Договір на розробку програмного забезпечення

Створення ІТ-продуктів — процес досить складний. Він вимагає не тільки технічної точності, але й юридично грамотного регулювання правовідносин між замовником і розробником. Без чіткого розуміння сторонами їхніх прав і обов’язків, встановленого порядку оплати та переходу прав інтелектуальної власності на програмне забезпечення (ПЗ) навіть найцікавіші і найперспективніші проєкти можуть опинитися під загрозою. Тому на цьому етапі не обійтися без допомоги кваліфікованих юристів.

Укладення договору на розробку ПЗ на самому старті взаємодії замовника і розробника убезпечить від безлічі ризиків і гарантує потрібний результат у майбутньому

Отримати консультацію

    Зазвичай договір на розробку ПЗ укладається як договір підряду, якщо перед програмістом ставиться завдання розробити програму з передачею результату — коду. Якщо ж окрім розробки передбачається подальше обслуговування програмного продукту або його вдосконалення, укладається змішаний договір з елементами підряду і надання послуг.

    Що необхідно передбачити в договорі?

    При укладанні договору на розробку ПЗ особливу увагу слід звернути на:

    • Предмет договору — умову про вид робіт, які повинні бути виконані, а також їх результат — ПЗ, в отриманні якого зацікавлений замовник. В контексті формулювання предмета договору і технічного завдання існують дві моделі взаємодії між замовником і розробником:

    – Agile — процес розробки ділиться на етапи, які можуть проходити одночасно, що дозволяє одразу знаходити недоліки в продукті.

    – Waterfall — процес розробки ділиться на етапи, які йдуть один за одним (подібно до водоспаду), а всі недоліки продукту очевидні вже на стадії тестування.

    • Термін виконання.
    • Модель оплати. В залежності від проєкту може застосовуватися чітко встановлена вартість робіт (fixed-priced contract) або розрахунок за фактом виконання (time-and-materials pricing). Останній потрібен для комплексних замовлень, коли одразу визначити кінцевий прайс неможливо.
    • Спосіб оплати: оплата після створення продукту, повна/часткова передоплата.
    • Перехід виключних майнових прав на створений об’єкт інтелектуальної власності. Це дуже важливе питання, адже автором ПЗ є розробник, а право авторства виникає в момент створення відповідної програми. Компанія ВігоЛекс підкаже, що саме необхідно передбачити в договорі, щоб умови про перехід майнових прав на ПЗ були максимально коректними і точними.
    • Порядок передачі ПЗ і прав на нього. Договір повинен визначати спосіб передачі програмного продукту. Сам факт передачі підтверджується Актом приймання-передачі, який повинен містити перелік виконаних робіт, положення про передачу створеного об’єкта інтелектуальної власності і виключних майнових прав на нього, вказівку про наявність/відсутність претензій з боку замовника.
    • Місце зберігання коду. Необхідно передбачити, де буде зберігатися код під час розробки, щоб уникнути ситуації, коли замовник отримує готовий продукт і не платить за договором.
    • Конфіденційність. В договір слід включити положення про нерозголошення конфіденційної інформації або комерційної таємниці (Non-disclosure agreement).
    • Застосовне право має регулювати відносини між замовником і розробником, якщо сторони є резидентами різних країн.
    • Спосіб вирішення спорів — шляхом переговорів або в судовому порядку.

    Нехтувати договором на розробку ПЗ не можна ні в якому разі. Як показує практика, навіть засновані на цілковитій довірі відносини між замовником і розробником не гарантують сумлінного, своєчасного і якісного виконання зобов’язань, якщо «правила гри» не відображені в договорі.

    Команда ВігоЛекс знає всі юридичні тонкощі розробки ПЗ і готова допомогти замовнику та розробнику правильно врегулювати взаємини і досягти бажаного результату.

    1.4.1 1 1 1024x572 1

    Чому Vigolex

    proffesional

    Професійні

    Фахівці команди VigoLex мають багаторічний досвід та унікальні знання у сфері ІТ-права, онлайн- та офлайн-казино, а також в інших сферах високоризикованого бізнесу та електронної комерції.

    creatives

    Креативні

    Для нас не існує стандартних рішень і традиційних підходів: кожне завдання унікальне та потребує врахування всіх особливостей та підводних каменів.

    Гнучкі

    Ми не боїмося нових викликів та готові удосконалюватися відповідно до вимог часу та потреб Клієнта.

    responsibility

    Відповідальні

    Ми розуміємо, що клієнта цікавить не процес, а результат. Результат клієнта – наша репутація.

    Наша команда

    Ганна Буяджи
    Ганна Буяджи
    Керуючий партнер
    Детальніше
    Сергій Буяджи
    Сергій Буяджи
    Партнер
    Детальніше
    Олександр Гольбарт
    Олександр Гольбарт
    Партнер, керівник практики з питань кримінального права і процесу
    Детальніше
    Геннадій Чебанов
    Геннадій Чебанов
    Керівник практики з питань франчайзингу і роботи з публічними особами (РЕР)
    Детальніше
    Володимир Кочетков
    Володимир Кочетков
    Старший юрист з практики IT-права
    Детальніше
    Сніжана Ткачук
    Сніжана Ткачук
    Юрист
    Детальніше

    Отримати консультацію

      Договір на розробку ПО укладається в ситуації, коли одна сторона – замовник (зазвичай це компанія-клієнт або аутсорс/аутстафф компанія) наймає девелопера або групу розробників для виконання завдань.

      Можуть існувати різні варіації договору на розробку ПО – все залежить від специфіки надання послуг у вашій ситуації. Наприклад, договори на розробку iOS додатку і на розробку веб-сайту будуть значно відрізнятися.

      Існує один головний ризик – буде відсутній юридично зобов’язуючий документ, який би фіксував ваші домовленості з клієнтом/девелопером.

      Як наслідок – процес доведення своєї правоти в разі можливого спору чи непорозуміння сторін або надто ускладнюється, або стає неможливим.

      Як наслідок – ризики невиконаних завдань, втрати або неотримання оплати, зловживань з боку контрагента і т.д.

      В IT-сфері досить ефективно працює процедура досудового врегулювання спорів – порушнику направляється письмова претензія з аргументацією позиції клієнта, яка підкріплена посиланнями на чинне законодавство і умови договору.

      У разі, якщо вирішити конфлікт шляхом переговорів і листування неможливо, суперечку необхідно вирішувати шляхом звернення до суду або арбітражу. У кожному з цих варіантів, якісно складений договір – запорука успіху всього процесу.

      +38 097 215 66 70