ENRUUA

Договір на розробку програмного забезпечення

Створення ІТ-продуктів — процес досить складний. Він вимагає не тільки технічної точності, але й юридично грамотного регулювання правовідносин між замовником і розробником. Без чіткого розуміння сторонами їхніх прав і обов’язків, встановленого порядку оплати та переходу прав інтелектуальної власності на програмне забезпечення (ПЗ) навіть найцікавіші і найперспективніші проєкти можуть опинитися під загрозою. Тому на цьому етапі не обійтися без допомоги кваліфікованих юристів.

Укладення договору на розробку ПЗ на самому старті взаємодії замовника і розробника убезпечить від безлічі ризиків і гарантує потрібний результат у майбутньому

Договір підряду або договір про надання послуг?

Зазвичай договір на розробку ПЗ укладається як договір підряду, якщо перед програмістом ставиться завдання розробити програму з передачею результату — коду. Якщо ж окрім розробки передбачається подальше обслуговування програмного продукту або його вдосконалення, укладається змішаний договір з елементами підряду і надання послуг.

Що необхідно передбачити в договорі?

При укладанні договору на розробку ПЗ особливу увагу слід звернути на:

 • Предмет договору — умову про вид робіт, які повинні бути виконані, а також їх результат — ПЗ, в отриманні якого зацікавлений замовник. В контексті формулювання предмета договору і технічного завдання існують дві моделі взаємодії між замовником і розробником:

Agile — процес розробки ділиться на етапи, які можуть проходити одночасно, що дозволяє одразу знаходити недоліки в продукті.

Waterfall — процес розробки ділиться на етапи, які йдуть один за одним (подібно до водоспаду), а всі недоліки продукту очевидні вже на стадії тестування.

 • Термін виконання.
 • Модель оплати. В залежності від проєкту може застосовуватися чітко встановлена вартість робіт (fixed-priced contract) або розрахунок за фактом виконання (time-and-materials pricing). Останній потрібен для комплексних замовлень, коли одразу визначити кінцевий прайс неможливо.
 • Спосіб оплати: оплата після створення продукту, повна/часткова передоплата.
 • Перехід виключних майнових прав на створений об’єкт інтелектуальної власності. Це дуже важливе питання, адже автором ПЗ є розробник, а право авторства виникає в момент створення відповідної програми. Компанія ВігоЛекс підкаже, що саме необхідно передбачити в договорі, щоб умови про перехід майнових прав на ПЗ були максимально коректними і точними.
 • Порядок передачі ПЗ і прав на нього. Договір повинен визначати спосіб передачі програмного продукту. Сам факт передачі підтверджується Актом приймання-передачі, який повинен містити перелік виконаних робіт, положення про передачу створеного об’єкта інтелектуальної власності і виключних майнових прав на нього, вказівку про наявність/відсутність претензій з боку замовника.
 • Місце зберігання коду. Необхідно передбачити, де буде зберігатися код під час розробки, щоб уникнути ситуації, коли замовник отримує готовий продукт і не платить за договором.
 • Конфіденційність. В договір слід включити положення про нерозголошення конфіденційної інформації або комерційної таємниці (Non-disclosure agreement).
 • Застосовне право має регулювати відносини між замовником і розробником, якщо сторони є резидентами різних країн.
 • Спосіб вирішення спорів — шляхом переговорів або в судовому порядку.

Нехтувати договором на розробку ПЗ не можна ні в якому разі. Як показує практика, навіть засновані на цілковитій довірі відносини між замовником і розробником не гарантують сумлінного, своєчасного і якісного виконання зобов’язань, якщо «правила гри» не відображені в договорі.

Команда ВігоЛекс знає всі юридичні тонкощі розробки ПЗ і готова допомогти замовнику та розробнику правильно врегулювати взаємини і досягти бажаного результату.

Договір на розробку програмного забезпечення

Отримати консультацію

Даю згоду на обробку моїх персональних данних

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  [email protected]