sergey

Сергій Буяджи

Партнер

02.06.2022

 

З моменту початку війни більшість чоловіків не мають права виїхати за кордон та продовжують працювати в Україні. Багато з тих, хто зареєстрований приватним підприємцем, хоче отримувати кошти на іноземний рахунок для підтримки власної сім’ї, яка змушена була тікати від війни та зараз проживає на території Європи. Хоча деякі небезпідставно переживають за свої накопичення в Україні, тому хотіли б тримати гроші за кордоном.

Причини можуть бути різним, але питання одне: чи може громадянин України, зареєстрований як приватний підприємець і який перебуває та здійснює свою діяльність на території України, відкрити рахунок в іноземному банку для отримання винагороди від іноземних контрагентів? Або якщо простішими словами: чи може український ФОП відкрити іноземний рахунок для обслуговування своєї підприємницької діяльності в Україні?

Дане питання особливо актуальне для українських айтішників, які лишилися в Україні, проте продовжують працювати на європейські та американські компанії за контрактами.

pexels andrea piacquadio 3777550 scaled

Почнемо з того, що говорить закон.

Так, ч. 3 ст. 4 Закону України «Про валюту і валютні операції»  визначає, що резиденти з урахуванням обмежень, визначених цим Законом та іншими законами України, мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції.

Отже, український ФОП має право відкривати рахунок у закордонному банку і отримувати на нього виручку (наприклад, оплату наданих послуг від нерезидента). У ст. 13 цього ж Закону НБУ надано право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту-імпорту товарів (у воєнний час – 90 днів для операцій, що відбулися з 05.04.2022 р. та пізніше).

Згідно з пп.2 та 5 п. 9 розділу ІІІ Інструкції НБУ «Про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів» від 02.01.2019 р. № 7 банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків у разі експорту товарів/послуг – після зарахування на поточний рахунок резидента грошових коштів, що надійшли від нерезидентів за товар (послугу).

Водночас, Постановою Правління НБУ «Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів»  від 14.05.2019 р. № 67 встановлює перелік послуг та товарів, на які не поширюються граничні строки розрахунків. Серед іншого, процедура дотримання граничних строків розрахунків не поширюється, зокрема, на експорт послуг з комп’ютерного програмування.

Отже, чинне законодавство України дозволяє відкриття іноземних рахунків для українських ФОПів в закордонних банках та не обмежує строки розрахунків по таким рахункам.

У цьому контекст принципово важливим є наступне:

  • особа зареєстрована приватним підприємцем в Україні;
  • вона фізично перебуває та здійснює свою діяльність на території України;
  • кошти за надані послуги/товари надходять від іноземного контрагента.

Наведене вище важливо для визначення податкової резидентності українського приватного підприємця. Слід пам’ятати, що багато країн оподатковують прибуток за місцем його отримання. Тобто якщо особа отримує кошти на рахунок іноземного банку, теоретично країна, де зареєстровано цей банк і, відповідно, куди приходять кошти, може претендувати на те, що податки будуть сплачені саме в ній. Водночас, така позиція є не однозначною та оспорюваною. Скоріше за все при визначенні країни, у якій український ФОП має сплачувати податки, основну роль буде відігравати центр життєвих інтересів платника податків (приватного підприємця), тому важливо, щоб він живе та працює саме в Україні, а не в іншій країні.

Водночас, якщо український ІТ-спеціаліст (ФОП) відкриє рахунок в іноземному банку, а пізніше переїде в іншу країну, де житиме та надаватиме послуги іноземних контрагентам, то його прибуток буде оподатковуватися вже не за українськими ставками податку (наприклад, 5 % або 2% під час війни), а за ставками, що діють у країні його перебування.

Таким чином, при відкритті та використанні іноземних рахунків у підприємницькій діяльності можуть виникати податкові та інші нюанси, про які слід знати та пам’ятати. Проте, це абсолютно легально та можливо.