photo 2021 05 26 13.18.05 1Богдан Косохатько

Юрист

08.07.2021

 

Складно уявити в сучасному світі ситуацію, коли успішна компанія знаходиться в поганих умовах для роботи, особливо в сфері ІТ.

Під час відкриття ІТ-компанії завжди враховується кілька факторів, які будуть впливати на її можливості та створювати для неї потенціал. Трьома найважливішими можна вважати наступні:

  1. Юридичні — те, наскільки просто зареєструвати компанію і вести діяльність.
  2. Податкові — те, наскільки високе і складне податкове навантаження на бізнес.
  3. Технологічні — те, наскільки лояльна юрисдикція до ІТ.

Саме тому ми будемо розглядати лише низку країн, які максимально відходять під обрані нами критерії.

Серед таких можна виділити Естонію, Ірландію і Великобританію.

Естонія

Наразі активно пишуть і говорять про те, що Естонія є особливо комфортним місцем для ІТ-компаній. Проте багато хто не згадує те, як важко відкрити рахунок для естонської компанії, що працює в ІТ-сфері. Найчастіше естонські банки не дуже приязні, тому доводиться добирати індивідуальні альтернативи у вигляді платіжних систем. Але й там можуть бути проблеми, пов’язані з тим, що не всі платіжні системи працюють у потрібних країнах. Тому краще відразу йти до тих, хто знає, де відкривати рахунок і за допомогою якої платіжної системи.

Якщо ж ваша бізнес-модель передбачає обов’язкове використання саме банківського рахунку, то ви маєте бути готові до: 

  • відкриття реального офісу в Естонії;
  • розкриття даних про своїх (майбутніх) контрагентів у Естонії;
  • найму співробітників.

Серед плюсів естонської компанії можна відзначити зрозумілу і досить комфортну систему оподаткування. Немає необхідності сплачувати податок на прибуток з отриманих грошей (так, як це наразі працює в Україні) до моменту, поки не з’явиться необхідність розподілити прибуток між засновниками. У такому разі необхідно буде заплатити 20% від суми, тобто на руках залишиться 80% прибутку. Загалом же в Естонії існує дві моделі виплати дивідендів: «20/80» (описана вище) і «14/86».

У моделі «14/86» не все так просто, адже в разі її застосування виникає зобов’язання сплачувати податок на прибуток фізичної особи в розмірі 7% або ще більше (це залежить від договору між Естонією і країною, резидентом якої є засновник). Крім того, ставку податку в розмірі 14% можна застосовувати лише в разі регулярної виплати дивідендів за попередні три роки. Іншими словами, вибір моделі «14/86» невигідний: вона була створена лише з метою залучення інвестицій до країни.

Крім зазначених податків необхідно також враховувати так званий withholding tax, що складає 20%. Проте за правильного податкового планування його можна уникнути.

В Естонії існують вимоги до статутного капіталу, який має складати 2500 євро. Проте вносити його не обов’язково.

На додачу до цього естонська компанія має право отримувати від свого засновника нескінченні в розмірі та кількості позики, що дозволяє абсолютно законно вивести частину грошей без зайвого податкового навантаження.

Естонія також має достатню кількість електронних сервісів, таких як електронне громадянство, що значно спрощує адміністрування компанії. shutterstock 1104908693

Ірландія

Ірландія є колискою великих ІТ-компаній, таких як Microsoft, Google, Apple. Ця юрисдикція вважається комфортною не лише завдяки відомій схемі податкової оптимізації під назвою «подвійна ірландська з голландським сендвічем», а й завдяки своєму престижному іміджу.

Треба враховувати, що в Ірландії досить високий корпоративний податок у розмірі 25%, завдяки чому вона не підпадає під Закон України про КІК (№1210).

Високим є і withholding tax, що дорівнює 25%. Проте його можна уникнути за правильної податкової оптимізації. 

Утримувати ірландську компанію досить дорого, особливо якщо необхідно відкрити рахунок у банку для цієї юрисдикції. Адже в такому раз доведеться підтверджувати фактичну присутність компанії в країні: орендувати офіс, наймати співробітників тощо.

Ірландську компанію завжди варто розглядати як варіант для конкретної ситуації, а не як панацею, інакше її відкриття буде малоефективним.

Великобританія

Мабуть, одним з найпростіших і найстабільніших варіантів є вибір Великобританії для ведення ІТ-бізнесу. Без перебільшень, відкрити компанію тут простіше, ніж будь-де. При цьому юрисдикція не офшорна, а корпоративний податок складає 19% і його можливо оптимізувати. Є різні варіанти такої оптимізації: наприклад, у разі використання компанією патентів ставка корпоративного податку складатиме лише 10%.

А якщо компанія в Британії заснована нерезидентом і отримує дохід за межами юрисдикції, то можливо знизити ставку корпоративного податку до 0% і платити виключно податок на прибуток у тій юрисдикції, де зареєстрований засновник.

Щоправда, не варто забувати про withholding tax, який у Британії складає 20%. Проте його теж можна оптимізувати, якщо проаналізувати договір про уникнення подвійного оподаткування з Україною.

Серед плюсів також те, що компанії не потрібен секретар, як на Кіпрі, а і засновник, і директор можуть бути нерезидентами. Крім того, законодавчо немає вимог до статутного капіталу.

Останнім із плюсів можна назвати цифровізацію деяких адміністративних процесів британським урядом, що спрощує управління компанією.

Єдиний мінус — це обов’язкове підтвердження присутності за бажання відкрити рахунок у британському банку. Іншими словами, якщо ваші бізнес-процеси передбачають обов’язкове відкриття рахунку в Британії, будьте готові витратитися на номінальні сервіси, такі як оренда офісу, директор-резидент та інші.

Безумовно, юрисдикція завжди добирається індивідуально залежно від вимог вашого бізнесу. Проте саме Естонія, Великобританія та Ірландія — це три найкращі та найуніверсальніші варіанти.