11Ірина Мацькова

Молодший юрист
08.12.2021

 

З аналізу Закону України «Про електронні довірчі послуги» від 07.11.2018 року випливає, що здійснити передачу кваліфікованого електронного підпису (КЕП) іншій особі можна, адже це прямо не заборонено чинним законодавством. Однак для мінімізації настання ризиків, пов’язаних з такою передачею, визначення чіткого обсягу прав, обов’язків та відповідальності сторін варто забезпечити певний юридичний механізм передачі свого електронного підпису довіреним особам.

Зокрема, можливими варіантами передачі електронного підпису є укладення договорів, за якими особа, яка володіє КЕП, уповноважує іншу особу на вчинення дій з використанням такого підпису. Такими договорами можуть бути договір доручення, комерційної концесії, агентський або інші договори.  У таких договорах обов’язково має бути визначено порядок використання такого електронного підпису, мету, з якою здійснюється така передача, обсяг відповідальності сторін тощо. Наголошуємо, що наразі немає сталої практики щодо застосування такого механізму, а тому важко спрогнозувати проблеми, які можуть виникнути внаслідок цього.

shutterstock 2079474088

Ще одним можливим варіантом здійснення передачі КЕП, який буде більш доцільним, правильним та безпечним з юридичної точки зору, є варіант видачі КЕП  уповноваженій особі за дорученням. Одразу пояснимо на прикладі: ви – директор юридичної особи, припустимо, ТОВ. Вам необхідно уповноважити іншу особу (не обов’язково співробітника) підписувати договори від імені компанії. Для цього така особа повинна мати особистий КЕП, який міститиме в собі інформацію, що вона використовує цей КЕП для підписання електронних документів саме за дорученням, від імені та в інтересах доручителя.

Сформулювати конкретну покрокову інструкцію щодо реалізації останнього варіанту складно. Кожен АЦСК має власний перелік необхідних документів, порядок, строки та інші нюанси щодо отримання такого КЕП.

Однак незалежно від обраного варіанта власнику КЕП варто бути впевненим у доцільності передачі свого КЕП іншій особі, адже це, перш за все, питання безпеки власника КЕП.