Суть плану BEPS (Base Erosion and Profit Shifting — «розмивання оподатковуваної бази й виведення прибутку з-під оподаткування») зводиться до боротьби зі схемами транскордонного податкового планування, розробки відповідних рекомендацій для національних органів і подальшого їх впровадження в законодавство окремих країн.

Мета плану BEPS полягає в кардинальній зміні правил гри, а не у покаранні платників податків. Хоча останнє теж не виключене…

23 травня 2020 року набув чинності Закон №466-IX (раніше Законопроєкт №1210), що поклав початок основній фазі імплементації плану BEPS в Україні.

Нові податкові правила передбачають:

  1. Правило «тесту основної мети», або principal purpose test, яке дозволяє податковим органам відмовити платнику податків у застосуванні пільг згідно з угодою про уникнення подвійного оподаткування (використання знижених ставок, відрахування витрат і т.д.), якщо застосування таких пільг було основною метою угоди з нерезидентом. Є ризик, що податкові органи будуть застосовувати тест основної мети до операцій зі всіма іноземними юрисдикціями.
  2. Більш жорстке визначення поняття «бенефіціарний власник». Згідно із Законом №466-IX, бенефіціаром не може вважатися особа, яка виконує посередницькі функції щодо отриманого прибутку і не розпоряджається долею цього прибутку. Українські компанії, що здійснюють виплату пасивних доходів нерезидентам, мають підготувати обґрунтування того, що ці нерезиденти не посередники щодо отриманих доходів, а їхні бенефіціарні власники.
  3. Поняття «конструктивні (умовні) дивіденди». З 1 січня 2021 року українські компанії будуть визнавати дивідендами суму завищення/заниження вартості товарів, робіт, послуг, які купуються у нерезидента чи продаються нерезидентом у контрольованих операціях, порівняно з їхньою ринковою вартістю, розрахованою за правилом «простягнутої руки». Такі дивіденди будуть оподатковуватися за ставкою 15%, якщо інша ставка не передбачена угодами про уникнення подвійного оподаткування.
  4. Оподаткування прибутку від опосередкованого продажу корпоративних прав в українських компаніях. Наприклад, структурування угоди з опосередкованого продажу української компанії, яка володіє нерухомістю в Україні, через іноземний холдинг буде обкладатися податком на прибуток, якщо інша ставка не передбачена угодами про уникнення подвійного оподаткування. Платником податку має бути покупець.
  5. Розширення поняття «постійне представництво». Зокрема, постійними представництвами нерезидентів будуть визнаватися особи, що мають і реалізують повноваження вести перемовини щодо істотних умов угод, в результаті яких нерезиденти можуть укладати договори без істотної зміни умов.
  6. Повернення до практики підтвердження витрат згідно з правилом «ділової мети». Тепер платник податків має збільшувати фінансовий результат на суму понесених витрат у операції, що не пов’язана з господарською діяльністю такого платника податків. Правила ділової цілі застосовуються виключно до операцій з нерезидентами з так званих «офшорних списків» та під час операцій з нарахування роялті на користь будь-яких нерезидентів.
  7. Введення правил оподаткування контрольованих іноземних компаній (КІК), які передбачають оподаткування в Україні прибутку іноземних компаній, фондів, трастів, якщо останні перебувають під контролем фізичних або юридичних осіб-резидентів України.

Все це в основному стосується великого бізнесу, але ВігоЛекс радить середньому бізнесу і стартапам, що мають на меті залучення інвестицій, також перевірити свої бізнес-процеси щодо відповідності новим податковим правилам.

Спеціалісти ВігоЛекс готові:

  • допомогти зі збором документації й підготувати аргументи для успішного проходження тесту основної мети під час податкової перевірки;
  • допомогти в супроводі справ, пов’язаних з відстоюванням бенефіціарного статусу платників;
  • провести внутрішній аналіз агентських і комісійних угод групи компаній;
  • переглянути внутрішньогрупові договори й підтверджувальну документацію з регіональними офісами щодо відповідності діловій меті;
  • проаналізувати структуру контрольованих інозмених компаній та допомогти в її структуруванні та оптимізації, і т.д.
11.1.2

Отримати консультацію

    +38 097 215 66 70