1 Березюк Анастасія

Юрист

Корпоративне право, право охорони здоров’я

10.02.2023

Швейцарія приваблює багатьох іноземних бізнесменів, оскільки вона розташована в самому центрі Європи, має режим низького корпоративного оподаткування та славиться своєю фінансовою стабільністю.

Із початком повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України, українці отримали певні пільги у багатьох країнах світу, і Швейцарія не стала винятком. Наразі українці у Швейцарії мають право отримати тимчасову посвідку на проживання (Permit S). Ця посвідка була розроблена спеціально для українців і значно спрощує їх доступ до проживання та роботи на території Швейцарії. До того ж, власники Permit S можуть зареєструвати там власну юридичну особу.

Види юридичних осіб у Швейцарії

Найбільш поширеними організаційно-правовими формами юридичних осіб у Швейцарії є акціонерне товариство (AG) та товариство з обмеженою відповідальністю (GmbH).

Для заснування AG/GmbH за швейцарським законодавством акціонери/вкладники повинні внести на блокований рахунок у швейцарському банку мінімальний фіксований статутний капітал у розмірі 100’000.00 швейцарських франків з мінімальним депозитом у розмірі 50’000.00 швейцарських франків (для AG) або 20’000.00 швейцарських франків (для GmbH). Мінімальна вартість кожної акції має становити 0,01 швейцарського франка. Варто зауважити, що після реєстрації компанії та відкриття корпоративного рахунку, внесені на блокований рахунок кошти можуть бути переведені на корпоративний рахунок компанії.

Найчастіше компанії засновують або у кантонах із найменшим корпоративним податком (Цуг), або у найвідоміших кантонах (Цюріх, Женева).

pexels tima miroshnichenko 6693661

Які існують вимоги до засновників компанії та чи підпадають під них українці?

Засновниками AG/GmbH можуть бути щонайменше одна фізична (як швейцарець, так і іноземець) або одна юридична особа.

За загальним правилом, якщо засновник – іноземець, то у складі компанії повинна бути мінімум одна особа зі швейцарським громадянством (або особа із посвідкою на проживання в Швейцарії), адже саме такі особи відповідно до швейцарського законодавства наділені правом підписувати документи від імені юридичної особи. Іншими словами, реєстрація юридичної особи неможлива без швейцарського (або із посвідкою на проживання) керівника (Verwaltungsrat) або такої ж особи із правом підпису (Zeichnungsberechtigter).

Проте, як зазначалося вище, українці у Швейцарії можуть отримати Permit S і до закінчення його дії (а саме – до закінчення воєнного стану на території України) мають право реєструвати і самостійно представляти компанію.

Зауважимо, що інформація про власників GmbH повинна бути зазначена в офіційному торговому реєстрі Швейцарії, на відміну від акціонерів AG, які можуть (але не зобов’язані) залишатися анонімними.

Юридична адреса компанії

Ще одним не менш важливим аспектом, на який потрібно звернути увагу перед реєстрацією компанії, є юридична адреса у Швейцарії. Вона може бути прямою – із фізичним офісом/квартирою (Domizil) та непрямою – адреса посередника (c/o). Як у першому, так і у другому випадках найважливішим при реєстрації компанії є можливість її засновників отримувати на цю адресу кореспонденцію.

Отже, основними аргументами на користь заснування компанії саме у Швейцарії є економічна стабільність країни, можливість залишатися анонімними акціонерами (у випадку із реєстрацією AG) та звичайно ж режим низького корпоративного оподаткування. Як бачимо, основною перешкодою, що заважала українцям реєструвати юридичну особу на території Швейцарії, була необхідність залучення швейцарського представника. Станом на зараз ситуація в цьому контексті є більш сприятливою, оскільки українці, які отримали Permit S, можуть самостійно реєструвати та представляти там власну компанію.

Команда Юридичної компанії «ВігоЛекс» готова допомогти Вам розібратися із тонкощами корпоративного права та відкрити компанію у Швейцарії.