466 535

Ганна Коктиш

Керівник практики ІТ-права у компанії ВігоЛекс, адвокат

17.12.2021

 

Запросити до себе на роботу іноземного IT-фахівця – це можливість знайти висококваліфікованого працівника та зробити вклад у розвиток власного бізнесу. Які є переваги у працевлаштуванні іноземця в IT-компанії? Що передбачає процедура його оформлення на роботу? Розглянемо зазначені питання у цій статті.

Документ для оформлення іноземного працівника в українській компанії

Відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 3 Закону України «Про зайнятість населення», іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений строк, приймаються роботодавцями на роботу на підставі дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства (далі – дозвіл на працевлаштування), виданого в порядку, визначеному цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Оформлення дозволу на працевлаштування: перевага для IT-компанії

Плюсом, який виникає для компанії у даному випадку, є те, що встановлена Законом України «Про зайнятість населення» вимога про виплату роботодавцем заробітної плати працівнику, який є іноземцем, у розмірі не менш як 10 мінімальних зарплат (стаття 421) не розповсюджується на наступні категорії осіб:

  • іноземні ІТ-професіонали;
  • іноземні високооплачувані професіонали;
  • засновники та/або учасники, та/або бенефіціари (контролери) юридичної особи, створеної в Україні;
  • випускники університетів, що входять до першої сотні у світових рейтингах університетів;
  • іноземні працівники творчих професій;
  • гіг-спеціалісти.

shutterstock 605858807

Отримуємо дозвіл на працевлаштування 

Процедура отримання дозволу на працевлаштування визначена Законом України «Про зайнятість населення», відповідно до ст. 422 якої для його отримання роботодавець має звернутись до регіонального Центру зайнятості згідно зі своїм місцезнаходженням та подати нижченаведені документи:

1) заява за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України;

2) копія паспорта з перекладом на українську мову, засвідченим нотаріально;

3) кольорова фотокартка іноземця розміром 3,5 х 4,5 см;

4) копія проєкту трудового договору (контракту) з іноземцем, посвідчена роботодавцем.

Роботодавець зобов’язаний подати додаткові документи щодо окремих категорій іноземців, визначених законом. Так, зокрема, щодо іноземних працівників творчих професій подаються нотаріально засвідчені копії документів, що ідентифікують об’єкт авторського права та/або суміжних прав автора та засвідчують авторство (авторське право); щодо відряджених іноземних працівників необхідна копія договору (контракту), укладеного між українським та іноземним суб’єктами господарювання, яким передбачено застосування праці іноземців, направлених іноземним роботодавцем в Україну для виконання певного обсягу робіт (надання послуг).

Послуга з отримання дозволу на працевлаштування є платною та становить:

  • для дозволів, що видаються на строк від одного до трьох років або їхня дія продовжується на такий строк, – шість прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем подано документи (13 620 грн.);
  • для дозволів, що видаються на строк від шести місяців до одного року включно або їхня дія продовжується на такий строк, – чотири прожиткових мінімуми для працездатних осіб, встановлені законом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем подано документи (9 080 грн.);
  • для дозволів, що видаються на строк до шести місяців або їхня дія продовжується на такий строк, – два прожиткових мінімуми для працездатних осіб, встановлені законом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем подано документи (4 540 грн.).

Рішення про видання дозволу на працевлаштування приймається протягом 7 робочих днів.

Як довго діятиме дозвіл на працевлаштування?

Стаття 423 Закону України «Про зайнятість населення» визначає, що дозвіл видається на строк:

  • дії трудового договору (контракту) або гіг-контракту, але не більш як на три роки – для іноземних високооплачуваних професіоналів; засновників та/або учасників, та/або бенефіціарів (контролерів) юридичної особи, створеної в Україні; випускників університетів, що входять до першої сотні у світових рейтингах університетів, відповідно до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України; іноземних працівників творчих професій; іноземних ІТ-професіоналів; гіг-спеціалістів;
  • дії договору (контракту), укладеного між українським та іноземним суб’єктами господарювання, але не більш як на три роки – для відряджених іноземних працівників;
  • дії рішення іноземного суб’єкта господарювання про переведення іноземця або особи без громадянства на роботу в Україну та контракту, укладеного між іноземцем або особою без громадянства та іноземним суб’єктом господарювання, про переведення на роботу в Україну – для внутрішньокорпоративних цесіонаріїв;
  • дії трудового договору (контракту), але не більш як на один рік – для всіх інших іноземних найманих працівників.

Посвідка на тимчасове проживання в Україні

Як відомо, іноземець може перебувати на території України протягом строку дії візи або не більше ніж 90 днів протягом півроку, якщо він є громадянином держави з безвізовим порядком в’їзду.

Документом, який дозволяє проживати на території України протягом довшого терміну та посвідчує особу іноземця, є посвідка на тимчасове проживання (далі також – посвідка). Постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 322 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання.

Так, відповідно до цієї постанови, посвідка видається на один рік за деякими виключеннями. Зокрема, посвідка надається іноземцю на період роботи в Україні, який зазначається в дозволі на застосування праці. Строк дії посвідки, виданої іноземним ІТ-професіоналам, складає 3 роки.

З документами, необхідними для оформлення посвідки, іноземець може звернутись до територіальних органів/територіальних підрозділів Державної міграційної служби чи Центру надання адміністративних послуг. Посвідку можна також отримати, звернувшись до ДП «Документ», що є більш зручним способом, на його сторінці є актуальний перелік документів для їх подання.

Як встановлено законодавством, послуга з оформлення та видачі посвідки є платною, її загальна вартість становить 915 грн., з них: державне мито – 34 грн., ціна адміністративної послуги – 226 грн., адміністративний збір – 340 грн., вартість бланку – 315 грн. Посвідка видається протягом 15 робочих днів з дати прийняття документів.

Посвідка на постійне проживання в Україні

Для іноземних айтішників, які входять у імміграційну квоту, Україна спростила правила щодо отримання посвідки на постійне проживання. Ця квота щорічно визначається державою. Так, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2021 р. № 148-р «Про встановлення квоти імміграції на 2021 рік», українським компаніям надано дозвіл працевлаштувати у 2021 році 5706 висококваліфікованих спеціалістів, гостра потреба в яких є відчутною для економіки України, включаючи IT-фахівців.

У разі отримання дозволу на імміграцію у межах імміграційної квоти іноземець отримує посвідку на постійне проживання в Україні, що дає йому право проживати в країні протягом 10 років, а роботодавцю у такому випадку взагалі не потрібно буде отримувати дозвіл на його працевлаштування. Вартість послуги з видачі посвідки на постійне проживання становить 725 грн., з них: 85 грн. – державне мито, 315 грн. – вартість бланка, 352 грн. – вартість адміністративної послуги.

Отже, за загальним правилом, для того, щоб іноземець став співробітником української компанії, важливо отримати дозвіл на працевлаштування. У разі порушення цієї вимоги юридичній особі загрожує штраф за кожного оформленого працівника у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати. У разі якщо іноземець має посвідку на постійне проживання в Україні, дозвіл на працевлаштування отримувати не потрібно.