anna

Ганна Буяджи

Керуючий партнер, адвокат, директор адвокатського об’єднання «VigoLex»

13.05.2022

Безвідносно до країни будь-який бізнес розпочинається однаково – з відкриття компанії або реєстрації самозайнятої особи. Як і в інших країнах, в Австрії існують локальні аналоги товариства з обмеженою відповідальністю, повних, командитних та акціонерних товариств. Найбільшою популярністю користуються товариства з обмеженою відповідальністю – Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GMbH), тому у цій статті ми зупинимося на особливостях реєстрації саме цієї форми юридичної особи.

GmbH – це юридична особа, статутний капітал якої поділений на частки (внески) учасників. Підприємство може набувати прав, брати на себе зобов’язання, подавати до суду та бути відповідачем. На відміну від партнерств (OG, KG тощо), GmbH також може бути створено лише однією особою.

pexels andrea piacquadio 3771097 1

Статутний капітал має становити не менше 35 000 євро. Половину цієї суми (17500 євро) необхідно сплатити при заснуванні компанії (крім, наприклад, особливих випадків реорганізації для продовження діяльності компанії, яка існує не менше п’яти років). Для цього спочатку засновник відкриває персональний рахунок в австрійського банку, вносить туди кошти, а потім звертається до того ж банку з проханням відкрити спеціальний рахунок для майбутньої компанії, на який перераховують кошти статутного фонду.

Для багатьох підприємців-початківців зазначена вище сума статутного капіталу є досить високою, тому нещодавно Австрія увела для стартапів поняття «Gründungsprivilegierung», дослівно – «засновницький привілей», коли статутний капітал номінально становить 35 000 євро, проте у  статуті (засновницькому договорі) передбачено, що внески в статутний капітал обмежуються до 10 000 євро. Принаймні половину цієї суми (5000 євро) необхідно негайно сплатити готівкою.

«Засновницький привілей» діє максимум десять років після внесення компанії до реєстру компаній. На практиці це означає, що учсаника (незважаючи на номінальний статутний капітал у 35 000 євро) повинні сплатити за цей період максимум 10 000 євро як внески в капітал.

Важлива деталь, на яку слід звернути увагу, що «засновницький привілей» має бути включено в статут або засновницький договір GmbH виключно під час заснування компанії і не може бути додано пізніше шляхом внесення змін до статуту.

Для відкриття компанії необхідне укладення засновницькому договору або декларації про заснування компанії у разі одноосібної GmbH (у формі нотаріального акту) та рішення про призначення директора (керуючих директорів).

У статуті (засновницькому договорі або декларації про заснування компанії) має бути обов’язково зазначено:

  • назва компанії та юридична адреса,
  • предмет діяльності компанії,
  • розмір статутного капіталу,
  • розмір внеску, який має зробити кожен учасник у статутний капітал (основний внесок).

Крім того можуть бути вказані: «засновницькі привілеї», правила управління компанією та представництва, повноваження загальних зборів та учасників, розподіл прибутку, права на арешт акцій, права меншості тощо.

GmbH утворюється шляхом внесення судом установчого запису в реєстр компаній. До заяви необхідно додати: статут/декларацію про заснування GmbH в нотаріальній копії, список учасників, список керуючих директорів, рішення про призначення керуючих директорів, зразки підписів керуючих директорів, підтвердження банку про сплату внесків готівкою, можливо, висновки експертів Торгово-промислової палати щодо унікальності назви компанії.

За реєстрацію стягується судовий збір, проте, ці збори не застосовуються, якщо діє Закон про стимулювання стартапів.

У середньому процес відкриття компанії займає від 2 до 3 тижнів. Погодьтеся, це – не 1 день через реєстрацію компанії онлайн через Дію.