Захист персональних даних в Україні

Право на приватність — одне з гарантованих конституційних прав людини. Захист персональних даних — його невід’ємна складова. В Україні правовідносини, пов’язані з обробкою персональних даних, регулюються Законом України «Про захист персональних даних».

Захист персональних даних в Україні — питання непросте. Гучні скандали і кримінальні провадження, що стосуються витоку персональних даних, змушують звертати все більше уваги на юридичну і технічну сторону обробки інформації про фізичних осіб

В законодавстві України немає вичерпного переліку даних, які вважаються персональними. Однак розпізнати їх можна за трьома критеріями:

 • це відомості чи сукупність відомостей (прізвище, ім’я, по батькові, паспортні дані, дата і місце народження, сімейний стан, банківські дані, дані про майно);
 • це відомості про фізичну особу (громадянина, іноземця, особу без громадянства — але не про компанії і установи);
 • це дані, які ідентифікують прямо або опосередковано (маючи дані, можна встановити, що мова йде про конкретну людину).

Обробкою персональних даних є будь-яка дія або сукупність дій: збір, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптування, зміна, поновлення, використання і поширення, реалізація, передача, знеособлення, знищення персональних даних, у тому числі з використанням інформаційних (автоматизованих) систем.

Існує категорія особливо чутливих даних, обробка яких заборонена. Це дані про расове або етнічне походження, політичні, релігійні або світоглядні переконання, членство в політичних партіях та професійних спілках, про призначення кримінального покарання, а також дані, що стосуються здоров’я, статевого життя, біометричні або генетичні показники.

Звичайно, з будь-якого правила є винятки. Наприклад, якщо обробка здійснюється за однозначної згоди фізичної особи або ці дані були явно опубліковані суб’єктом персональних даних, вказана вище заборона не діє.

До суб’єктів правовідносин, пов’язаних з персональними даними, віднесені:

 • суб’єкт персональних даних — фізична особа, чиї дані обробляються;
 • власник персональних даних;
 • розпорядник персональними даними;
 • третя особа;
 • Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Власник персональних даних — фізична або юридична особа, яка визначає мету обробки персональних даних, встановлює склад цих даних та процедуру їх обробки. Власник може обробляти персональні дані як самостійно, так і доручивши це розпоряднику на підставі письмового договору.

Розпорядник персональними даними — фізична або юридична особа, яка володіє персональними даними або має законодавче право обробляти ці дані від імені власника.

Отримати консультацію

  Перш ніж почати обробляти персональні дані, компанія повинна розробити внутрішню документацію

  Внутрішня документація визначає цілі, підстави для обробки даних, категорію суб’єктів персональних даних, склад даних і порядок їх обробки. Не менш важливо дотримуватися принципів обробки в процесі реалізації ІТ-проєкту, що також вимагає юридичної експертизи.

  Без допомоги кваліфікованих юристів на цьому етапі легко допустити помилки, які можуть коштувати грошей, нервів і навіть репутації бренду. Рекомендуємо уникнути невиправданих ризиків і одразу звернутися за допомогою до фахівців компанії ВігоЛекс.

  1.5.1 1024x572 1

  Чому Vigolex

  proffesional

  Професійні

  Фахівці команди VigoLex мають багаторічний досвід та унікальні знання у сфері ІТ-права, онлайн- та офлайн-казино, а також в інших сферах високоризикованого бізнесу та електронної комерції.

  creatives

  Креативні

  Для нас не існує стандартних рішень і традиційних підходів: кожне завдання унікальне та потребує врахування всіх особливостей та підводних каменів.

  Гнучкі

  Ми не боїмося нових викликів та готові удосконалюватися відповідно до вимог часу та потреб Клієнта.

  responsibility

  Відповідальні

  Ми розуміємо, що клієнта цікавить не процес, а результат. Результат клієнта – наша репутація.

  Наша команда

  Ганна Буяджи
  Ганна Буяджи
  Керуючий партнер
  Детальніше
  Сергій Буяджи
  Сергій Буяджи
  Партнер
  Детальніше
  Олександр Гольбарт
  Олександр Гольбарт
  Партнер, керівник практики з питань кримінального права і процесу
  Детальніше
  Геннадій Чебанов
  Геннадій Чебанов
  Керівник практики з питань франчайзингу і роботи з публічними особами (РЕР)
  Детальніше
  Володимир Кочетков
  Володимир Кочетков
  Старший юрист з практики IT-права
  Детальніше
  Сніжана Ткачук
  Сніжана Ткачук
  Юрист
  Детальніше

  Отримати консультацію

   +38 097 215 66 70