Богдан Косохатько
Юрист
11.06. 2021
Як відомо, нещодавно Верховна Рада України прийняла законопроєкт № 5376 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”, яким врегулювала питання оподаткування резидентів Дія Сіті.
Резидентами Дія Сіті можуть бути лише юридичні особи, які відповідають основним критеріям встановленими чинним законодавством. Зокрема це:
- наявність відповідних КВЕДів;
- виплата середньої зарплати в розмірі 1200 євро;
- наявність в штаті або поза штатом 9 і більше співробітників;
- наявність 90% і більше прибутку з основних КВЕДів.
Мабуть, найбільшою новинкою цього законопроєкту є введення так званого податку на виведений капітал, як альтернативу податку на прибуток. Пропонується встановити податок на виведений капітал в розмірі 9%, однак, щодо нього також діятимуть деякі умови, зокрема, що витрати на послуги для ФОПів не повинні перевищувати 50% (від отриманих коштів за будь-яку діяльність) у 2024 році та 20% починаючи з 2025 року.
Питання ефективності податку на виведений капітал до цього часу залишається дискусійним, оскільки у 2000 році введення такого податку в Естонії не змінило приріст ВВП, що є аналогічною ціллю для Дія Сіті зараз. В такій ситуації, краще заручитись підтримкою юристів, які допоможуть розрахувати податкове навантаження та обрати найбільш сприятливі податкові умови.
Деякі покращення мають відбутись і в питанні виведення дивідендів та продажу частки, таким чином, нинішні володільці часток в IT-компаніях зможуть продавати свою частину без сплати податку, щоправда, в разі, якщо попередній власник володів часткою більше одного року. Засновники фізичні особи ж зможуть виводити свої дивіденди без сплати податку взагалі, якщо будуть це робити не частіше ніж 1 раз на 2 роки.Податкові покращення чекає і питання працевлаштування в компаніях-резидентах Дія Сіті. Таким чином, пропонується встановлення:
- ПДФО в розмірі 5%
- ЄСВ в розмірі 22% від мінімальної зарплати
- Військовий збір в розмірі 1.5%
На практиці це буде виглядати таким чином, що з заробітної плати в розмірі 30 000 грн необхідно буде сплатити ПДФО (30 000 * 5% = 1500 грн) і військовий збір (30 000 * 1,5% = 450 грн), тобто, працівник отримає 28 050 грн. Ці відрахування будуть здійснюватись від заробітної плати працівника.
Окрім того, роботодавець повинен зі своїх коштів сплатити 1320 грн ЄСВ (6000*22%).
Таким чином, всі новаторства законопроєкту направлені на покращення умов існування IT-компаній та індустрії, в цілому і мають сприяти притоку інвестицій та виведення компаній із тіні. Однак, для того аби врахувати всі положення нового закону та скористатись як можна більшою кількістю привілеїв рекомендуємо вам залучитись підтримкою юристів.