Посвідка на тимчасове проживання в Австрії для фінансово незалежних осіб

Завдяки своїй репутації та високому рівню життя Австрія є привабливою для заможних іноземців, які емігрують туди, щоб насолоджуватися життям. Тим більше, австрійським законодавством у таких випадках передбачений спеціальний дозвіл на проживання – так звана посвідка на проживання без права на роботу (Niederlassungsbewilligung – ausgenommen Erwerbstätigkeit), більш відома як посвідка для фінансово незалежних осіб.

Цей вид посвідки видається громадянам третіх країн, дозволяє проживати в Австрії, однак не дає права працювати й отримувати дохід. Зважаючи на це, дана посвідка підходить заявникам, які не планують працювати в Австрії і в той же час мають значні заощадження або отримують дохід за межами країни. Таким чином, можна жити на території Австрії і не сплачувати податок на доходи.

Особливістю і водночас складністю під час отримання посвідки для фінансово незалежних осіб є квотування. Щороку для отримання даного дозволу виділяється 450 місць. В перший робочий день року відбувається розподіл квот за федеральними землями Австрії. Зазвичай, найбільшу кількість квот отримує Відень, але і бажаючих отримати посвідку саме у Відні найбільше. Варто зазначити, що разом із основним заявником дозвіл на тимчасове проживання може отримати його чоловік/дружина та діти. На кожного члена сім’ї видається окреме місце за квотою.

Отримання такого виду дозволу на проживання вимагає виконання заявником низки умов:

Стабільний та достатній рівень доходу

Щомісячний дохід повинен як мінімум вдвічі перевищувати базову ставку, визначену Федеральним законом про загальне соціальне страхування (Allgemeines Sozialversicherungsgezetz). Розміри подвійної базової ставки на 2023 рік:

На одну особу – 2220,52 €;

На сімейну пару – 3503,12 €;

Додатково на кожну дитину – 342,62 €.

Ці дані можна підтвердити випискою з банківського рахунку, довідкою з податкового органу тощо. Рекомендується мати на рахунку не менше 40 000 € на кожного дорослого та 10 000 € на кожну дитину.

Житло

Заявнику потрібно придбати або орендувати (мінімум на рік) в Австрії житло, площа якого залежить від кількості членів сім’ї заявника, які проживатимуть разом з ним. Якщо нерухомість вже придбана – необхідно надати підтверджуючі документи.

Медичне страхування

Страховку слід оформити для усіх членів сім’ї строком не менше 3 років. Вона повинна покривати 100% витрат на лікування.

Знання німецької мови

Заявнику необхідно надати документ (диплом, сертифікат), що підтверджує рівень володіння німецькою мовою не нижче рівня А1 (отриманий, не пізніше, ніж за 1 рік до подачі документів). Це може бути, зокрема, диплом Ґете-інституту (Goethe-Zertifikat), сертифікат TELC GmbH, сертифікат про складання тесту ÖSD чи ÖIF. Дітям до 14 років сертифікат не потрібен.

Перевірка на благонадійність – так званий Due Diligence

Це значить, що претендувати на отримання посвідки може особа, яка не порушувала візових правил ЄС, не має непогашених судимостей та може підтвердити легальність походження своїх коштів.

Супутні документи

Окрім документів, згаданих вище, необхідно також підготувати:

  • дві кольорові фотографії розміром 35х45 мм (зроблені не пізніше, ніж 6 місяців до подачі документів);
  • свої внутрішній та закордонний паспорти;
  • свідоцтво про народження;
  • за необхідності – документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення).

Варто зазначити, що оригінали всіх документів, які подаються заявником, мають бути перекладені німецькою мовою та апостильовані.

Спочатку пакет документів подається до австрійського посольства чи консульства. Після перевірки повноти та правильності документів їх передають до компетентних органів у Австрії.

У певних випадках заявнику також необхідно отримати візу типу «D» (це залежить від візового режиму держави заявника з Австрією). Після її отримання особа повинна протягом трьох місяців приїхати до Австрії й особисто отримати посвідку на проживання. Однак, слід зауважити, що навіть виконання всіх умов не гарантує результату, оскільки бажаючих отримати даний вид посвідки багато, а кількість місць, як було згадано вище, обмежена.

Процес підготовки, збору та оформлення усіх необхідних документів для отримання посвідки досить тривалий, тому рекомендуємо подбати про це завчасно. В середньому, весь процес займає близько 6 місяців, хоча є випадки отримання посвідки за 2-3 місяці. В ідеалі краще мати всі готові документи у вересні. Таким чином, у січні Ви можете бути в числі перших заявників, чим підвищите свої шанси на бажаний результат.

У свою чергу, команда ВігоЛекс допоможе Вам зібрати, перекласти та засвідчити усі необхідні документи, буде здійснювати супровід упродовж всього процесу та всіляко сприятиме отриманню Вами посвідки.

+38 097 215 66 70