snegana edited 1Сніжана Ткачук

Юрист

20.05.2021

 

Портал «Дія» — це сучасний онлайн-сервіс, за допомогою якого можна швидко і легко отримати необхідну державну послугу. На порталі доступно більш ніж 50 державних послуг, які необхідні нашим громадянам. Але слід взяти до уваги, що більшість послуг доступні саме через портал «Дія», а не через застосунок, який можна встановити собі на смартфон. Однією з найпопулярніших послуг є реєстрація бізнесу онлайн, тому давайте розглянемо її більш детально.

1.    ВХІД У КАБІНЕТ ГРОМАДЯНИНА І ВИБІР ПОСЛУГИ

Як і на більшості сайтів, щоб почати роботу, необхідно пройти реєстрацію. Щоб розпочати процес реєстрації, особа має себе ідентифікувати. Ідентифікація особи на порталі «Дія» здійснюється за допомогою апаратного або файлового ЕЦП (електронного цифрового підпису), а у разі його відсутності можна використати BankID або MobileID. Після проходження ідентифікації необхідно буде вказати свої особисті дані (ПІБ, ідентифікаційний код, паспортні дані, адресу проживання), а також підтвердити свою електронну пошту і контактний номер. Таким чином, процедура реєстрації на сайті займе не більше 7 хвилин.

Після реєстрації при кожному вході у Кабінет громадянина необхідно буде авторизуватися за допомогою апаратного або файлового ЕЦП (електронного цифрового підпису), а у разі його відсутності використати BankID або MobileID. Після входу в Кабінет громадянина людина отримує доступ до переліку послуг, які можна отримати за допомогою порталу «Дія».

shutterstock 562051435

2.    ВІДКРИТТЯ ФОП

У зв’язку зі стрімким розвитком інформаційних технологій відкрити ФОП стало значно швидше і простіше. Будь-який громадянин, якому виповнилося 18 років, може скористатися такою послугою на порталі «Дія». Як показує практика, якщо все грамотно продумати, то відкриття ФОП займе не більше 10 хвилин вашого часу. Щоб почати роботу, потрібно буде авторизуватися за допомогою ЕЦП. Після цього у розділі «Послуги» необхідно вибрати «Відкриття ФОП». Далі система запропонує заповнити онлайн-форму для отримання послуги.

Коли ця онлайн-форма буде заповнена, портал сформує заяву, яка після підписання буде відправлена до реєстратора за місцем вашої реєстрації або за місцем реєстрації, що вказане у довідці переселенця. Якщо при заповненні форми була вибрана спрощена система оподаткування, то у заяві про державну реєстрацію будуть проставлені певні позначки. Також заява автоматично буде відправлена до податкового органу за місцем вашої реєстрації або за місцем реєстрації, що вказане у довідці переселенця.

Слід зазначити, що протягом заповнення онлайн-форми постійно будуть з’являтися підказки, які допоможуть правильно вказати всі дані. Коли заява буде підписана і відправлена до відповідних органів, її статус можна буде перевіряти у Кабінеті громадянина. Результат розгляду заяви буде відправлений на електронну пошту, яка була вказана під час реєстрації, також інформацію можна буде переглянути безпосередньо на порталі «Дія».

Як тільки відповідний запис про реєстрацію ФОП з’явиться у Єдиному державному реєстрі, ви можете отримати витяг із реєстру в Кабінеті громадянина. Цей витяг матиме юридичну силу і його можна роздрукувати і використовувати як будь-який інший документ. Отже, процедура відкриття ФОП у вас займе 2 дні. Один день знадобиться, щоб зареєструвати заяву в ЄДР, а інший — для реєстрації вас платником податків. А ще ця послуга цілком безкоштовна.

Важливим нюансом є те, що якщо вам виповнилося 16 років і батьки надали вам нотаріально засвідчену згоду на підприємницьку діяльність, ви не зможете подати заяву через портал «Дія», оскільки там не можна завантажити необхідний документ.

shutterstock 1606177153

3.    ВНЕСЕННЯ ЗМІН У ВІДОМОСТІ ПРО ФОП

Через портал «Дія» можна змінити інформацію про ФОП, що міститься у Єдиному державному реєстрі. Зокрема, можна внести зміни щодо:

  • видів економічної діяльності;
  • громадянства;
  • контактної інформації.

Якщо ж необхідно внести інші зміни, треба звернутися до найближчого ЦНАП. Наприклад, змінити ПІБ, податковий номер, місце проживання можна тільки офлайн. Також слід зауважити, що після зміни КВЕД потрібно про це повідомити податкову. Зробити це можна особисто за місцем реєстрації або онлайн: відправити заяву через Електронний кабінет платника податків. Зміни будуть внесені протягом 1 дня з моменту подання заяви про їх внесення.

4.    РЕЄСТРАЦІЯ ТОВ НА ПІДСТАВІ МОДЕЛЬНОГО СТАТУТУ

Найперше і найнеобхідніше при реєстрації ТОВ — це електронний цифровий підпис (ЕЦП). Якщо у вас вже є ЕЦП, ви з легкістю авторизуєтеся на порталі «Дія». Після авторизації вам запропонують заповнити онлайн-форму для реєстрації ТОВ. Процес займе близько 20 хвилин залежно від кількості бенефіціарів і вибраного типу оподаткування. Перед початком заповнення заяви необхідно все детально продумати: невірно вибрана інформація на одному кроці може змінити хід подальших дій на інших кроках. Тому треба чітко визначитися з:

  1. Назвою вашого ТОВ. Вона має бути унікальною і не співпадати з назвами вже зареєстрованих ТОВ. На порталі «Дія» доступна перевірка назв відповідно до Єдиного державного реєстру.
  2. Місцезнаходженням ТОВ. Це так звана юридична адреса, за якою буде здійснюватися офіційне листування.
  3. Статутним капіталом.
  4. Засновником. Це може бути як юридична, так і фізична особа. Засновників може бути один або декілька.
  5. Керівником.
  6. Довіреною особою (за необхідності), яка від імені ТОВ зможе підписувати договори без спеціальної довіреності.
  7. Кінцевим бенефіціарним власником.
  8. Зв’язком із ТОВ. Вказуються обов’язкові контактні дані: телефон і електронна пошта.
  9. Видами економічної діяльності.
  10. Типом оподаткування.

Заява подається і підписується електронним цифровим підписом одним із засновників. Якщо засновників декілька, то на електронну пошту кожному засновнику прийде лист із проханням підписати документи, необхідні для реєстрації ТОВ. Розгляд документів здійснюється протягом 24 годин після надходження, крім вихідних і святкових днів.

Важливим моментом є те, що якщо засновником буде виступати юридична особа, то, згідно з чинним законодавством, до заяви необхідно буде додати Протокол загальних зборів учасників, на якому було розглянуто питання про участь у створенні нової юридичної особи. На жаль, на практиці завантажити цей документ через портал «Дія» неможливо, тому, швидше за все, державний реєстратор відмовить вам у реєстрації ТОВ.

Отже, на перший погляд реєстрація бізнесу онлайн здається досить простою і швидкою, але є безліч нюансів, які необхідно врахувати до початку роботи з порталом. Тільки якщо детально розібратися і все продумати, можна отримати позитивний результат.