Що таке стоматологічна ліцензія, хто і як її видає?
Перш ніж отримати стоматологічну ліцензію, потрібно вибрати організаційно-правову форму вашого підприємства. Це може бути як юридична особа, так і фізична особа-підприємець:
- Юридична особа може вести свою діяльність через лікарні, клініки тощо. У штаті має бути посада головного лікаря — керівника медичного закладу, який має диплом за спеціальністю «Організація і управління охороною здоров’я».
- Фізична особа-підприємець повинна мати медичну освіту. Інакше потрібно укомплектувати штат медичними і немедичними робітниками відповідно до заявлених спеціальностей.
Які є вимоги до приватного стоматологічного кабінету (клініки)?
Після реєстрації суб’єкта господарювання (підприємства) треба потурбуватися про приміщення, де ви, власне, плануєте проводити медичну практику і надавати медичні послуги. Приміщення, де планується ведення діяльності, має відповідати санітарним нормам, що підтверджується актом санітарно-епідеміологічного обстеження об’єкта Держпродспоживслужбою (актом СЕС).
Треба враховувати, що приміщення стоматологічного кабінету має відповідати нормам, зазначеним у ДБН (Державних будівельних нормах) В.2.2-10-2001 «Будинки і споруди. Заклади охорони здоров’я» та ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки. Основні положення».
Зокрема, приміщення лабораторії не може розташовуватися в житловому приміщенні, повинно мати окремий вихід і запасний вихід. Площа одного стоматологічного кабінету має бути щонайменше 14 м2 з розрахунку на одну стоматологічну установку (крісло).
У разі роботи кількох стоматологів у одному приміщенні треба забезпечити плюс одну стоматологічну установку (крісло) і від 10 м2 додатково на кожного наступного стоматолога.
Враховуйте, що якщо в приміщенні стоматології розташований рентген-кабінет, то на нього накладаються додаткові обмеження. У таких стоматологічних кабінетах мають робити не більше 100 знімків на тиждень за проведення прицільних рентгенівських досліджень і не більше 50 — за використання ортопантомографа. Це дозволить уникнути перевищення річної норми опромінення медичного персоналу. Робоче місце оператора має бути площею щонайменше 4 м2 і облаштоване захисною кабіною або ширмою.
Вимоги до роботи обладнання стосуються безпеки не лише медичного персоналу, а й громадян, які мешкають в будинках, де є стоматологічні кабінети і клініки. Якщо стоматологічний кабінет розташований в старому житловому будинку, необхідно враховувати матеріали і товщину міжповерхового перекриття. За необхідності треба робити спеціальний захист стелі для забезпечення надійного протирадіаційного захисту.
Що ще крім приміщення і обладнання потрібно для отримання ліцензії на стоматологічний кабінет (клініку)?
Персонал медичного закладу має підтвердити свою кваліфікацію. Для цього підійдуть:
- документ про вищу освіту державного зразка;
- сертифікат лікаря-спеціаліста (провізора-спеціаліста);
- посвідчення про присвоєння (підтвердження) відповідної кваліфікаційної категорії з лікарських (провізорських) спеціальностей;
- свідоцтво про підвищення кваліфікації;
- стаж роботи — 5 років (або менше 3 років за наявності стажування в МОЗ).
Після отримання на руки акту СЕС вам слід потурбуватися про метрологічну повірку обладнання, що його планується використовувати для медичної практики, якщо воно підлягає обов’язковій метрологічній повірці. Також необхідна наявність сертифікатів та інших документів, передбачених законодавством.
Необхідні документи
Якщо ви вирішили отримати ліцензію на стоматологічну практику, вам необхідно підготувати такий пакет документів:
- Заяву на отримання ліцензії.
- Інформацію про наявний персонал із зазначенням кваліфікаційного рівня і освіти.
- Інформацію про стан матеріально-технічної бази.
- Опис документів, що додаються до заяви.
Також підготуйте нотаріально засвідчені копії таких документів:
- статутних документів (або їхню електронну версію);
- документа про право власності на нерухомість або її оренду;
- документів, що підтверджують право власності на обладнання, яке використовується в діяльності кабінету МРТ, чи його оренду;
- даних про структуру закладу і персонал;
- акту СЕС.
Вартість оформлення ліцензії
До ціни відкриття стоматологічного кабінету крім вартості оренди приміщення і покриття витрат на комунальні послуги входить адміністративний збір. Він дорівнює одному прожитковому мінімуму для працездатних осіб, встановленому на момент видачі ліцензії на медичну практику (2379 гривень станом на жовтень 2021 року). Вноситься цей збір протягом 10 днів після прийняття рішення комісією МОЗ про видачу стоматологічної ліцензії.