sergey

Сергій Буяджи

Партнер

20.05.2022

 

У березні ми вже писали про зміни у процедурі відкриття банківських рахунків у Болгарії для українських переселенців, які відбулися через війну. Проте час іде і все змінюється дуже швидко.

На даний момент у Болгарії перебуває більше 50 тисяч українських громадян, які змушені були виїхати з країни та яким потрібно відкрити персональний рахунок у місцевому банку.

Для тих переселенців, які вже отримали тимчасовий захист і фактично перебувають на території Болгарії відрити рахунок у банку не становить проблеми. Для цього потрібно лише надати банківському працівнику документ про тимчасовий захист (для тих, у кого його немає – український закордонний паспорт та/або український паспорт) і документ про місце проживання на території Болгарії (договір оренди, прописку, заяву від власника житла, що він не проти проживання українця у його квартирі тощо), а також заповнити необхідні декларації безпосередньо у відділенні.

Ще одна важлива технічна деталь, про яку досить часто забувають. При відкритті рахунку необхідно мати номер локального мобільного оператора, оскільки усі повідомлення від банку будуть надходити лише на болгарські номери. Тобто про купівлю місцевої сім-карти варто подбати заздалегідь.

pexels karolina grabowska 4475525 scaled

У переважній більшості випадків рахунок відкривається миттєво. Після того працівник банку допомагає клієнту встановити та налаштувати мобільний банкінг, пояснює як ним користуватися і все – можна вільно користуватися рахунком. Затримка у відкритті рахунку можлива для осіб, які відносяться до Politically Exposed Person (PEP), тобто публічних діячів. Перевірка їхніх даних може тривати від декількох днів до декількох тижнів.

Враховуючи ситуацію в Україні, болгарські банки з більшою лояльністю ставляться до внесення готівкових коштів на рахунок за відсутності документів про їх походження. Кожен банк має власну верхню межу суми готівки, яку можна покласти на рахунок без підтверджуючих документів. Зазвичай, ця сума коливається від 5000 до 15000 євро залежно від банку та навіть конкретного відділення.

Якщо є українцю необхідно покласти на власний рахунок більшу суми готівки, слід готуватися, що банк буде вимагати докази законності походження коштів. Виходячи з практики, такими документами можуть бути: декларація про прибутки з України (наприклад, декларація ФОП за минулий рік), довідка про заробітну плату, договір купівлі-продажу майна тощо.

З високою ймовірністю банк також попросить документ про сплату податків та довідка з банку про зняття готівки з рахунку в України. Крім того важливо, що при вивезення готівкових коштів з України, вони мають бути задекларовані, тобто необхідно мати митну декларацію про вивезення з України і про увезення в країну Євросоюзу певної суми коштів.

Безумовно, що вказані документи мають бути перекладені болгарською мовою. Як правило, зараз банки не вимагають посвідчення достовірності перекладу у нотаріуса. Достатньо печатки сертифікованого перекладача, що переклад правильний.

Зазначений вище перелік документів є приблизним та залежить від внутрішніх політик банку, а також конкретного клієнта. Іноді банка можуть вимагати додаткових документів.

Якщо з відкриттям рахунку для українських «резидентів» у Болгарії усе зрозуміло, то що робити з тими українцями, які не отримали тимчасового захисту, але все-одно хочу відкрити рахунок у болгарському банку? У такому випадку треба запитувати вимоги кожного конкретного банку. Наприклад, UniCredit Bulbank, враховуючи ситуацію, йде назустріч українським громадянам та дозволяє відкривати рахунок лише на підставі українських закордонних та внутрішніх паспортів. При цьому персональний візит до відділення є обов’язковим, а рішення банку про відкриття рахунку є індивідуальним і залежить виключно від волі банку.

Компанія ВігоЛекс постійно відслідковує усі зміни, тісно співпрацює з болгарськими банками та готова допомогти українцям, які хочуть відрити рахунок у місцевому банку.