11Ірина Мацькова

Молодший юрист
24.11.2021

 

Ситуація із забутим паролем до якого-небудь сервісу, сайту чи облікового запису знайома, напевно, кожному з нас. Або ж нерідко інтернет-користувачі стикаються з викраденням паролю, що є значно більшою проблемою. Якщо алгоритм дій у такому випадку є звичним (зміна/відновлення паролю, встановлення подвійної ідентифікації при вході до облікового запису і т. п.), то що робити людям, пароль до електронного підпису яких було втрачено або викрадено?

Приміром, минулого тижня ви підписали електронний договір за допомогою електронного підпису, а вже цього тижня виявили, що хтось протиправно використав ваш КЕП і підписав ще один електронний договір для отримання мікрокредиту. Стає зрозуміло, що хтось буквально викрав ваш електронний підпис та пароль до нього. Або ж ви не можете згадати пароль, який згенерували при отриманні КЕП, а відтак втратили можливість використання свого електронного підпису.

shutterstock 1794419245

Якщо ви зіткнулись з такими ситуаціями, у вас неодмінно виникне питання: як відновити чи змінити пароль? Відповідь є однозначною – ніяк. На відміну від паролю до облікового запису, пароль до електронного підпису змінити неможливо. Він зберігається в секретному ключі у зашифрованому вигляді, відомий лише користувачу, який його згенерував. Такий пароль не підлягає зміні, відновленню чи повторній генерації. Тому в обох випадках результат буде однаковий – КЕП буде заблоковано або скасовано.

Тож якщо ви забули пароль від свого електронного підпису або ж вам стало відомо, що хтось викрав ваш КЕП, – вам необхідно звернутись до центру сертифікації ключів, який видав вам підпис, для зміни статусу КЕП з чинного на заблокований/скасований, а також подати заявку на отримання нового ключа.