photo 2021 05 26 13.18.05 1

Богдан Косохатько

Юрист

09.08.2021

 

Запит із проханням підказати, в якій юрисдикції краще відкрити компанію для запуску ІТ-проєкту, впевнено входить до ТОП-5 питань до будь-якого юриста в сфері ІТ. Пропонуємо розглянути, які загалом бувають види юрисдикцій, на що слід орієнтуватися під час вибору юрисдикції для запуску бізнесу і яких помилок варто уникати.

Які бувають види юрисдикцій?

Загалом будь-яка юрисдикція може належати до одного з трьох видів: офшор, мідшор і оншор.

Офшори

Офшор — це юрисдикція, що надає особливі пільгові умови для ведення бізнесу іноземними компаніями. Серед таких пільгових умов — знижені ставки податків, спрощені правила корпоративного управління і звітності, а також можливість не вказувати інформацію про кінцевих бенефіціарів.

Реєстрація компанії в офшорі — це завжди прийняття певних ризиків: можлива шкода для репутації бізнесу, складнощі корпоративного структурування і ведення діяльності тощо. Крім того, в останні роки простежується тенденція боротьби з офшорами: підвищення податкових ставок, впровадження правила корпоративної звітності та обміну інформацією з іншими країнами.

Прикладами офшорів є Панама, Беліз, BVO. Останнім часом популярною є також реєстрація компанії в Гонконзі.

ntrntr 1

Мідшори

Мідшор — це країна, яка являє собою дещо середнє між офшором і повноподатковою територією. Особливості мідшору:

  • репутація доброї країни для інкорпорації бізнесу;
  • сприятливий податковий режим;
  • спрощений порядок ведення звітності та аудиту компанії;
  • висока вартість інкорпорації.

Приклади мідшорів — Кіпр, Мальта, Болгарія, Сінгапур. Відкриття компанії в мідшорі — оптимальний варіант, щоб, з одного боку, мінімізувати витрати на ведення бізнесу, а з іншого — зберегти добру ділову репутацію. Наприклад, реєстрація компанії в Болгарії дозволить як відкрити компанію на території ЄС, так і сплачувати податки з прибутку за ставкою 10%.

Проте слід враховувати світові тенденції до все більшого обміну інформацією про компанії та їхніх власників між країнами, що може призвести до нерелевантності мідшорів у найближчому майбутньому.

Оншор

Оншор — це юрисдикція з відсутністю податкових пільг і спрощених вимог до звітності та керування компанією. Але не слід вважати, що відкриття компанії в подібній юрисдикції — це цілковита проблема.

Наприклад, Делавер є прикладом оншору, проте залишається однією з найпопулярніших юрисдикцій для інкорпорації ІТ-проєктів. Аналогічно для ведення діяльності у Франції чи Великобританії слушним є відкривати компанію саме там.

Розповсюджені помилки під час вибору юрисдикції

Звертаємо увагу на той факт, що кожний кейс — індивідуальний, тому зробити юридичний висновок про слушність відкриття компанії в тій чи іншій юрисдикції можна лише після аналізу вашої конкретної ситуації.

Водночас практика реєстрації компаній показує, що існують певні помилки, яких власники бізнесу припускаються найчастіше.

Жертви реклами

Дуже часто власники компаній і стартапів стають жертвами SEO-оптимізації та рекламного просування компаній, що рекламують свої послуги в Інтернеті.

Якщо набрати в пошуковому рядку Google «Юрисдикція для компанії», то з перших трьох статей лише одна буде пропонувати більш-менш змістовний аналіз податкового навантаження в різних юрисдикціях. Інші дві статті розповідають про неймовірні переваги, що їх отримає компанія за реєстрації в офшорі, та дають максимально загальну інформацію в дусі «для відкриття компанії необхідно прийняти рішення про її відкриття».

Порада №1: звертайтеся по консультацію щодо вибору юрисдикції для відкриття компанії до юристів, а не до маркетологів.

Приклад інших компаній або знайомих

Дуже часто вибір юрисдикції заснований на тому, що якийсь конкурентний або знайомий проєкт відкрив компанію в тій чи іншій країні. Така практика досить ризикована, оскільки:

  • конкурент або знайомий міг не оцінити всі ризики тої чи іншої юрисдикції;
  • фактичні обставини і ресурси конкурента/знайомого можуть значно відрізнятися від ваших обставин і ресурсів.

Порада №2: під час вибору юрисдикції для реєстрації компанії перш за все спирайтеся на оцінку ваших вихідних даних, а не на досвід інших.

Звертати увагу лише на вартість відкриття компанії

З наступною проблемою могли стикатися багато з тих, хто відкривав компанію в Естонії. Справа в тому, що для відкриття рахунку в цій країні необхідно довести реальний зв’язок власника компанії з Естонією. Це, наприклад:

  • наявність місцевого ПДВ-номеру;
  • оренда або купівля реального офісу в Естонії;
  • наявність резидентності у власників компанії тощо.

