Громадяни третіх країн, які є фахівцями із затребуваною в ЄС професією та мають високу кваліфікацію, можуть отримати «Блакитну карту ЄС» («Blaue Karte EU»). Цей дозвіл надає як право на проживання, так і право на роботу у конкретного роботодавця або у формі самозайнятої особи (за дотримання встановлених вимог).
Видача «Блакитної карти ЄС» була запроваджена для того, щоб заповнити нестачу кадрів і зробити європейські країни більш привабливими для висококваліфікованих фахівців, які у свою чергу емігрували з Європи до США, Канади чи Австралії.
«Блакитна карта ЄС» на відміну від «Червоно-біло-червоної картки» («Rot-Weiß-Rot – Karte») для працівників особливо високої кваліфікації (Besonders Hochqualifizierte) вимагає відповідного рівня річної заробітної плати заявника. Водночас, отримання такого дозволу не передбачає системи набору балів та обов’язку підтверджувати рівень володіння німецькою мовою, а також надає можливість у певних випадках працювати як самозайнята особа.
Претенденти на отримання «Блакитної карти ЄС» повинні відповідати певним умовам:
- закінчити вищу освіту з терміном навчання не менше, ніж 3 роки;
- отримати обов’язкову пропозицію про працевлаштування в Австрії (терміном не менше, ніж 6 місяців), що відповідає їхній професійній підготовці;
- отримувати річну заробітну плату за роботу, яка повинна перевищувати середню річну брутто-зарплату штатних працівників у Австрії (станом на 2023 рік брутто-річна заробітна плата – 45 595 євро);
- відсутність у Державної служби зайнятості Австрії (AMS) можливості забезпечити компанію рівноцінними кваліфікованими працівниками, які зареєстровані в AMS як такі, що шукають роботу.
На підтвердження зазначених даних потрібно надати відповідні документи (виняток: для роботи на посаді ключового працівника у сфері ІТ-технологій достатньо підтвердити хоча б 3 роки відповідного професійного досвіду, співставного з вищою освітою тривалістю не менше, ніж 3 роки, який був отриманий протягом останніх 7 років перед подачею заявки на отримання «Блакитної карти ЄС»).
Інші необхідні документи
- дійсне посвідчення особи/паспорт;
- свідоцтво про народження;
- фотографія, зроблена не більше шести місяців тому (розмір: 45×35 мм);
- підтвердження медичного страхування, що покриває всі ризики (обов’язкове страхування або відповідний страховий поліс);
- довідка про відсутність судимостей;
- підтвердження родинних зв’язків (за необхідності);
- віза типу «D» для в’їзду в Австрію (за необхідності).
Разом із заявою необхідно також подати декларацію роботодавця. Це підтвердження від компанії з точними даними про майбутнє місце роботи.
Усі документи, які подаються, потрібно перекласти на німецьку мову та засвідчити апостилем. Подати заявку може подати сам майбутній працівник або його потенційний роботодавець.
Для громадян третіх країн, які уже мали раніше або мають чинну «Блакитну карту ЄС» в іншій державі-члені ЄС, умови отримання даного дозволу в Австрії дещо спрощені.
Зазвичай, «Блакитна карта ЄС» видається на 2 роки. У випадку, коли трудовим договором передбачена менша тривалість працевлаштування, даний дозвіл видається на строк, що на 3 місяці перевищує тривалість трудового договору. Карту можна продовжити одразу на 3 роки, а пізніше – отримати посвідку на постійне проживання.
Якщо власник «Блакитної карти ЄС» пропрацював принаймні 21 з 24 місяців, він має право отримати «Червоно-біло-червону картку плюс» («Rot-Weiß-Rot – Karte plus»), яка дає необмежений доступ до ринку праці в Австрії.
Ви завжди можете звернутися до команди ВігоЛекс. Наші юристи готові надати відповіді на Ваші запитання, а також допомогти з отриманням «Блакитної карти ЄС».