За інформацією Economics.segodnya, відразу кілька клієнтів зіткнулися з раптовим блокуванням рахунку та відмовою у подальшому обслуговуванні банком Monobank (АТ «Універсал банк»). Крім того, що банк відмовив їм в обслуговуванні, клієнти не можуть забрати заощадження з рахунку.

Клієнти інших банків також починають стикатися зі схожою проблемою. Причиною можуть стати операції з криптовалютою, регулярні p2p-перекази і навіть кілька анонімних транзакцій поспіль на суму до 5 тис. грн за одну операцію. Відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню поширення зброї масового знищення» № 361-IX від 06 грудня 2019 року (далі – Закон № 361-IX), посилений контроль встановлюється стосовно:

  • операцій із готівкою;
  • операцій на нетипові для клієнта суми або транзакції понад 400 тис. грн.;
  • операцій за участю публічних осіб (PEP);
  • операцій з ФОП/юрособами, які реєструвалися менше 3-х місяців тому.

Відмовити в обслуговуванні та заблокувати рахунок банк може як на підставі ст. 15 Закону №361-IX, так і на підставі інших критеріїв ризику, затверджених Указом Мінфіну №584 від 8 липня 2016 року. Банк як суб’єкт первинного фінансового моніторингу вправі керуватися своїми внутрішніми документами для визначення ступеня ризику.

Для диверсифікації ризиків ми рекомендуємо клієнтам мати кілька рахунків у різних банках на випадок непередбачуваного блокування рахунку.