Подібні обмеження існують не лише в Естонії, просто вона найбільш наочний приклад. А отже, навіть за середньої вартості відкриття компанії важливо враховувати також строк, вартість і умови, на яких компанія має відкривати корпоративний рахунок.

Не менш важливий аспект — вартість обслуговування компанії після її відкриття. Наприклад, багато хто розглядає Гонконг як чудову юрисдикцію для реєстрації компанії, але не звертає уваги на той факт, що обслуговувати компанію в Гонконзі досить дорого, і що більший обіг компанії, то дорожче її обслуговування. Тому в окремих випадках відкриття компанії в Швейцарії буде більш вигідним варіантом.

kyuyumk 1

Порада №3: оцінюйте всі аспекти реєстрації компанії в тій чи іншій юрисдикції, щоб не пропустити важливі деталі.

Поверхневе планування

Реєстрація компанії — це процес, що вимагає ретельного планування. Підприємець завжди повинен оцінити всі аспекти інкорпорації, перш ніж вирішити, яка країна стане юрисдикцією його майбутньої компанії.

Проблема в тому, що часто цього правила не дотримуються. Наприклад, якщо оцінювати лише вартість відкриття компанії та не дізнаватися деталі відкриття корпоративного рахунку, реєстрація може перетворитися на головний біль.

Не менш розповсюдженим сценарієм є випадок, коли після виконання певних дій власники не доводять реєстрацію до кінця — не отримують ПДВ-номер, не відкривають корпоративний рахунок або належним чином не підписують статутний документ компанії.

Порада №4: ретельно плануйте процедуру реєстрації компанії та завжди доводьте цей процес до кінця.

Як правильно вибрати юрисдикцію для своєї іноземної компанії?

З урахуванням досвіду юридичного супроводу питань, що пов’язані з інкорпорацією компаній в іноземних юрисдикціях, ми рекомендуємо дотримуватися наступного чек-ліста під час вибору країни для реєстрації компанії за кордоном:

  1. Оцінити вартість податкового навантаження. Податки — наріжний камінь ведення будь-якого бізнесу. У більшості випадків саме податок є ключовим критерієм для вибору тієї чи іншої юрисдикції.
  2. Оцінити вартість реєстрації компанії. Як зазначалося раніше, варто враховувати не лише вартість підготовки пакета документів для відкриття компанії — статуту, рішення зібрання акціонерів тощо, — а й вартість відкриття корпоративного рахунку, розміри реєстраційних держмит, а також інші витрати, що можуть бути пов’язані з реєстрацією компанії.
  3. Оцінити вартість обслуговування компанії. Як і податковий режим, це один з основних факторів, які необхідно враховувати. Вартість обслуговування компанії може значно відрізнятися в залежності від того, чи потрібно вам оплачувати послуги експерта, який буде обслуговувати діяльність компанії, або орендувати офіс і персонально перебувати в країні реєстрації компанії.
  4. Визначити ринок реалізації товарів/послуг. Крім витрат потрібно також подумати про продукти. Наприклад, якщо ви збираєтеся реалізовувати продукт на ринку США, то логічним буде відкрити компанію в одному з 50 штатів. І навпаки — якщо ви орієнтуєтеся не на іноземний ринок, а на ринок СНД, відкриття компанії в США буде досить суперечливим рішенням.
  5. Врахувати вимоги інвесторів. Сьогодні багато проєктів залучають інвестиції, разом з якими отримують вимоги інвесторів щодо організації та керування компанією. Слід враховувати такі прохання чи вимоги, а іноді — вести діалог з інвестором щодо невиконання або часткового виконання його вимог.
  6. Підготувати документи. Підприємець повинен розуміти, що для реєстрації будь-якої компанії потрібен певний набір документів: статут, угода між акціонерами, іноді — договори про передання прав інтелектуальної власності тощо. З підготовкою і складанням таких документів вам завжди може допомогти юрист-експерт з питань інкорпорації.

Вибір юрисдикції для реєстрації компанії — завдання, яке потребує комплексного підходу. Єдиної відповіді на питання, де краще відкрити іноземну компанію, немає: все залежить від фактичних умов і ресурсів у вашій конкретній ситуації.

Рекомендованим варіантом дій є продумування і підготовка відповідей на основні питання, що стосуються інкорпорації компанії в іноземній юрисдикції, з подальшим зверненням по допомогу до фахівців з питань реєстрації та юридичного супроводу діяльності іноземної компанії в таких юрисдикціях, як Болгарія, Сінгапур, Швейцарія, Делавер, Естонія та інші.