Сергій Буяджи
Партнер
15.06.2022
У попередній статті ми вже говорили про те, що українське законодавство дозволяє відкриття рахунків в іноземних банках українським ФОПам, які живуть і працюють в Україні та надають послуги нерезидентам.
Водночас, є виникає питання – а чи готові іноземні банки відкривати рахунки українським ФОПам. Не секрет, що будь-який банк відкриває персональні (особисті) та корпоративні (бізнес) рахунки. При цьому для кожного з цих рахунків передбачено перелік певних документів.
Рахунок ФОП – приватний чи корпоративний?
Рахунок, що потрібний українському ФОПу, не можна вважати персональним, оскільки він має використовуватися для здійснення підприємницької діяльності.
Так, відповідно до абзацу 2 п. 14 розділу I Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 N 492 (далі – Інструкція N 492) забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.
У протилежному випадку особа, яка користуватиметься особистим рахунком для отримання коштів від контрагентів ризикує тим, що банк закриє рахунок а їй доведеться сплатити 18 % податку з прибутку фізосіб + 1,5 % військового збору, оскільки існує ймовірність, що українська податкова розцінить такі надходження як прибуток фізичної особи, а не як приватного підприємця (звісно, якщо вона дізнається про цей рахунок).
Якщо ж відносити рахунок ФОП до категорії бізнес-рахунків (що логічно), то тоді банк вимагатиме документи про реєстрацію компанії (статут, документи засновників та директора, підтвердження юридичної адреси та оплати статутного капіталу тощо). Звісно, що інші держави Європи також мають власні аналоги приватних підприємців, проте усі вони «прив’язані» до відповідної країни резидентністю особи. Інакше кажучи, банк відкриє рахунок «власному» приватному підприємцю, який проживає та працює у відповідній країні, а не українцю. Останньому банк у переважній більшості випадків просто відмовить у відкритті рахунку попри те, що українським законом це дозволено.
Ось і складається ситуація, що теоретично відкрити рахунок українському ФОПу можна, а на практиці майже неможливо. Так було до початку війни. На сьогодні деякі європейські банки йдуть назустріч українським громадянам та погоджуються відкрити такий рахунок.
Для відкриття рахунку слід підготувати копії наступних документів:
- закордонного та українського паспорту;
- ідентифікаційного коду;
- документа про місце реєстрації проживання;
- виписки з ЄДРПОУ, що підтверджує реєстрацію приватного підприємця);
- виписку з українського банку про рух коштів за останні 12 місяців;
- документа про право власності на житло або договір оренди;
- комунальних рахунків (utility bills) за останні 3 місяці;
- опис діяльності у довільній формі.
Документи мають бути перекладені англійською або іншою локальною мовою з нотаріальним посвідченням дійсності перекладу. Крім того, банки можуть вимагати надання інших документів, які мають підтвердити реальність та законність підприємницької здійснення діяльності (податкові декларації за попередні періоди, договори з контрагентами тощо).
Процедура відкриття рахунку передбачає ідентифікацію клієнта в українському банку-партнері (наприклад, у Києві або в Одесі), проведення попереднього аудиту документів та, власне, відкриття рахунку. Деякі банки можуть брати плату за попередній розгляд документів. У разі відмови плата не повертається, але у разі позитивного рішення ця сума враховується в рахунок оплати комісії банку за відкриття рахунку.
Після відкриття рахунку працівник банку повинен допомогти налаштувати інтернет- та мобільний банкінг та направити банківську картку після її фактичного випуску.
Приватний підприємець зобов’язаний повідомити про відкриття рахунку в іноземному банку та сплачувати податки з прибутку, що надходитиме на цей рахунок. Тільки у такому випадку використання цього рахунку буде легальним, а прибуток ФОПа – чистим та законним.
Що дає рахунок в іноземному банку українським підприємцям?
Перш за все, кошти, які надходять на іноземний рахунок, залишаються в Європі. Після сплати податків в Україні, це «чисті», легальні гроші, якими можна вільно користуватися в Євросоюзі (як для підтримки власної сім’ї, яка виїхала за кордон, так і для формування «пулу» грошей на майбутнє). Не потрібно думати, як перевести гроші в Європу, як потім покласти їх на рахунок, щоб, наприклад, орендувати квартиру, можна не боятися ситуацію, що Україна і надалі обмежуватиме обіг грошей загалом та іноземної валюти зокрема.