Сергій Збожинський
Адвокат, спеціаліст у сфері нерухомості. Договірне право, корпоративне право, M&A, інвестиції, податки
06.05.2022
Впровадження воєнного стану хоч і на перший погляд непомітно, але дуже болісно б’є по економіці країни. В цей важкий час, НБУ фактично переходить до ручного регулювання курсу гривні та максимально обмежує відтік національної валюти з країни.
Першим кроком Постановою Правління НБУ від 24 лютого 2022 року №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі – Постанова №18) запроваджено ряд обмежень, зокрема:
- зафіксовано офіційний курс станом на 24.02.2022 року
- обмежено зняття готівки
- заборонено видачу коштів в іноземній валюті
- зупинено роботу валютного ринку крім продажу валюти
- заборонені транскордонні валютні перекази
- призупинено поповнення електронних гаманців електронними грошима та розповсюдження електронних грошей.
Фактично зупинені всі операції із валютою та перекази коштів за кордон. Станом на 05 травня 2022 року, до Постанови №18 прийнято декілька доповнень, відповідно до яких зменшили ліміти на переказ коштів за кордон та закрили спосіб виведення коштів на рахунки платіжних систем та купівлю криптовалюти.
Валюта на банківських рахунках або в банківських сейфових скриньках
Якщо у вас залишилась валюта на банківських рахунках або на депозитах, НБУ та банк не зобов’язує вас таку валюту продавати, але зняти готівку або здійснити банківський переказ ви можете лише в гривні. Також це ледь не єдиний спосіб переказати кошти за кордон, але про це трохи згодом. До банківських скриньок НБУ наказав банкам надавати безперебійний доступ, тому, теоретично, за їх наповнення можна бути спокійним.
Як переказати кошти за кордон
До 20 квітня 2022 року, фізичні особи, що знаходяться за кордоном, могли відкрити рахунок в платіжній системі, наприклад Wise чи Revolut, випустити пластикову картку та отримати її на адресу в країнах ЄС, та переказувати кошти за реквізитами картки. НБУ встановлював обмеження на такі перекази у сумі 400 тис. грн на місяць, але деякі банки встановлювали власні обмеження. Так, наприклад, ПриватБанк встановив обмеження на переказ не більше 30 тис. грн. на місяць із однієї картки на закордонний рахунок. 20 квітня 2022 року НБУ повідомив про значний відтік коштів з країн. За їх повідомленням, у березні та квітні обсяг чистих перерахувань іноземної валюти українськими банками на користь міжнародних платіжних систем становив близько 2,6 млрд доларів США.
З метою зупинити вимивання коштів, НБУ доповнив Постанову №18 та встановив наступні обмеження:
- здійснювати перекази на платіжні системи (quasi cash) можливо тільки із валютних рахунків в межах ліміту 100 000 грн. на місяць. Тобто переказати можливо тільки валюту.
- здійснювати перекази в гривні на картки, відкриті іноземних банках в межах ліміту 100 000 грн. на місяць. Тобто гривню можливо переказати тільки на картку, що прикріплена до рахунку, відкритому в іноземному банку.
Станом на 05.05.2022, з особистого досвіду користування послугами ПриватБанку, Монобанку, Wise та Revolut, можемо зазначити наступне:
- Монобанк дозволяє перекази на Revolut тільки з валютних рахунків. На Wise навіть переказ у валюті не проходить.
- ПриватБанк дозволяє перекази у гривні на Revolut у межах ліміту 30 тис. грн. на місяць.
Отже кожний банк встановлює власні обмеження. Більш того, умови можуть відрізнятись від ситуації до ситуації. У декого Монобанк дозволяє всі платежі на всі системи, а в когось ні, так самі і з іншими банками. В будь якому випадку, потрібно пробувати здійснювати перекази. Але знову таки, ліміти встановлені досить скромні.
Як придбати криптовалюту або здійснити переказ за допомогою криптовалюти
Для купівлі криптовалюти або здійснення переказу на суму поза обмеженнями НБУ, можливо скористатись послугами криптовалютної біржі Binancе. Після реєстрації та верифікації користувача, на біржі стануть доступні послуги Р2Р ринку.
Р2Р – це майданчик в середині біржі Binancе, що опосередковує обмін валютами та криптовалютами між фізичними особами. Так, ви можете залишити заявку на купівлю криптовалюти USDT (криптовалютний аналог USD) за гривні, зацікавлена фізична особа прийме у вас платіж за українськими реквізитами, наприклад, з Монобанку на Монобанк, та продасть вам USDT, що будуть нараховані на гаманець на сайті Binancе. Після цього, можливо так само продати фізичній особі свої USDT за USD, що будуть перераховані на вказану платіжну систему, наприклад Wise. Отже існують законні способи купувати криптовалюту та в подальшому валюту з використанням Р2Р платформи. Але варто зазначити, що неможливість виводу коштів за кордон створила курсову різницю. Так, придбати USDT за гривні з оплатою на Монобанк можливо за середнім курсом 33,2 грн / USDT, а продати з зарахуванням на Wise за курсом 29,4 грн / USDT. Таким чином, обмеження спричинили зростання курсу та різницю між продажем і купівлею валюти і купівля криптовалютного долару буде дорожча на 11,4% ніж теоретична купівля за банківським курсом, або курсом платіжної системи.
Тому, як ми бачимо, НБУ намагається доволі жорстко регулювати перекази за кордон з метою збереження максимальної кількості грошових коштів в середині країни. Разом з тим, все ж можливо знайти способи перекази коштів, єдине питання – чи готові ви платити відповідну ціну у вигляді курсової різниці.