anna

Ганна Буяджи

Керуючий партнер, адвокат, директор адвокатського об’єднання «VigoLex»

22.05.2023

У 2013 році уряд Греції запустив програму «Золота віза Греції» (Greece Golden Visa Program), яка досить непогано конкурує з аналогами в інших країнах Європи. Золота віза у Греції передбачає отримання громадянами третіх країн посвідки на тимчасове проживання за купівлю житлової чи комерційної нерухомості на суму понад 250 000 євро. Це основний і найбільш поширений варіант отримання посвідки.

Серед інших варіантів інвестування виділяють такі:

  • оренда готелю чи туристичної резиденції на 10 років, купівля земельної ділянки для будівництва чи сільського господарства, таймшер на 10 років – на суму понад 250 000 євро;
  • купівля цінних паперів чи відкриття депозиту в банку – на суму понад 400 000 євро;
  • придбання акцій чи корпоративних облігацій – на суму понад 400 000 євро або понад 800 000 євро (залежно від конкретного випадку).

Придбати нерухомість можна особисто або через юридичну особу, часткою в статутному капіталі якої володіє інвестор. Також Золоту візу можна отримати шляхом успадкування нерухомості, що вартує понад 250 000 євро.

Інвестором може бути особа, яка:

  • досягла 18-річного віку;
  • не має судимості;
  • має достатні доходи та комплексне медичне страхування;
  • підтвердила легальне походження своїх коштів.

З 2014 по 2021 рік основним заявникам було видано 9610 віз (28 767 дозволів з урахуванням членів сім’ї заявника). У 2022 році візу отримала рекордна кількість основних заявників – 9610. А за перші два місяці 2023 року подано 1446 заяв, що втричі більше, ніж минулого року за той самий період. Така популярність грецької Золотої візи пояснюється наявністю низки переваг, які пропонує уряд, а також тим, що у 2023 році заявників чекають певні зміни.

kak pravilno nazyvat goroda3

Переваги отримання Золотої візи у Греції:

  • відносно низька вартість нерухомості;
  • безвізовий режим із країнами Шенгенської угоди;
  • можливість здачі в оренду придбаної нерухомості;
  • видається на 5 років і не потребує щорічного продовження;
  • програма не передбачає обов’язкового проживання в країні;
  • можливість дистанційної купівлі нерухомості і отримання візи;
  • відсутня потреба підтверджувати знання грецької мови;
  • можливість отримання посвідки на постійне проживання через 5 років і громадянства – через 7 років.

Окрім того, разом з інвестором Золоту візу можуть отримати чоловік/дружина заявника, батьки інвестора чи його чоловіка/дружини, а також діти віком до 21 року.

Що змінилося?

У вересні 2022 року прем’єр-міністр Греції повідомив, що з 2023 року відбудеться підвищення мінімального порогу інвестицій з 250 000 євро до 500 000 євро. Такі зміни поширюються не на всю території Греції, а тільки на 36 муніципалітетів:

  • 28 в Афінах (Північний, Центральний і Південний сектори);
  • 6 в Салоніках;
  • Міконос;
  • Санторині.

У решті муніципалітетів мінімальний поріг залишається на рівні 250 000 євро.

Якщо раніше для отримання Золотої візи можна було купити, до прикладу, кілька квартир, то за новими правилами інвестувати можна тільки в один об’єкт нерухомості або два об’єкти в одній будівлі. У випадку спільного володіння майном мінімальна вартість частки, яка перебуває у власності заявника, повинна становити не менше 250 000 євро (500 000 євро для зазначених вище муніципалітетів).

Водночас, уряд встановив перехідний період для інвесторів, які купують нерухомість у зазначених муніципалітетах. Спочатку цей період мав тривати до 31 квітня, а нещодавно був продовжений до 31 липня 2023 року. Інвестору необхідно підписати попередній договір і сплатити аванс у розмірі 10% від ціни нерухомості до 31 липня 2023 року, а до 31 грудня 2023 року – завершити свою інвестицію з попереднім мінімальним порогом (250 000 євро). У випадку, якщо не вдалося завершити угоду, за якою вже було сплачено аванс, інвесторові надають право замінити об’єкт нерухомості на інший.

Придбаною нерухомістю необхідно володіти протягом усього строку дії Золотої візи. Продаж дозволяється після отримання посвідки на постійне проживання.

Недоліком Золотої візи є те, що інвестор і члени його сім’ї, які отримали дану посвідку на тимчасове проживання, не зможуть влаштуватися на роботу в Греції. Однак, у великих інвесторів зазвичай немає потреби у працевлаштуванні, оскільки вони отримують дохід за межами Греції.

Окрім цього, законодавством Греції передбачена особлива пільгова система оподаткування – режим non-dom для інвесторів, який діє з 2020 року. Він надає можливість сплачувати альтернативний фіксований податок у розмірі 100 000 євро (паушальний податок). Для цього інвесторам необхідно:

  • не бути податковим резидентом Греції протягом 7 з останніх 8 років;
  • стати податковим резидентом Греції;
  • інвестувати 500 000 євро у грецькі активи.

Процеси отримання Золотої візи та зазначеного податкового статусу не пов’язані між собою, тому що вони можуть існувати окремо. Однак, бажаючі отримати грецьку Золоту візу часто обирають податковий режим non-dom, оскільки інвестиції в нерухомість можуть бути використані як для отримання самої посвідки на тимчасове проживання, так і на отримання особливого податкового статусу.

Користуватися таким податковим режимом можна впродовж 15 років. Паушальний податок, окрім самого інвестора, може поширюватися і на повнолітніх членів його сім’ї – їм необхідно сплачувати додатковий єдиний податок у розмірі 20 000 євро на рік.

Перевагами альтернативного податку є те, що він:

  • сплачується у фіксованому розмірі і не залежить від доходу інвестора (вигідний для осіб з високим доходом);
  • передбачає звільнення від податку на спадщину та дарування своїх закордонних активів;
  • хоч і зобов’язує проживати у Греції більше, ніж 183 дні на рік, щоб вважатися її податковим резидентом, однак не позбавляє особливого податкового статусу, якщо умова не виконана.

Таким чином, паушальний податок передбачає, що особа може отримувати будь-які доходи від усіх активів за межами Греції і сплачувати при цьому лише 100 000 євро.

Варто зазначити, що доходи, отримані у Греції, оподатковуються окремо і зазначаються у податковій декларації. Окрім того, податки, сплачені за кордоном, не зараховуються до грецьких податкових зобов’язань.

Заяву для переведення на даний режим оподаткування потрібно подати до компетентного податкового органу в Греції до 31 березня. Підтверджуючі документи можна подати до 31 травня.

Спеціалісти юридичної компанії ВігоЛекс готові допомогти Вам в отриманні грецької Золотої візи та в переході на альтернативний режим оподаткування, який дозволятиме інвестору найбільш ефективно розподілити свої податкові зобов’язання.