Договори оренди

Укладення угод із нерухомістю оформлюють підписанням договору. Іноді в основу угоди лягає ваш шаблон договору, що був розроблений і погоджений вашими юристами і який ви знаєте до останньої літери і коми. Але часто контрагент наполягає на використанні саме свого шаблону договору, особливо якщо він виступає у ролі продавця або орендодавця.

Юридичний супровід угод із нерухомістю складно уявити без договорів оренди. Незважаючи на відносну простоту, вони помітно відрізняються один від одного і передбачають багато нюансів.

Загалом такі документи можна розділити на договори оренди житлової і нежитлової нерухомості. На практиці справу частіше доводиться мати з орендою нежитлових приміщень, які теж бувають різних типів.

Наприклад, один з найрозповсюдженіших договорів оренди нежитлової нерухомості — це договір оренди офісного приміщення у БЦ або торговельної точки у ТЦ Такі документи стандартизовані, і погодження правок за ними — досить складний процес.

Якщо вести мову про оренду житлової нерухомості, то на практиці найчастіше зустрічаються договори між компаніями і орендодавцями щодо винаймання житла для співробітників компаній.

Зверніть увагу, що в Цивільному кодексі України є поняття «договір найму (оренди)», а в Господарському кодексі України — лише поняття «договір оренди». За своєю правовою природою це назви однієї й тієї самої угоди, але з точки зору закону вимоги до істотних умов договорів помітно відрізняються залежно від застосовного кодексу.

Перелік істотних умов залежить від того, хто є сторонами договору оренди — фізичні це чи юридичні особи. У першому випадку обов’язковими є лише предмет і ціна. У другому — перелік значно ширший

Наприклад, якщо фізособи укладають договір оренди житла, в ньому потрібно вказати предмет договору, строк і ціну, а також осіб, які будуть жити в помешканні.

Якщо ж компанія укладає договір оренди нежитлової нерухомості, в ньому потрібно вказати склад і вартість об’єкта оренди з урахуванням його індексації, строк договору, розмір орендної плати, порядок використання амортизаційних відрахувань і умови для відновлення об’єкта оренди, його повернення або викупу.

Якщо ж укладається договір оренди земельної ділянки, в ньому слід вказати інформацію про ділянку (кадастровий номер, розташування і розмір), дату укладення і строк дії договору, а також розмір орендної плати включно з умовами її індексації; спосіб і умови розрахунків; строки і порядок внесення і перегляду оплати і умови відповідальності за її невнесення.

ВігоЛекс рекомендує звертати увагу на такі умови договору оренди:

  • Порядок прийому-передання об’єкта оренди: чи має орендар право перевірити об’єкт перед початком строку оренди, за який час орендар має звільнити приміщення після закінчення оренди, чи можна продовжити договір тощо.
  • Гарантії орендодавця: що орендодавець має право здавати об’єкти в оренду, що треті особи не висувають претензій до об’єкта оренди, що об’єкт оренди не має обтяжень і т.д.
  • Орендна плата: як вона встановлюється і що до неї входить, хто і як відповідає за сплату комунальних платежів, яким чином може змінюватися склад і розмір орендної плати, коли має відбуватися оплата і т.д.
  • Використання об’єкта оренди: хто несе відповідальність і оплачує ремонт і підтримання нормального стану об’єкта, чи передбачена компенсація за зношування об’єкта, на які дії орендар має отримувати дозвіл від орендодавця і т.д.
  • Відповідальність: яку відповідальність (штрафи, негайне розірвання договору, підвищення орендної плати тощо), за які дії і для кого передбачає договір.

Команда ВігоЛекс із радістю надасть вам послуги з підготовки і юридичного аналізу договорів оренди, а також із юридичного супроводу укладання договорів і представлення ваших інтересів у межах угод із оренди нерухомості.

12.2.5

Получить консультацию

    +38 (068) 520-88-88