У січні 2022 року Федеральна рада Швейцарії опублікувала проєкт закону, спрямованого на введення трастів у швейцарське законодавство. Запропоновані положення, які будуть включені в нову главу Кодексу законів про зобов’язання, дозволять використовувати трасти як для структури приватних активів, так і для комерційних операцій.

Швейцарія з 2007 року визнає трасти, засновані за кордоном відповідно до положень Гаазької конвенції про право, застосовне до трастів, і про їх визнання, хоча швейцарське законодавство не передбачає конкретних правил щодо трастів. На практиці це виглядає так: швейцарські довірчі власники (трасті) отримують в управління трасти, засновані за законодавством країн, де трасти дозволені законом, та управляють ними за законодавством відповідної іноземної країни. Зазвичай ідеться про трасти, засновані на о. Джерсі, Гернсі тощо. 

За даними Федеральної ради Швейцарії, трасти на практиці відіграють все більш важливу роль, і вона хоче надати швейцарським клієнтам альтернативу звернення до іноземних країн для створення трастів. Поштовхом до законопроєкту стало рішення швейцарського парламенту, який схвалив пропозицію, що доручає Федеральній раді створити правову основу для введення трастів у швейцарське законодавство. Федеральна рада зазначає, що створення швейцарського трасту дасть нові можливості бізнесу для підвищення економічного становища Швейцарії та дозволить країні слідувати міжнародній тенденції.

shutterstock 1467524654

Відповідно до законопроєкту, трасти передбачатимуть передачу майна на користь бенефіціарів і будуть управлятися довірчим власником (трасті). Максимальний термін дії трасту становитиме 100 років, але його можна припинити і раніше.

Трасти повинні відповідати міжнародним вимогам до звітності та документації; зокрема, довірчі власники будуть мати обов’язок ідентифікувати бенефіціарів для цілей боротьби з відмиванням грошей та податкової прозорості. Документ про створення трасту може визначати бенефіціарів або за іменем, або за конкретними відносинами з установником, або з іншою особою, або за іншими критеріями, які дозволяють встановити статус бенефіціара на момент передачі майна у траст.

Законопроєкт передбачає, що активи та зобов’язання трасту становлять фонд, відокремлений від власного майна трасті, а активи трасту не є частиною майна подружжя або його майна після смерті. Трастове майно не підлягає стягненню за заборгованості та за будь-якими іншими зобов’язаннями. Однак трасті не може бути єдиним бенефіціаром.

Загалом, проєкт закону, запропонований до розгляду, наближає майбутній швейцарський траст скоріше до трастів Люксембургу, аніж до класичного англо-американського трасту. Проте, чекатимемо остаточної версії: обговорення проєкту закону триватиме до 30 квітня 2022 року.

Компанія ВігоЛекс, яка серед іншого спеціалізується на супроводі трастів за кордоном, відстежує міжнародні тенденції та останні зміни у трастовому праві інших країн.