Ганна Буяджи
Керуючий партнер, адвокат, директор адвокатського об’єднання «VigoLex»
01.04.2022
На сьогодні Австрія у зв’язку із війною росії проти України прийняла велику кількість громадян України. При цьому, з боку австрійців надається безпрецедентна підтримка та допомога.
Уже з перших днів війни на центральному вокзалі у Відні (Hauptbahnhof) українцям допомагали волонтери від благодійної організації Caritas, які за допомогою соціальних мереж намагалися підшукати тимчасове житло для українців та надавали першу необхідну інформацію про Австрію – транспортне сполучення, невідкладну медичну допомогу тощо.
За декілька днів до волонтерів долучилася держава, яка досить швидко організувала прийом документів для первинної реєстрації громадян України, які прибули до Австрії. Зокрема, на величезній території Austria International Centre були розміщені працівники соціальної служби Відня, які разом із волонтерами з Caritas приймали документи. Не зважаючи на черги, умови для очікування були забезпечені якнайкращі: вода, чай, кава, фрукти, снеки та теплий обід були у необмеженій кількості. Для дітей було облаштовано ігровий куточок з іграшками.
Пізніше до роботи соціальних служб долучилася поліція. Так, у Відні відкрився ще один центр по роботі з українцями на території Wien Messe, де українці могли здати відбитки пальців для повноцінної реєстрації місця проживання у Відні. Паралельно з цим поліція працювала також Austria International Centre.
Австрія одна з перших країн Євросоюзу, яка вже у березні почала видавати матеріальну допомогу українцям: 215 євро на дорослого та 100 євро на дитину. Перші заявники уже змогли отримати готівку за лютий, березень та квітень 2022 року. Виплати розраховувалася з моменту офіційної реєстрації місця проживання у Відні (Bestätigung der Meldung).
Нагадаємо, що реєстрація місця проживання в Австрії є обов’язковою і проводиться муніципалітетами (адреси у Відні можна знайти за посиланням: www.wien.gv.at). Для цього необхідно заповнити формуляр, роздрукувати його та підписати у власника житла.
Окрім виплат Австрія забезпечує допомогу у наступних напрямках:
- Надання безкоштовного житла на тривалий строк (у такому випадку австрійцям, які поселяють у себе українських громадян, держава відшкодовує певні кошти). Для тимчасового перебування українцям також може надаватися номер у готелі безкоштовно або зі значною знижкою.
- Відшкодування 300 євро на місяць за оренду житла, якщо українці знімають апартаменти самостійно. Планується, що відшкодування можна буде отримати наприкінці червня, проте за весь період, починаючи з дати укладення договору оренди (наприклад, з лютого чи березня). До речі, найбільш популярними сайтами для пошуку оренди нерухомості в Австрії є www.willhaben.at, www.immoscautat, www.findmyhome.at.
- Оплата медичних послуг. Планується, що особи, які зареєструвалися та отримали тимчасовий захист, отримають безкоштовно державне страхування, так звану зелену ecard, яку мають усі працевлаштовані австрійці і яка дозволяє повністю або майже повністю покрити витрати на медичні послуги. До моменту фактичного отримання українцями ecard, можна звертитися до будь-яких державних або приватних медичних закладів за українським закордонним паспортом. Звичайно, до моменту отримання послуги варто поцікавитися, чи буде вона надана безкоштовно, проте у переважній більшості випадків відповідь буває «так».
- Право на роботу. До початку війни отримати дозвіл на працевлаштування в Австрії було дуже складно. Зараз особи, які мають тимчасовий захист мають право отримати роботу на рівні з австрійцями. Більше того, деякі компанія з власної ініціативи запрошують на роботу українських спеціалістів, щоб підтримати їх.
- Виплати на купівлю одягу у сумі 150 євро на рік на одну особу. На даний момент такі виплати ще не розпочалися, проте з червня мають виплатити першу половину, а пізніше другу.
- Безкоштовний транспорт у межах Австрії. Можна отримати безкоштовні квитки або просто показати український паспорт провіднику або контролеру. Зазвичай вони на місці виписують безоплатний квиток, хоча можуть просто повернути паспорт та побажати гарної дороги.
- Влаштування дітей до державних шкіл. Для цього варто написати листа на імейл [email protected] та вказати прізвище, ім’я та вік дитини, а також зазначити місце реєстрації проживання у Відні. Зрозуміло, що це можливо за наявності вільних місць, проте уже в березні частина дітей почали відвідувати школи у Відні. Для Перші декілька тижнів формується спільний клас для дітей приблизно одного віку для початку вивчення німецької мови. Пізніше ці діти будуть ходити у класи відповідно до їхнього віку.
- Влаштування дітей до державних садочків та тимчасове звільнення від оплати за приватні садочки. Можливість влаштування дитини до садочка залежить від наявності вільних місць недалеко від місця проживання дитини. Заповнити та подати заяву на влаштування дитини можна за посиланням: www.wien.gv.at. Якщо вільні місця є, їх обов’язково запропонують, якщо ж ні, то поставлять у лист очікування.
- Безкоштовні курси німецької мови. Записатися на курси можна за посиланням: www.sprachportal.at. Зазвичай курси проходять у режимі онлайн.
- Безкоштовний доступ до музеїв, концертних залів та парків. Проте у найбільші музе], так і як Schloss Schonbrunn, Sisi Museum, Schloss Hof зв’язку із великою бажаючих кількість безкоштовних квитків обмежили власниками карток KulturPass.
- надання продуктів та готової їжі в центрах Caritas, які відкриті у декількох місцях Відня.
Отже, підтримка та допомога від Австрії загалом та від Відня зокрема є величезною, проте не слід забувати, що всьому приходить кінець, тому як тільки українці трохи відійдуть від шоку та задовольнять найбільш нагальні побутові потреби, такі як розміщення та прилаштування дітей, постане наступне завдання – пошук роботи та офіційне працевлаштування в Австрії.
Компанія ВігоЛекс відкрила новий офіс у Відні, тому зможе оперативно відслідковувати усі зміни, які стосуються статусу українців в Австрії, а також надавати допомогу у легалізації коштів та відкритті бізнесу на території цієї країни.