sergeyСергій Буяджи

Партнер

23.09.2021

 

Ще десять років тому багато кого б здивувало, що в Україні з’явиться такий механізм врегулювання відносин між працівником і роботодавцем, як NDA чи NCA. Проте якщо перший — це вже досить розповсюджена і відома практика, зокрема для українських судів, а не лише учасників трудових і бізнес-відносин, то другий механізм є менш відомим і часто вважається юридичною фікцією, що не тягне за собою жодних реальних наслідків. Багато хто вважає, що NCA є лише погрозою для працівника чи підрядника. Проте чи справді це так? Давайте розбиратися разом.

bbdnbd

Як відомо, NCA, або Non-Compete Agreement — це договір про неконкуренцію, положення якого передбачають, що працівник або підрядник після завершення співробітництва не буде розголошувати секретну інформацію, отриману під час співпраці; не буде займатися аналогічною роботою та/або брати участь в аналогічних чи дуже подібних до попереднього проєктах.

Одразу після такого громіздкого і серйозного визначення виникає питання: як до цього ставляться українські суди та чи реально встановити такі заборони працівнику?

На це питання дати реальну відповідь можливо лише крізь призму практики національних судів. Щоправда, дуже часто останні не розділяють NCA та NDA, тому ми будемо розглядати їх сукупно.

Судова практика вирішення спорів щодо договорів про неконкуренцію (NCA) і поради під час підписання

Дуже показовою і відомою є справа №191/215/14ц компанії TaeguTec — Ukraine і справа №522/22779/16-ц ТОВ «Тапмедіа» та ТОВ «Тапмедія», де суд посилається на статтю 43 Конституції України та статтю 9 Кодексу законів про працю і зауважує, що умови договорів, які погіршують становище працівника порівняно із законодавством України, є недійсними.

Тобто, за такою логікою, можемо сформулювати першу рекомендацію:

  • Використання NCA під час підписання трудових контрактів, найімовірніше, буде недоцільним, за винятком тих випадків, коли треба підкреслити серйозність підписання угоди і трохи налякати працівника. Що ж стосується співпраці з ФОПами, то це може стати цілком дієвим інструментом.

Ще одним показовим судовим рішенням є справа №761/15245/18, де суд не просто виніс постанову на користь працівника, а й змусив підприємство компенсувати співробітнику 7,5 тисяч євро за належне виконання ним своїх обов’язків, що було передбачено NCA-договором і було предметом зустрічного позову працівника.

Звідси ми формулюємо ще одну практичну пораду:

  • Найкращим варіантом написання NCA-договорів є їх персоналізація, тобто використання конкретного договору під конкретний кейс, вид бізнесу чи навіть проєкт. Це значно підвищує шанси перемоги в суді, особливо якщо договір написаний профільним юристом.

Залучення юриста може бути корисним не лише з погляду його вузькопрофесійного підходу, а й з погляду того, що в деяких ситуаціях краще вибрати іншу юрисдикцію для вирішення спорів, аніж Україна, оскільки тоді зростає шанс на перемогу. Особливо це стосується договорів, де однією зі сторін є нерезидент.

Варто звернути увагу не лише на текст і юрисдикцію договору, а й на деякі організаційні моменти роботи підприємства.

Наприклад, важливо, щоб підпис працівника стояв на кожній сторінці контракту, адже в іншому випадку може виникнути підозра, що деякі зі сторінок просто підкладені під останню сторінку. Якщо сторінок багато, рекомендуємо прошити договір. Ще одним варіантом може бути засвідчення NCA-договору в нотаріуса.

Що ж стосується взаємодії NCA-договору з іншими, то можливі декілька варіантів його підписання:

hmgh

  1. Як окремого договору, який не пов’язаний з цивільно-правовим. Найкраще це робити саме тоді, коли ви лише попередньо тестуєте працівника і лише частково залучаєте його до роботи в проєкті.
  2. Як невід’ємну частину договору в формі додатку чи в іншому вигляді. Такий варіант оптимальний, якщо мова йде про довготривале співробітництво.

Перспективи розвитку NCA в «Дія City»

З розвитком всім добре відомої концепції «Дія City» планується запровадження нових інструментів взаємодії роботодавців з працівниками ІТ-сфери. Зокрема, це стосується і NCA. Ми вважаємо, що коли «Дія City» повноцінно почне свою роботу, кількість справедливих судових рішень щодо неконкуренції збільшиться. На момент написання цього матеріалу вже не законопроєкт, а Закон №4303 передбачає появу вищезгаданої угоди. Ним передбачено, що NCA — це обов’язок ІТ-спеціаліста утриматися від здійснення діяльності, аналогічної до діяльності роботодавця, з метою уникнення конкуренції.

Поки що в законі це викладено не зовсім однозначно, оскільки незрозуміло, наскільки вузько таке положення буде трактуватися. Наприклад, чи зможе розробник ПО для автомобілів працювати в цій же сфері? Або, можливо, йому взагалі треба буде не займатися розробкою? І чи поширюється NCA лише на автомобільну сферу?

Наразі можемо тільки порекомендувати вичитувати договори NCA перед підписанням і вимагати вказувати, конкретно на яку діяльність діятимуть обмеження.

Законом також передбачені істотні умови NCA, якими є:

  • чітко визначений строк утримання від конкурентних дій, який не може перевищувати 12 місяців;
  • перелік юрисдикцій, де діє заборона;
  • види діяльності, що заборонені, та додаткові заборони;
  • сума винагороди за утримання від конкурентних дій.

Щоправда, дотримання всіх визначених вимог все одно не рятує від порушення природних прав працівників чи підприємців, тому в будь-якому випадку треба бути обережним із підписанням NCA і до, і після запровадження «Дія City».