У стратегії захисту прав інтелектуальної власності важливим моментом є не кількість отриманих охоронних документів, а коректний вибір того, що потрібно захищати. При патентуванні тих чи інших об’єктів у багатьох заявників виникає питання, що вибрати – винахід або корисну модель.
Винахід – це результат інтелектуальної, творчої діяльності людини у будь-якій сфері технологій (новий прилад, спосіб, речовина, штами мікроорганізмів, культури клітин тварин і рослин), процес (спосіб)
Обов’язкові умови патентоспроможності:
- світова новизна;
- винахідницький рівень;
- промислова придатність.
У разі, коли технічне рішення не має винахідницького рівня, то можна отримати патент на корисну модель.
Строк реєстрації патенту на винахід в Україні становить в середньому близько 12-24 місяців. Сама процедура включає в себе подачу необхідного пакету документів в Украпатент, проходження формальної і кваліфікованих експертиз, отримання рішення про видачу патенту і публікацію відомостей. Документ видається на 20 років з правом на продовження.
Одним з найскладніших завдань є ретельний пошук у національних та міжнародних базах, до яких кожного дня додаються тисячі нових екземплярів наукових відкриттів. Варто відзначити, що незважаючи на вимогу світової новизни до винаходу, його правова охорона здійснюється тільки на території держави, яка видала патент.
У зв’язку з чим у потенційних заявників можуть бути побоювання щодо подачі заявки. Адже згідно з національною процедурою реєстрації патенту на винахід, заявник розкриває суть винаходу, описує подробиці його роботи, схеми, креслення. І через певний час після подачі заявки, всі ці дані будуть опубліковані і, таким чином, стануть доступні для реалізації в будь-якій країні світу.
У цьому разі слід заздалегідь подбати про кваліфіковану юридичну допомогу, яку можуть надати юристи ВігоЛекс. Уже на етапі підготовки документів для подачі заявки необхідно продумати і розробити надійний план захисту інтелектуальної власності як на території України, так і на міжнародному рівні.