Поки увага всього світу прикута до коронавірусу, падіння ціни на нафту, акцій міжнародних компаній, індексів, криптовалют і світовій кризі, а священики РПЦ намагаються дзвоном створити захисні куполи від Covid-19, конгресмен Пол Госар представив у Конгресі США досить цікаву версію «Закону про криптовалюти 2020» (законопроект).

На мою думку, законопроект досить непоганий. Видно, що велася активна робота з ключовими гравцями ринку та іншими експертами, щоб максимально правильно врегулювати відносини в сфері криптовалюти.

Але що ж буде означати його прийняття?

Інституційні інвестори нарешті зможуть вільно вкладати кошти в криптовалюту, не боячись, що в якийсь момент та чи інша монета буде визнана акцією або чимось іншим (а це створює чимало проблем для інвестора). Відповідно, це дасть величезний поштовх для розвитку криптовалютного бізнесу і проектів на блокчейні, а також допоможе запровадити заходи захисту для учасників таких процесів. Додатково творці різних криптовалютних проектів і багато криптовалютних бірж перестануть блокувати резидентів США, як це відбувається останні 3-4 роки. А це означає, що величезна кількість приватних дрібних і середніх інвесторів отримає можливість активно працювати на такому ринку.

Перейдемо ближче до суті законопроекту:

  1. Вводиться визначення Віртуальних активів (DIGITAL ASSET), яке включає наступні категорії:
  • Крипто-біржовий товар (CRYPTO-COMMODITY) – сюди відносяться біткоіни і більшість альткоінів (Дійсно, абсолютно не так, як ми звикли, що біткоіни – це криптовалюта. Автори пропонують розглядати біткоіни як крипто-біржовий товар).
  • Крипто-валюта (CRYPTO-CURRENCY) –   сюди відносяться стейблкоіни. 
  • Крипто-цінний папір (CRYPTO-SECURITY) –  сюди відносяться всі боргові, пайові та деривативні інструменти на блокчейні. 
  1. Звичайно, передбачаються й органи, відповідальні за регулювання кожної категорії: 
  • Комісія з торгівлі товарними ф’ючерсами (CTFC).
  • Секретар казначейства, який діє через мережу з боротьби з фінансовими злочинами (FinCEN)
  • Комісія з цінних паперів і бірж (SEC).
  1. Також пропонується ввести два поняття щодо стейблкоінів: 
  • Reserve-Backed stablecoin – це віртуальний актив, який представляє валюту, випущену США або іншою державою, заснований на блокчейні і забезпечений депозитом цієї валюти 1х1 до випущеної криптовалюти, що зберігається у спеціалізованих установах. До таких активів можна віднести USDT і TUSD, які забезпечені 1х1 реальними доларами.
  • Synthetic stablecoin – це віртуальний актив, який стабілізується щодо вартості валюти або іншого активу. У моєму розумінні, прикладом такої монети може бути DAI.
  1. Введено такі визначення як смарт-контракти, децентралізований криптографічний реєстр. 
  2. Фінальний і, на мій погляд, найсумніший момент в цьому документі:

Sec.6 a) Відстеження транзакцій. Цей розділ стосується криптовалюти (нагадаю, сюди відносяться стейблкоіни). Передбачається, що секретар FinCEN повинен забезпечити відстеження всіх транзакцій і встановлення осіб, які їх здійснюють. Виходить, якщо ти використовуєш стейблкоіни, то обов’язково «світишся» для органів влади.

З аналізу написаного можу припустити, що далі всі біржі зобов’яжуть ідентифікувати гаманці для стейблкоінів. Це означає, що, поки ти торгуєш біткоіном в парі з альткоіном, ще можна зберігати певну анонімність (не враховуючи верифікації на біржі). Але, як тільки ти вирішиш поторгувати зі стейблкоіном, буде проходити ідентифікація гаманця, що, в принципі, зробить можливим відстеження подальших рухів коштів.

І який фінал? 

Потенційно можлива глобальна деанонімізація всіх транзакцій і ускладнення приховування коштів, але, в цілому, прийняття законопроекту має позитивно позначитися на зростанні і популяризації криптовалюти. Це дозволить їй гармонійно зайняти місце серед інших активів і бути в законному обігу. А криптоспільнота отримає досить прозорі правила роботи.

Як законопроект може вплинути на нормативну базу інших країн?

Ні для кого не секрет, що багато прогресивних ідей, проектів, законів та ініціатив приходили саме з США. Закон про криптовалюти може стати не винятком. Країни-члени ЄС, швидше за все, зможуть взяти його за основу для консолідації та уніфікації позиції щодо криптовалют.

Наразі тільки в частині країн є внутрішні акти, які регулюють діяльність у сфері криптовалюти, і, зокрема, встановлюють правила видачі ліцензій на різні операції з криптовалютою. Решта ж країни не мають ніякого регулювання. Але загальна «температура у палаті» така: «Криптовалюта – це ДУЖЕ ризикований бізнес!». Відповідно, якщо ви вирішите відкрити рахунок у банку для компанії, яка займається криптовалютним бізнесом, зробити це буде дуже важко. Є банки, які відкрито заявляють, що працюють з криптою. Але, щоб вони почали вас обслуговувати, ви повинні вести діяльність максимально прозоро і мати досить високий обіг.

 Додатково, деякі банки будуть вимагати від клієнта ліцензію на здійснювану активність. 

На жаль, Україна в цьому процесі поки не особливо просунулася, хоча і йде робота над створенням нормативної бази і був підписаний меморандум з Binance, а також зареєстрований Законопроект №2461 (Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо оподаткування операцій з криптоактивами), що показує зацікавленість держави і бізнесу у відповідному регулюванні. Можливо, прийняття в США законів, що стосуються криптовалюти, стане прикладом для України швидше ввести зрозумілі правила роботи і вивести бізнес із сірої зони.

Якщо ви працюєте з криптовалютою в Україні або будь-якій країні світу і хочете отримувати легальний дохід, команда VigoLex буде рада допомогти.

Яровой Влад

14.04.2020