компанія ВігоЛекс не тільки напрацювала унікальний досвід, але й створила мережу партнерів в різних країнах, які можуть технічно і юридично допомогти клієнту захистити себе і відновити порушені права у відповідній юрисдикції.

Одним з напрямків роботи компанії ВігоЛекс також є медіація.

Медіація — альтернативний спосіб врегулювання спорів, який допомагає сторонам знайти взаємовигідне рішення конфліктної ситуації, прискорити і здешевити процес примирення

Отримати консультацію

    Більше того, команда ВігоЛекс знайома з особливостями врегулювання спорів онлайн (ОУС, онлайн-арбітраж, або ODR — online dispute resolution). ОУС — це засіб вирішення спорів за допомогою онлайн-технологій, що набирає популярності в усьому світі.

    Як правило, до онлайн-арбітражу звертаються у випадках, коли сума претензії настільки мала, що немає сенсу звертатися до суду або арбітражу, але відмовлятися від захисту своїх інтересів теж невигідно (наприклад, коли існує багато схожих спорів на невелику суму). Як правило, це пов’язано з торгівлею в Інтернеті, коли сторони висувають одна одній претензії щодо поставки товару. Тому основними користувачами ОУС є саме представники e-commerce. Сьогодні цей шлях врегулювання спорів активно використовують такі гіганти, як eBay, AliExpress, Amazon, Crutchfield, Buy.com, Vanns, ABT Sportsline та багато інших.

    1.7 1024x572 1

    Отримати консультацію

      +38 097 215 66 70