anna

Ганна Буяджи

Керуючий партнер, адвокат, директор адвокатського об’єднання «VigoLex»

21.02.2022

На фоні істерії навколо потенційної військової агресії, природно, збільшується кількість бажаючих виїхати з країни. Євросоюз уже оголосив, що у разі початку бойових дій з України очікується від 20 000 до мільйона біженців та переселенців.

У зв’язку із цим постають три основні питання: що робити, куди тікати, і головне – як? У цій статті ми спробуємо відповісти на ці непрості питання або, скоріше, надати хоча б якісь орієнтири потенційним емігрантам.

Що робити:

 1. Не панікувати! Як би банально це не звучало, але саме паніка є найбільшим ворогом. Більш реальною, аніж бойові дії, може бути істерика, через яку є ризик пропустити щось важливе.
 2. Зібрати усі документи в одному місці. Ідеться не лише про паспорти та свідоцтва про народження дітей, але і про всі документи про освіту та трудову діяльність. У будь-якому разі рекомендовано їх апостилізувати (принаймні у тому випадку, якщо бойові дії ще не почалися і ще є час підготуватись до переїзду).

Слід звернути увагу, що строки апостилізації різних документів можуть сильно відрізнятися і сягати 45 робочих днів (наприклад, коли йдеться про документи про освіту). Проте, за додаткову плату строки проставляння апостиля можуть бути скорочені. Також варто враховувати, що документи апостилізує той орган, який їх видав, або уповноважена ним організація. На практиці це означає, що не можна віддати всі документи в єдине віконечко, а через деякий час отримати їх разом із апостилем.

Крім того, якщо країна, куди б хотілося виїхати, уже відома, варто зробити переклад відповідною мовою та нотаріально посвідчити переклад.

 1. Підготувати документи, які підтверджують майновий статус та джерело походження коштів. На цей пункт слід звернути особливу увагу, оскільки за кордоном (принаймні, якщо йдеться про Євросоюз) практично неможливо відкрити банківський рахунок або офіційно орендувати квартиру на тривалий час, якщо не буде документів, які підтверджують певний майновий статус та законність одержання коштів.

shutterstock 1577529058

Такими документами можуть бути, зокрема:

 • довідка про заробітну плату за останні 6-12 місяців, одержана за місцем основної та додаткової роботи:
 • декларація фізичної особи-підприємця за попередній рік;
 • декларація державного службовця за попередній рік;
 • договір купівлі-продажу майна, за яким була офіційна отримана певна сума, або договір дарування коштів;
 • документи, які підтверджують отримання дивідендів від участі у компаніях тощо.

Звичайно, залежно від країни, мінімальна сума підтверджених коштів може значною мірою відрізнятися та залежати від того, для чого вона вимагається (наприклад, для підтвердження платоспроможності при оренді квартири). Проте, ця сума повинна складати не менше 2 000-3000 євро. У таких країнах, як Німеччина, Австрія, Нідерланди, для оренди квартири приблизно за 1500-2000 євро можуть попросити підтвердження доходів розміром не менше 4500-5000 евро на місяць.

Так само відрізняються вимоги щодо посвідчення достовірності фінансових документів. У деяких випадках достатньо перекладу відповідною мовою авторизованим перекладачем із засвідченням достовірності перекладу печаткою агентства перекладів. Доволі часто вимагається нотаріальне засвідчення підпису перекладача або переклад перекладачем, сертифікованим у конкретній країні (наприклад, деякі банки Кіпру вимагають переклад документів, необхідних при відкритті рахунку, локальними авторизованими перекладачами). Деякі країни також можуть вимагати підтвердження достовірності фінансових документів податковим органом.

Куди тікати?

Звісно, на це питання кожен має відповісти самостійно, виходячи з власної ситуації. Фактори, які слід враховувати при виборі країни для переїзду:

 1. Чи є певні зв’язки з конкретною країною (родичі, бізнес-контакти, знайомі, відкриті рахунки в іноземних банках тощо). На перший час будь-яка допомога при вирішенні безлічі побутових та юридичних питань, які неминуче виникають при переїзді в іншу країну, буде принципово важливою.
 2. Яка сума коштів може бути використана для переїзду. Зрозуміло, що переїзд до Болгарії, Румунії та Молдови буде значно дешевшим, ніж переїзд до Польщі, Чехії та Словаччині. Ще дорожче необхідно буде заплатити для переїзду до Німеччини, Австрії та Швейцарії.
 3. Якими мовами володієте та які готові опановувати в майбутньому. Звичайно, неможливо знати усі мови, але бажано, щоб рівень англійської мови був високим наскільки, щоб на певний час замінити незнання місцевої мови. Знання німецької або французької також може розширити географію потенційних країн для переїзду. І слід готуватися до того, що перший час постійною статтею витрат будуть кошти на перекладачів, оскільки всі офіційні документи заповнюються лише національними мовами.
 4. Географічне розташування та транспортне сполучення. Близькість до українського кордону або гарне транспортне сполучення може значною мірою спростити переїзд до іншої країни, оскільки очевидно, що протягом певного часу доведеться систематично їздити в Україну. Тож варто враховувати кількість рейсів літаків, поїздів, автобусів та їхню вартість.
 5. Близькість менталітету та історичної спадщини. При адаптації у новому суспільстві традиції, менталітет та схожість у світогляді також є дуже важливими, оскільки люди і народи настільки різні, що іноді досить складно прийняти місцеві звичаї та нормально вжитися з місцевим населенням.

shutterstock 373123981

Як?

Зрозуміло, що для тимчасового перебування за кордоном, принаймні, в Євросоюзі, Швейцарії та деяких інших країнах, достатньо лише дійсного закордонного паспорту. Проте, коли йдеться про справжній переїзд в іншу країну на постійне місце проживання, необхідно оформити відповідні документи.

Умовно їх можна поділити на візові документи (наприклад, довгострокова віза з правом роботи) та документи на тимчасове проживання. Підставами для отримання таких документів можуть бути:

– Оформлення на роботу у локальній компанії. У такому випадку роботодавець повинен буде обґрунтувати, чому він бере на роботу іноземця, а не місцевого жителя. Оформлення на роботу за кордоном вимагає певного часу та відбувається за певною процедурою.

– Створення компанії та оформлення на роботу в ній (працевлаштування директором або іншою посадовою особою). До речі, саме цей варіант є чи не найрозповсюдженішим способом швидко та порівняно нескладно оформити документи для переїзду. Він прекрасно працює у Польщі, Словаччині, Чорногорії, Хорватії та інших країнах.

– Інвестиції у нерухомість або інші активи на суму, не меншу за визначену у відповідній країні. До прикладу, від 500 тис. євро в Іспанії, від 280 тис. до 500 тис. євро у Португалії, від 300 000 євро на Кіпрі, 143 000 та 71 500 євро у Латвії (у Ризі та інших містах відповідно) тощо.

– Отримання ВНП для фінансово незалежних осіб. До прикладу, в Австрії діють квоти на надання виду на проживання особам, які мають підтверджений рівень доходів не менше 4000 євро на особу (але на рік виділяється лише 450 квот (місць). На Кіпрі необхідно підтвердити мінімальний щомісячний дохід від 2000 € на основного заявника та від 400 € на іншого члена сім’ї, відкрити рахунок в банку Кіпру на суму від 25 000 € та підтвердити місце проживання на Кіпрі (договір оренди або договір купівлі-продажу апартаментів). Зазвичай такий тип ВНП не передбачає права на роботу у відповідній країні.

– Навчання в іноземному вузі. Звичайно, підходить тільки для студентів.

– Возз’єднання із сім’єю. Цей варіант можливий лише за умови, що хтось із найближчих членів сім’ї має громадянство або постійне місце проживання в іншій країні.

Вище були розглянуті лише найзагальніші способи отримання документів на постійне місце проживання в різних країнах. Звичайно, кожна країна має свої особливі вимоги, які можуть досить сильно різнитися, а відтак кожну конкретну ситуацію слід вивчати детально та виважено.

Проте зазначені поради можуть бути корисними лише у разі завчасного планування переїзду. Якщо ж тікати доведеться терміново, то головне взяти документи та гроші, а займатися оформленням документів на проживання та роботу вже в іншій країні. Це буде значно складніше, проте безпечніше.

У будь-якому випадку юристи компанії ВігоЛекс готові кваліфіковано та швидко проаналізувати кожну конкретну ситуацію, запропонувати на вибір клієнта кілька варіантів найбільш оптимальних юрисдикцій та забезпечити якісний супровід оформлення усіх необхідних документів до країни, обраної клієнтом.