Створення трастів

Приймаючи рішення про створення трасту, необхідно відокремити реальність від вимислу, і точно визначитися, навіщо потрібен траст, і якщо він дійсно потрібен, то який саме і в який юрисдикції.

Інститут трасту оповитий міфами і легендами, більшість яких далекі від істини, тому важливо розуміти, що таке траст і навіщо він потрібен

Міфи про трасти:

  • Траст  це компаніяНІ. Траст – це не юридична особа і у нього немає правосуб’єктності у «класичному» розумінні. Це правовідносини, які виникають у зв’язку з управлінням майном, тому в трасті не існує учасників, акціонерів і директорів.
  • Траст – це нелегальноНІ. Трасти існують у багатьох країнах світу абсолютно законно, більше того, вони визнаються і використовуються навіть в тих країнах, законодавство яких прямо не регулює трастові відносини (наприклад, у Швейцарії, Нідерландах, Німеччині, Австрії, Франції та ін.).
  • Траст – це обов’язково офшориНІ. Трасти виникли в Англії у ХІІ столітті і зараз активно використовуються у всіх країнах загального права, зокрема, США і Канаді. Якщо клієнт хоче створити траст у такій юрисдикції, то це не тільки можливо, але й дуже престижно.
  • Траст – це дорогоНІ. Вартість створення і утримання трасту безпосередньо залежить від мети, кількості і вартості активів, які передаються в траст, а також від юрисдикції, де від буде створений. Існує безліч сімейних, пенсійних і спадкових трастів, вартість яких доступна більшості звичайних громадян.
  • Траст – це приховування інформації про кінцевих бенефіціарівНІ. Якщо раніше в більшості юрисдикцій, дійсно, можна було не надавати інформацію про вигодонабувачів, то в останні роки банки і органи державної влади, як правило, вимагають розкриття цієї та іншої інформації. В іншому випадку можуть виникнути проблеми з відкриттям і використанням банківських рахунків та інші негативні наслідки як для довірчих власників, так, і, зрештою, для бенефіціарів.
  • Траст – це ухилення від податків. НІ. У країнах, де існують трасти, є також зрозуміла схема оподаткування операцій і доходів, пов’язаних з управлінням майном. У той же час трасти досі використовують для оптимізації податків.
  • Траст – це договірНІ. Тільки незначна частина трастів створюється на підставі договору. Більшість же засновується на підставі так званої трастової декларації (trust deed, trust declaration) – односторонньої угоди, за якої довірчий власник бере на себе обов’язок керувати майном на користь бенефіціарів. Крім того, часто підставою виникнення трасту є заповіт, судове рішення або навіть закон.

Якщо клієнт все-таки прийняв рішення про створення трасту, необхідно визначитися з його істотними умовами і особливостями. 

Умови створення трасту:

  1. Засновник трасту повинен бути власником майна, мати повну дієздатність і необмежене право на розпорядження своїми активами.
  2. Необхідно визначити точний перелік активів, які передаються у довірчу власність. Активи не повинні бути під арештом, передані в заставу, іпотеку або обтяжені будь-яким іншим чином.
  3. Необхідно визначити, хто буде виступати вигодонабувачем і на яких умовах. Бенефіціари можуть бути просто перераховані або названі критерії, за якими перелік бенефіціарів може бути з точністю встановлений.
  4. Необхідно визначити, хто буде виступати довірчим власником майна. Вибір, як правило, залежить від видів і кількості активів, а також від цілого ряду інших умов.
  5. Необхідно визначити юрисдикцію, де буде створюватися траст. Чим престижніше країна, тим дорожче будуть коштувати послуги зі створення трасту і управління майном.
  6. Необхідно визначити право, що застосовується до трасту. На практиці часто можна зустріти, що активи передані в траст швейцарській компанії, але до трастових правовідносин буде застосовуватися право о. Джерсі, о. Гернсі або інших офшорних зон. Це робиться для того, щоб легально створити траст у престижній європейській країні, право якої не регулює трастові відносини.

Крім того, клієнт повинен розуміти, чи хоче він брати безпосередню чи опосередковану участь у подальшому управлінні майном, чи потрібен йому протектор (особа, що контролює діяльність довірчого власника) або кілька трасті.

На всі ці питання практично неможливо відповісти без консультації досвідчених фахівців, які, оцінивши всю інформацію про клієнта, можуть створити максимально ефективну схему управління активами. Саме для цього слід залучити юристів компанії ВігоЛекс, що спеціалізуються на створенні трастових структур, мають не тільки досвід в цій сфері, але і надійних партнерів в інших юрисдикціях.

Отримати консультацію

    +38 097 215 66 70