Сергій Буяджи
Партнер
22.06.2021
Правильний вибір адвоката — нагальна необхідність
Кожна особа має право на юридичну допомогу. Це право гарантується державою, яка спрямовує на його реалізацію правоохоронну систему країни і тим самим діє відповідно до міжнародно-правових вимог, зокрема Міжнародного пакту про громадянські та політичні права.
Проте вірний вибір адвоката, захисника в кримінальному процесі — це дуже відповідальний, а іноді й життєво необхідний крок. Адже в багатьох випадках він буде вирішальним для здійснення ефективного і дієвого захисту інтересів особи під час кримінального процесу.
Будь-яка особа вільна у виборі захисника, форм і методів здійснення захисту своїх прав, і ніхто не має права здійснювати будь-який вплив, тиск або перешкоджати особі в такому виборі. Законом передбачено, що в кримінальному процесі як захисник допускається лише адвокат.
На жаль, про адвоката починаєш думати, коли все вже дуже погано. Найчастіше коли правоохоронці грюкають у двері, щоб провести санкціонований обшук, або коли особу затримано. Стрес зменшує нашу здатність до раціонального мислення. У такому стані особа хапається за першу можливість — або це реклама, побачена на вулиці чи в соціальній мережі, або перший сайт юридичної компанії, який знайдено в Інтернеті. Проте чи можна в такий спосіб справді знайти і обрати досвідченого і кваліфікованого адвоката? Мабуть, ні. Це просто лотерея, у якій відсоток успіху може дорівнювати нулю.
Трохи теорії та закону. Наданням правової допомоги в кримінальному процесі на професійному рівні займаються адвокати, діяльність яких регламентується Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05 липня 2012 року. Адвокатом може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту, склав кваліфікаційні іспити, склав присягу адвоката України і одержав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
Оплата праці адвоката (гонорар) здійснюється на підставі угоди між громадянином чи юридичною особою і адвокатським об’єднанням, бюро чи особисто адвокатом.
У своїй професійній діяльності адвокат здійснює захист прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування в кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію); надання правової допомоги свідку в кримінальному провадженні; представництво прав і обов’язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача в кримінальному провадженні; надання правової допомоги під час виконання і відбування кримінальних покарань; захист прав, свобод і законних інтересів викривача у зв’язку з повідомленням ним інформації про корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення.
Після теорії та цитування окремих положень Закону наведемо кілька практичних порад і життєвих прикладів, щоб кожний зміг обрати справді кваліфікованого адвоката, який максимально ефективно буде здійснювати захист, надання правової допомоги або представництво особи в кримінальному процесі.
По-перше, це спеціалізація того чи іншого адвоката. Кожне кримінальне провадження має свої особливості, хоча, звісно, сам кримінальний процес завжди однаковий і регламентується Кримінальним процесуальним кодексом України.
Про що ж іде мова? Кримінальне провадження може стосуватися крадіжки невеликої суми грошей, або незаконного зберігання наркотичних засобів, або службових злочинів і корупційних проявів, або бути пов’язане зі сферою господарської діяльності. Специфіка і складність таких кримінальних проваджень різна. У зв’язку з цим під час вибору адвоката для захисту або представництва в кримінальному провадженні необхідно звертати увагу на наявність досвіду захисту саме в конкретній категорії злочинів.
Наприклад, більшість адвокатів не має досвіду опрацювання матеріалів кримінального провадження, що здобуваються в процесі проведення негласних слідчих (розшукових) дій. Проте в корупційних і службових кримінальних правопорушеннях саме на таких доказах ґрунтується підозра і в подальшому обвинувачення, що їх висуває прокурор. Як показує остання практика Верховного суду в кримінальних провадженнях зазначеної категорії, вміле оперування процесом стороною захисту і процесуальні помилки сторони обвинувачення під час збирання таких доказів ведуть до визнання їх недопустимими і, як результат, до виправдання особи.
Дамо пораду: необхідну інформацію з цього приводу можна отримати на офіційних сайтах судової влади і в реєстрі судових рішень.
Наступний критерій, який треба враховувати при виборі адвоката —захисника в кримінальному процесі, — це чи здійснює адвокат індивідуальну адвокатську діяльність або працює у відповідному адвокатському об’єднанні/бюро чи юридичній компанії.
Цей критерій важливий у зв’язку з кількома причинами. Зокрема, ведення захисту в багатоепізодному, складному кримінальному провадженні в більшості випадків поєднано з достатньо великим обсягом робіт, що його буде не під силу виконати адвокату, який діє наодинці. Тому краще звернутися до досвідченої юридичної компанії, де практикує група адвокатів, які спеціалізуються на подібних справах.
Буває й таке, що в одному кримінальному провадженні може йти мова про різні злочини або про декількох співучасників скоєних злочинів. У цьому разі також більш якісний захист / правову допомогу нададуть адвокати, які працюють в одній компанії/команді та разом зможуть випрацювати єдину, дієву і ефективну стратегію захисту.
