zbozhynskyj 410h470 removebg preview

Сергій Збожинский

Адвокат, спеціаліст у сфері нерухомості. Договірне право, корпоративне право, M&A, інвестиції, податки.

13.08.2021

З кожним днем приватність все більше перетворюється на міф, а авторські права і права інтелектуальної власності для деяких осіб мають все меншу вагу. Чомусь багато хто вважає, що все, що потрапило до Інтернету, більше не належить власнику, а перетворюється на «спільне майно» невизначеного кола осіб — усіх, хто користується Інтернетом. 

Нещодавно юридична компанія ВігоЛекс стикнулася з цікавим кейсом. До неї звернулися зі специфічним запитом — в клієнта вкрали сайт для пошуку нерухомості. І мало того, що його викрали, так ще й створили сайт-клон у Республіці Узбекистан. У даному випадку порушення своєчасно було виявлено системними адміністраторами компанії-власника сайту. Але так буває далеко не завжди. Зазвичай про існування сайту-клону дізнаються зі значним запізненням, наприклад через аномальне падіння трафіку на оригінальному сайті. 

У таких випадках важливо діяти дуже оперативно і чітко, оскільки будь-які затримки можуть значно ускладнити, а іноді навіть унеможливити ефективний захист порушених прав. 

Найперше необхідно вчинити наступні дії:

1-й етап: зафіксувати всі факти правопорушення і зібрати доказову базу. 

2-й етап: провести розслідування і за можливості встановити особи правопорушників.

3-й етап: скласти аргументовану і юридично коректну претензію.

4-й етап: звернутися до органів внутрішніх справ і підготуватися до судового розгляду.

5-й етап: належним чином захистити права в суді.

Розглянемо наведені етапи захисту порушених прав детальніше.

289886

Етап №1. Фіксація фактів порушення і збирання доказової бази.

Після встановлення факту існування сайту-клону найперше необхідно зафіксувати всі можливі фактори, що вказують на копіювання сайту. Наприклад, у даному випадку деякі посилання всередині сайту-клону все ще вели на оригінальний сайт, а функціонал і розміщення елементів були ідентичними. Викрадачі встигли змінити лише кольорову гаму.

Тож фіксація факту порушення і всіх елементів, що вказують на схожість сайтів, має бути першим кроком. На жаль, в Україні офіційно зафіксувати відомості з Інтернету досить проблематично: нотаріуси відмовляються засвідчувати наявність сторінки в Інтернеті та її наповнення. За таких обставин варто залучити адвоката і скласти «Протокол огляду вебсторінки адвокатом», у якому необхідно детально зафіксувати всі факти, що вказують на подібність сайтів. Такий доказ у суді буде більш вагомим, ніж просто зроблені скриншоти та зняте з екрану відео. 

Етап №2. Розслідування і встановлення осіб правопорушників.

На цьому етапі потрібно з’ясувати, хто є виконавцем і замовником крадіжки. У цифрову епоху — цифрові методи, тож можна скористатися сайтом who.is та дізнатися ім’я хостера, який розмістив сайт. Тобто контакт, через який можна дізнатися про зловмисників, — це хостер. На даному етапі важливо скласти обґрунтовану заяву на ім‘я хостера з проханням відмовити в розміщенні на хостингу сайту, що був скопійований і порушує авторські права. Крім того, можливо запитати в хостера інформацію про замовника послуг. Якщо ж хостер відмовляється, доцільно скласти адвокатський запит, відповідь на який є обов‘язковою. Таким чином виникає ймовірність вийти на виконавців або замовників клонування сайту. Крім запиту до хостера юристи можуть провести власне розслідування і встановити винуватих осіб за досить короткий час. 

Етап №3. Складення аргументованої і юридично коректної претензії.

На цьому етапі варто скористатися допомогою професійних адвокатів, оскільки претензія має бути чіткою, а негативне ставлення до зловмисників може спричинити потрапляння до документу суб’єктивних оціночних суджень (буває, навіть із доброю українською лайкою). Такий підхід може викликати зворотну необхідній реакцію.

Досвідчений адвокат може скласти правильну претензію за досить короткий час. Більше того, варто відправляти претензію саме від адвоката як від представника, оскільки це додасть ваги вашим аргументам. У претензії слід викласти вимоги до правопорушників з планом наступних дій. Обов’язково слід чітко сформулювати вимоги і встановити строк, за який вказані вимоги повинні бути виконані, — наприклад, один робочий тиждень. 

Досвід юристів свідчить, що за правильного донесення вашої позиції третій етап має стати завершальним. Скопійовані сайти видаляються, а правопорушники зникають назавжди. Проте бувають вперті або відірвані від реальності люди, які не хочуть мирного вирішення конфлікту. У такому разі слід готуватися до наступного етапу.

Етап №4. Звернення до органів внутрішніх справ і підготовка до судового розгляду.

Доказова база була підготовлена на першому етапі, тому вже є з чим іти до національної поліції та суду. За обставин даної справи відповідач знаходився в м. Ташкент, Узбекистан, тому ще одним, проміжним, етапом був пошук потрібних юридичних партнерів у м. Ташкент для представництва інтересів на місці. 

Після подання заяви до органів внутрішніх справ і на етапі підготовки позовної заяви можливо звернутися до ЗМІ з інформацією про те, що саме сталося. Викриття правопорушників у ЗМІ може зруйнувати їхні плани з розвитку вкраденого сайту.

Етап №5. Захист прав у суді.

Далі — справа техніки. Юристи доведуть судову справу до успіху і забезпечать, щоб відомості про вчинення правопорушення були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. 

Окремо слід зазначити, що якщо у вас є зареєстровані знаки для товарів та послуг (торгові марки), які були викрадені та використані на скопійованому сайті, це слід обов’язково зазначити в позовній заяві. 

mmklmlЯкщо у вас вкрали сайт, не панікуйте — це не безнадійна ситуація! Її можна виправити: відновити порушені права, заблокувати сайт-клон або видалити його назавжди. Звісно, за це треба поборотися, тому оперативне звернення по кваліфіковану допомогу буде найкращим рішенням, оскільки саме правильно і своєчасно підготовлені докази і аргументована позиція є найбільш дієвими засобами впливу на зловмисників. Навіть коли відповідач невідомий, а порушення сталося в мережі Інтернет, можна знайти ефективні способи захисту своїх прав. 

Юридичній компанії ВігоЛекс це вдалося — отже, вдасться і вам!