3

Ганна Коктиш

Керівник практики ІТ-права у компанії ВігоЛекс, адвокат

23.02.2022

На сьогодні перед багатьма ІТ-компаніями постало непросте питання переміщення, або, як прийнято говорити зараз, релокації власного бізнесу за кордон. Таке рішення пов’язане з різними причинами, починаючи від розширення бізнесу і закінчуючи пошуком стабільної та прогресивної країни, де можна легко працювати, маючи достатній рівень захищеності як від свавілля органів державної влади, так і від країни-агресора.

ІТ-компаніям завжди легше проходити процес релокації порівняно з іншими видами бізнесу, враховуючи наступні чинники:

  • ІТ-бізнес не вимагає обов’язкової наявності офісу та якогось специфічного обладнання чи, до прикладу, складів. Достатньо мати комп’ютери, а сервери, зазвичай і так розміщені за кордоном. Працівники ж можуть працювати деякий час або з дому, або у коворкінгу.
  • Практично усі ІТ-спеціалісти вільно розмовляють англійською і досить часто є молодими мобільними працівниками, які морально готові до переїзду та роботи у нових умовах, якщо вони розумітимуть переваги такого переїзду (стабільність, комфорт, офіційна зарплата в Європі тощо). Крім того, більшість ІТ-спеціалістів мають досвід роботи з іноземними компаніями та окремими закордонними колегами.
  • Українські ІТ-спеціалісти високо цінуються за кордоном, тому їм порівняно з іншими легше підтверджувати свою кваліфікацію та обґрунтовувати «потребу у собі»;
  • Низка країн пропонує особливі умови для роботи іноземних ІТ-спеціалістів, що є важливим при формуванні пакету документів для отримання посвідки (дозволу) на роботу за кордоном.

Як показує статистика, українські айтішники найчастіше виїжджають до США, Канади та деяких країн Європи, серед яких лідирують Великобританія, Німеччина та Польща.  Інші країни Європи (такі як Чорногорія, Хорватія, Словаччина) також є цікавими для переїзду з точки зору порівняно дешевизни, близькості менталітету та географічного положення.

Проте, серед зазначених країн останнім часом на перше місце виходить Польща, яка не лише знаходиться найближче до України за всіма показниками, але і планує стати одним із центральних ІТ-хабів у Європі. Так, на сьогодні у Кракові, Варшаві та деяких інших містах на очах виростають цілі ІТ-містечка з власною інфраструктурою та максимально комфортними умовами для роботи та життя. Крім того, Польще максимально заохочує переїзд іноземних ІТ-спеціалістів до себе.

Так, порівняно нещодавно у Польщі було розпочато програму Poland. Business Harbour, яка передбачає надання цілого комплексу послуг для ІТ-спецілістів, малих та середніх стартапів та ІТ-компаній, щоб оперативно та порівняно просто переїхати на територію Республіка Польща для роботи та довгострокового проживання.

Організаторами програми є Центр GovTech у Канцелярії Голови Ради Міністрів, Міністерство закордонних справ, Міністерство розвитку і технологій, Польське агентство інвестицій та торгівлі, Польське агентство розвитку підприємництва. У проєкті беруть також участь Software Development Association Poland (SODA) та Польська палата інформатики та телекомунікацій. Усе це свідчить про значний рівень зацікавленості країни в іноземних спеціалістах та високий рівень їхньої підтримки при релокації.

shutterstock 630701468

Програма Poland. Business Harbour передбачає:

  • призначення локального «опікуна», який буде супроводжувати весь процес релокації компанії;
  • підтримку при переїзді спеціалістів та членів їхніх сімей;
  • юридичну та візову підтримку у форматі business concierge;
  • допомогу у комунікаціях із органами місцевого самоуправління та спеціальними економічними зонами, які долучилися до цього проєкту;
  • створення тимчасових офісів та житлових просторів;
  • контакти з інвесторами та допомога в отриманні грантів на науково-дослідницьку діяльність та розвиток (B+R);
  • надання спеціальних пропозицій щодо працевлаштування зі скороченою процедурою для отримання віз від низки польських технологічних компаній;
  • підтримку сімей з дітьми (зокрема, надання права дітям, які продовжать навчання у польських школах, на додаткові заняття польською мовою).

Програма Poland. Business Harbour поширюється на: ІТ-спеціалістів, стартапи та ІТ-компанії з України, Білорусі, Росії, Вірменії, Грузії та Молдови.

Компанія ВігоЛекс має напрацьовані контакти з польськими юристами, тому зможе допомогти при релокації ІТ-бізнесу з України до Польщі. Крім участі у програмі Poland. Business Harbour, ВігоЛекс може також допомогти з реєстрацією нової компанії, відкриттям корпоративного рахунку та персональних рахунків для працівників, що переїжджають.