screenshot 3

Геннадий Чебанов

Юрист

15.08.2022

Не секрет, що починаючи з 01 січня 2020 року українські компанії та громадяни України, які володіють або контролюють іноземні компанії (структури), повинні повідомити про створення або набуття частки в контрольованій іноземній компанії (так званій КІК), а також звітувати про прибутки КІК та сплачувати з них податки в Україні.

Про це неодноразово писали і попереджали з моменту прийняття славнозвісних змін до Податкового кодексу (далі – ПКУ) у 2020 році. Серед інших, і ми розглядали окремі нюанси, пов’язані із КІК, в одній із наших статей. Проте через війну та в силу низки об’єктивних та суб’єктивних обставин більшість українців, на жаль, забули про це. А дарма…

Кого стосуються правила КІК

Відповідно до ст. 392 ПКУ фізична особа – резидент України зобов’язана повідомляти контролюючий орган:

  • про кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або
  • початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої фізичної особи контролюючою особою відповідно до вимог ПКУ;
  • заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.

При цьому контролером КІК визнається фізична або юридична особа, яка:

  • володіє в іноземній юридичній особі часткою в розмірі більше ніж 50%; або
  • часткою в розмірі більше ніж 10% (для 2022 і 2023 звітних періодів – більш ніж 25%), якщо декілька резидентів України володіють у цій юридичній особі частками, розмір яких у сукупності становить 50% і більше; або
  • здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою окремо або разом з іншими резидентами України – пов’язаними особами.

Таким чином, якщо громадянин України або українська компанія відкрили нову юридичну особу за кордоном або набули права власності на частку в іноземній компанії, а може і навпаки вже встигли ліквідувати чи продати іноземну компанію, то протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю), вони повинні надіслати до податкової повідомлення за спеціально встановленою формою.

Окреме питання виникає щодо осіб, які володіли іноземними компаніями понад 60 днів до 01 січня 2020 року. Чи повинні вони декларувати існування КІК?

До прикладу, Головне управління ДПС у Закарпатській області, у повідомленні від 08 червня 2022 «Щодо подання ФО – резидентами повідомлення про набуття участі у контрольованих іноземних компаніях (КІК)» зазначає, що якщо набуття частки в контрольованій іноземній компанії відбулося до 31.12.2021 то підстав для подання повідомлення не виникає, оскільки повідомлення подається до контролюючого органу, зокрема, фізичними особами – резидентами України по факту такого набуття, що відбулось починаючи з 01.01.2022.

Ми також погоджуємося із такою позицією, проте наголошуємо, що у разі, якщо в іноземній компанії, зареєстрованій до 01 січня 2022 року, відбулися зміни в системі корпоративного управління (зміна власників, ліквідація тощо), то податкову слід повідомити протягом 60 днів з моменту відповідної зміни.

pexels karolina grabowska 4491441 1 scaled

Яким чином повідомити органи податкової служби про КІК?

Форма та порядок подання до контролюючого органу повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2021 № 512 (далі – Наказ).

Згідно з п. 7 зазначеного Наказу повідомлення надсилається до контролюючого органу за основним місцем обліку фізичної особи – резидента та основним місцем обліку юридичної особи – резидента. Надсилання Повідомлення здійснюється засобами електронного зв’язку в електронній формі.

Слід наголосити, що у разі виникнення підстав для декларування у декількох осіб, то повідомлення надсилається щодо кожної особи окремо (див. п. 8 Наказу).

Планувалося, що відповідне повідомлення можна буде зробити за посиланням.

Як часто треба повідомляти податкові органи про КІК?

Контролери КІК зобов’язані подати відповідне повідомлення податковим органам протягом 60 днів з моменту відкриття/набуття фактичного контролю/ліквідації КІК, а також зобов’язані щорічно подавати звіт про свої КІК одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік.

Водночас першим звітним роком є 2022 рік, але контролери КІК мають право подати звіт про КІК за 2022 рік одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи (подається зазвичай до 1 травня) або податкової декларації з податку на прибуток підприємств (подається зазвичай до 1 березня) вже за 2023 рік (тобто у 2024 році) із включенням зазначеного в такому звіті скоригованого прибутку КІК до показників відповідних декларацій за 2023 рік.

Таким чином, перший звіт про КІК потрібно подати у 2023 році (до 1 травня 2023) за період 2022 року або у 2024 році (до 1 травня 2024 року) за період 2022–2023 року.

Війна… Карантин… А чи треба повідомляти? Не до того…

ДПС України у повідомленні «Особливості контролю за міжнародним оподаткуванням в умовах воєнного стану» від 03.08.2022 року нагадала, що фізичні та юридичні особи – резиденти України надсилають до контролюючого органу відповідне повідомлення і підкреслила, що «обов’язок такого подання залишається й на сьогодні».

А якщо не повідомити?…

Законом передбачена адміністративна, кримінальна та майнова відповідальність за неподання або несвоєчасне подання повідомлення про КІК. Хоча у 2022-2023 роках норми про можливість притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності тимчасово не діють (див. п. 54. Підрозділу 10 Перехідних положень ПКУ),

Що ж до майнової відповідальності, то закон передбачив великі суми штрафів, зокрема у 2022 році:

  1. 239 300 грн. (100 розмірів ПМ[1]) – за неподання звіту про КІК. Штраф накладається за кожен факт невідображення у звіті КІК та/або за всі невідображені суми;
  2. 2 393 грн. (1 розмір ПМ за кожен календарний день неподання, але не більше 50 розмірів ПМ (не більше 119 650 грн.) – за несвоєчасне подання звіту КІК;
  3. 3% суми доходу КІК або 25% скоригованого прибутку КІК за відповідний рік, не відображених у звіті КІК – за невідображення у звіті КІК відомостей щодо наявних у вас КІК;
  4. 717 900 грн. (300 розмірів ПМ) – за неповідомлення контролером КІК протягом 60 днів інформації про зміни  в діяльності КІК або здійснення фактичного контролю над КІК, створення утворень без статусу юридичної особи;
  5. 3% суми доходу КІК – за неподання (подання не в повному обсязі) документації з трансфертного ціноутворення.

Максимальний штраф не може перевищувати 2 393 000 грн. (1000 розмірів ПМ). При цьому, слід наголосити, що сплата штрафів не звільняє власника КІК від обов’язку подати звіт про КІК і підтверджувальних документів.

Ой, а я вже пропустив строки… Тепер мене оштрафують?

Наведені вище колосальні майнові штрафи могли вже стати реальністю…. якби не пандемія та війна…

По-перше, на даний час діють положення п. 521 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, відповідно до яких, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID – 19), штрафні санкції не застосовуються.

А по-друге, на час війни діють спеціальні норми щодо можливості виконання податкових обов’язків (більш детально – див. повідомлення ДПС України від 03.08.2022 р.).

Отже, обов’язок повідомляти про КІК на сьогодні діє, проте якщо можливості виконати цей обов’язок немає, то платник податку має це зробити, коли у нього виникне така можливість або протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану. При цьому штрафні санкції за невиконання податкових обов’язків на разі не застосовуються.

Враховуючи те, що автоматичний обмін податковою інформацією уже став реальністю, а війна і пандемія рано чи пізно закінчяться, ми наполегливо рекомендуємо нашим клієнтам не зволікати із поданням повідомлення про КІК та включати дані інформацію до щорічних декларацій про прибуток. Допомогти з цим може команда професіоналів ВігоЛекс.

[1] ПМ – розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановлений на 1 січня податкового (звітного) року. Станом на 01.01.2022 р. ПМ складає 2393 грн.