6

Сергій Збожинський

Адвокат, спеціаліст у сфері нерухомості. Договірне право, корпоративне право, M&A, інвестиції, податки

01.05.2022

Війна змусила виїхати величезну кількість людей за кордон. Серед таких людей є доволі суттєва кількість осіб, зареєстрованих в якості ФОП котрі продовжують працювати та отримувати кошти на такий ФОП, в тому числі від закордонних замовників.

Статус ФОП за кордоном

Розглянемо детальніше питання отримання коштів на рахунок ФОПа, що виїхав за кордон. З України здійснити оплату можливо так само тільки в гривні, але, якщо ФОП отримував оплату від замовника за кордоном, доволі цікаве питання подальшого розрахунку як з технічної точки зору зміни реквізитів, так і з питання оподаткування.

Для прикладу, розглянемо українського ФОП, що виїхав до Польщі, проте продовжує працювати на іноземного замовника і отримувати кошти у валюті. Якщо громадянин України (ФОП) залишається на території Польщі більше ніж 183 дні на рік (рахується не з моменту перетину кордону а сукупно за рік), на нього розповсюджується «податкове резидентство» – статус, відповідно до якого громадянин України має сплачувати податки на території Польщі з усіх своїх доходів у світі, в тому числі – з доходів отриманих на український ФОП.

Після перебування більше ніж 183 дні на рік на території Польщі, особа має отримати польський податковий номер – PESEL, подати річну декларацію та сплатити податки. Цей обов’язок покладається саме на фізичну особу, тобто ви самостійно маєте отримати такий код та подати декларацію і податкові органи, як правило, це не відстежують. Якщо ви відкрили банківський рахунок або отримали тимчасовий захист в Польщі, вам вже присвоєно такий податковий номер – PESEL.

Отже, ви можете перебувати на території Польщі та працювати через український ФОП без податкових наслідків протягом 183 днів на рік.

Зменшена ставка єдиного податку – 2%

З початку військових дій законодавством передбачена можливість перейти на іншу ставку єдиного податку та сплачувати 2% єдиного податку замість 5%. Така можливість передбачена Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану».

КВЕД ФОПа не впливає на перехід до ставки 2%. Законом передбачені обмеження щодо переходу тільки для підприємців, що здійснюють таку діяльність:

  • діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі;
  • обмін іноземної валюти;
  • виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);
  • видобуток, реалізацію корисних копалин;
  • страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;
  • представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;
  • фізичні та юридичні особи – нерезиденти.
  • підприємства, річний оборот яких становить більше 10 мільярдів гривень.

Перехід на ставку єдиного податку не автоматичний і являється правом ФОПа. Тобто можливо залишатись на 5% або перейти на 2%. Для переходу потрібно подати Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування та вказати ставку податку 2% (код F0102003 в кабінеті платника податків). Раніше змінити систему оподаткування можливо було лише 4 рази на рік і зміни починали діяти з початком нового кварталу. Тобто строк дії ставки починається не раніше 1 квітня 2022 року за умови подачі заяви. У випадку подачі заяви після 1 квітня 2022 року, датою переходу на ставку 2% вважається наступний день після подачі заяви. Отже станом на 01.05.2022 ФОП 3 групи може перейти на ставку єдиного податку у 2% за один день.

Також до кінця воєнного стану відсутні штрафи за невчасну сплату податків а також за невчасно подані звіти. Такі звіти можна подати протягом 6 місяців після дати завершення воєнного стану.

pexels karolina grabowska 4386471 scaled

Щодо можливості отримувати оплату за послуги на платіжну систему

Можливо отримувати оплату через платіжні системи такі як  Payoneer та Wise. Досі залишається невизначеним питання чи потрібно потім перераховувати кошти на валютний рахунок ФОП відкритий в українському банку. Український ФОП може отримувати виплати в валюті як на український валютний рахунок, так і на валютний рахунок, відкритий в іноземному банку, проте, з метою обліку, сплати податків та подальшого використання коштів, валюту необхідно конвертувати в гривню (вимоги валютного законодавства). Щодо цього існують дві точки зору:

Підхід №1

Можливо приймати оплату і зберігати її на платіжних системах, але для використання необхідно переказати кошти на український валютний рахунок ФОП із подальшим обміном валюти на гривню. Такий підхід є максимально правильним з точки зору валютного законодавства та можливого контролю з боку податкової. Отже в цьому випадку платіжні системи є лише посередником в оплаті між компанією з Великобританії та українським рахунком ФОП.

Підхід №2

Можливо приймати оплату і зберігати її на платіжних системах із подальшим використанням без переказу на український рахунок ФОП. Оскільки Payoneer та Wise є фінансовими установами, відкриття рахунків в таких платіжних системах прирівнюється до відкриття рахунку в банку. Головне включати такий дохід в декларації ФОП за курсом НБУ на дату отримання платежу, сплачувати податки та зберігати первинну документацію (інвойси і договори) і виписки із платіжних систем.

На нашу думку, використання Payoneer та Wise для отримання доходу ФОП із подальшою сплатою податків є абсолютно нормальним підходом та не потребує подальшого переказу коштів на український рахунок ФОП. Проте, якщо ви хочете уникнути теоретичних запитань з боку податкової під час перевірки після закриття ФОП – варто перераховувати кошти на український банківський рахунок.

Отже, для ФОП не виникне податкових чи міграційних питань в країні знаходження принаймні 183 дні, після цього набувається податкове резидентство. Питання отримання та розпорядження коштів залишається за вами, головне – працювати, отримувати кошти та платити з них податки, цим ви підтримуєте країну та працюєте на економічному фронті.