sergey

Сергій Буяджи

Партнер

15.03.2022

Сьогодні, через алогічну, абсолютно безглузду і дику війну тисячі українців змушені тікати за кордон у пошуках елементарної безпеки та можливості вижити. При цьому, українці намагаються, по-перше, перевезти частину заощаджень за кордон, а по-друге, шукають можливості почати новий бізнес в інших країнах.

Перше, з чим стикаються українці в іншій країні – це потреба розраховуватися картою – для найму житла, для оренди авто, для розрахунку в кав’ярні. Звісно, готівка допомагає, проте, у деяких випадках вона не працює. Наприклад, деякі орендарі принципово хочуть отримувати орендні платежі переказом з банківського рахунку. Крім того все більше українців, які продовжують працювати на відстані, хочуть отримувати заробітну плату на неукраїнські картки. Відтак, рано чи пізно постає питання відкриття локального рахунку у країні перебування.

У цій статті ми розглянемо підводне каміння відкриття персональних рахунків у Болгарії.

Ще на початку лютого відрити персональний рахунок для українських громадян в одному з болгарських банків, наприклад, в International Asset Bank (далее Ассетбанк) або UniCredit Bulbank, було можливо, проте складно.

Для цього банку необхідно було надати такі документи: закордонний та український паспорти, ідентифікаційний код, довідку про реєстрацію місця проживання та деяку інформацію про заявника (телефон, імейл тощо). Документи мали бути перекладені болгарською мовою, а переклад – засвідчено болгарським нотаріусом або у посольстві/консульстві Болгарії в Україні. З практики, найбільш лояльним банком по відношенню до українців був Ассетбанк, у якому іноді вдавалося відкрити рахунок «віддалено», тобто без необхідності особистого візиту до банку, а на підставі довіреності на локального представника, виданої та засвідченої у консульстві Болгарії.

istock 531236924Проте банки окрім зазначених документів вимагали також пояснення, навіщо українцю персональний рахунок саме у Болгарії. Це могло бути офіційне працевлаштування або власний бізнес в Болгарії, сімейні зв’язки із болгарами або довідка про постійне місце проживання. Без цього рахунок можна було відкрити, проте далеко не завжди. Рішення банки приймали на власний розсуд та були непоодинокі випадки, коли банки просто відмовляли своїм потенційним клієнтам з України.

Після війни ситуація змінилася докорінно.

По-перше, зараз банки лояльніше ставляться до українців та не вимагають пояснення щодо причин відкриття рахунку у Болгарії. Причина очевидна.

По-друге, у кожному конкретному випадку банки індивідуально підходять до аналізу наданих клієнтом документів, тому що зрозуміло, що людина тікала від війни і у неї на руках може бути лише закордонний паспорт (або паспорт і ІНН, до прикладу), тому вимагати від неї інших документів немає сенсу, бо у неї їх немає і, на жаль, уже не може бути.

По-третє, у банків змінився підхід до особистого візиту клієнта в банк. Звичайно, зараз найчастіший запит про відкриття персонального рахунку надходить від тих українців, які фізично перебувають на території Болгарії, тому для них немає проблеми зайти до банку. Проте, часто надходять запити «наперед». Наприклад, українці перебувають на території іншої України або іншої країни Євросоюзу, проте планують переїжджати до Болгарії і тому завчасно цікавляться відкриттям рахунку. Іноді українці шукають країну для відкриття рахунку для перерахування заробітної плати або інших платежів на їх користь.

Враховуючи обставини, болгарські банки на даний момент частіше йдуть назустріч потенційним клієнтам та можуть відкрити рахунок за відсутності клієнта на підставі довіреності, виданої у консульстві або навіть у нотаріуса іншої країни, на болгарського представника.

По-четверте, у зв’язку із невизнанням ДНР і ЛНР, в Болгарії усім банкам тимчасово заборонено обслуговувати клієнтів, які мають паспорти, видані у Донецькій та Луганській області, або які мають реєстрацію місця проживання на цих територіях. Тому, на жаль, мешканці Маріуполя та інших постраждалих міст, не зможуть наразі відкрити персональний рахунок в Болгарії. У такому випадку їм треба буде шукати інші юрисдикції. До прикладу, у Чехії та деяких інших країнах Європи аналогічних обмежень немає.

Ще одним дуже важливим питанням є можливість внесення готівкових коштів на вже відкритий рахунок у болгарському банку. До початку війни кожен банк вимагав джерело походження коштів або source of funds. Зрозуміло, що зараз навряд чи можливо надати відповідні документи, тому деякі банки, наприклад, UniCredit Bulbank, вимагають лише заповнення та підписання декларації, що кошти мають законне джерело походження. При цьому дозволяється покласти на персональний рахунок від 10 000 до 100 000 доларів або євро залежно від ситуації.

Проте, ще раз наголошуємо, що у кожному конкретному випадку банк аналізує усі надані документи та пояснення та приймає власне рішення, виходячи з співвідношенням ризиків для самого банку та намаганням допомогти українцям, які потрапити у скрутне становище і змушені облаштовуватися у чужій країні.