З’ясувати, працює адвокат індивідуально або в складі адвокатського об’єднання/бюро чи в юридичній компанії, можливо в Єдиному реєстрі адвокатів України за посиланням. Тут за прізвищем або номером свідоцтва адвоката можна знайти всю необхідну інформацію.
Як приклад вдалої командної роботи можна навести участь адвоката під час проведення окремих слідчих дій, особливо обшуку. Ця слідча дія може бути розпочата без участі адвоката, проте слідчий і прокурор зобов’язані допустити адвоката на будь-якій стадії обшуку. Якщо укладено угоду з адвокатом, який працює індивідуально, він може бути відсутній у місті, бути зайнятим на іншому судовому процесі або слідчій дії, що призведе до його значного запізнення на обшук і, як наслідок, до неможливості належного захисту інтересів клієнта. Якщо адвокат буде відсутній, він об’єктивно не зможе запобігти можливим порушенням, що їх припускаються правоохоронні органи під час проведення слідчих дій. Проте якщо найняти команду адвокатів, такої проблеми не виникатиме, бо хтось із них точно зможе вчасно прибути на слідчу дію.
Наступний критерій, який також необхідно враховувати при виборі адвоката, — це його репутація (зокрема й ділова). Якщо в самого адвоката погано із законом, він є боржником, фігурантом кримінальних або цивільних справ, то навряд чи такий «спеціаліст» зможе якісно здійснити захист у кримінальному провадженні. Сторінка у Facebook також може багато чого розповісти про свого власника.
До репутації також відноситься пунктуальність адвоката, яка з урахуванням обмежених строків у кримінальному процесі виходить на перший план.
Прикладом із судової практики може стати невчасне (з порушенням процесуальних строків) подання адвокатом апеляційної скарги на судове рішення, яким накладено арешт на майно особи, що призвело до повернення такої апеляції фактично без розгляду апеляційною інстанцією. Отже, через непунктуальність і непрофесійність адвоката клієнт не зміг повернути арештоване майно.
Також треба звертати увагу на стиль роботи адвоката. Деякі адвокати практикують під час надання юридичної допомоги/захисту «театральне шоу», а інші просто «тихо» надають якісні юридичні послуги. Іншими словами, деякі адвокати, коли супроводжують ту чи іншу справу, з метою розголосу кримінального процесу або тиску на правоохоронний або судовий орган роблять із процесу гучне «шоу», привертають увагу ЗМІ, соціальних мереж, іноді й громадських організацій. Або взагалі таким чином роблять собі піар, рекламу. Інші ж адвокати виконують свою роботу відповідно до процесуального законодавства, тихо і спокійно.
Безумовно, клієнт сам вирішить, яку методику захисту обрати: потрібна йому тиха і ефективна юридична допомога чи галаслива «вистава». До якої концепції захисту схильний той чи інший адвокат, можна довідатися зі ЗМІ та соціальних мереж.
Дуже часто можна побачити в ЗМІ приклади «гідної поведінки» окремих адвокатів, коли замість копіткої процесуальної роботи з доказами в кримінальному процесі вони вдаються до погроз і образ у бік прокурорів і суддів. У більшості випадків така поведінка призводить до подання скарг на дії адвокатів та їх притягнення до дисциплінарної відповідальності, зокрема до призупинення або взагалі припинення права на заняття адвокатською діяльністю. Сумнівно, що такі адвокати справді зможуть допомогти своїм клієнтам.
Іноді ж, навпаки, правосуддя і справедливості можна досягти лише шляхом залучення широкого кола громадськості з максимальним висвітленням усіх етапів кримінального процесу.
Успішність теж є критерієм, на якому доцільно зупинитися при виборі адвоката. Досить складно довірити питання, що потребують негайного дієвого вирішення і захисту, та взагалі особисту інформацію адвокату, вже сама зовнішність якого не викликає довіри. Охайний зовнішній вигляд адвоката, що вказує на повагу до клієнта, на його стиль життя і соціальний статус, допоможуть вам зробити вірний вибір.
Ще одним критерієм, на який варто звернути увагу, є компетентність адвоката. Визначити її не кожному вдається відразу. Це краще зробити шляхом оцінювання тих справ і проваджень, які вже веде або раніше вів адвокат. Радимо переглянути державні реєстри і результати участі окремих адвокатів у таких процесах.
І головне — завжди необхідно оформлювати відносини між адвокатом і клієнтом відповідним договором про надання адвокатських послуг.
Належне оформлення відносин між адвокатом і клієнтом — це запорука отримання якісної правової допомоги. Саме в договорі про надання правової допомоги необхідно закріпити всі головні та ключові аспекти подальшої правової допомоги. Це справа/провадження; правоохоронний/судовий орган, в якому адвокат надає правову допомогу / здійснює захист; права і обов’язки обох сторін укладеного договору; сума гонорару і порядок його виплати; відповідальність сторін за порушення умов договору, строки дії договору та інші умови.
Також необхідно звернути увагу на форму розрахунків. Проводити оплату необхідно тільки після належного оформлення і укладення договору про правову допомогу. За сплати будь-яких коштів до укладення і підписання договору повернути гроші в разі неналежного виконання адвокатом своїх обов’язків буде неможливо.