Ганна Буяджи
Керуючий партнер, адвокат, директор адвокатського об’єднання «VigoLex»
26.05.2022
Війна триває понад три місяці і поки, на жаль, не закінчується, тому українські ІТ-компанії, які ще лишилися в Україні все більше задумуються про планову релокацію в інші країни. Серед привабливих країн для старту бізнесу в Європі можна назвати Словаччину, яка, з одного боку, майже в центрі Європи і порівняно недалеко від України, а з іншого – значно дешевша з усіх точок зору порівняно із Німеччиною, Австрією та Великою Британією. У цій статті ми зупинимося на перевагах Словаччини для переміщення власного бізнесу.
Почнемо з того, що реєстрація юридичної особи є порівняно недорогою (від 1500 євро) та може тривати 3-4 тижні.
Особливими вимогами при відкритті компанії в Австрії є те, що:
- мінімальний розмір статутного капіталу становить 5000 євро для товариства з обмеженою відповідальністю та 25 000 євро для акціонерного товариства;
- директором має обов’язково резидент Євросоюзу. При цьому директор може не отримувати заробітну плату;
- юридична адреса є обов’язковою.
Документами, необхідними для відкриття компанії є:
- Статут або засновницький договір. У статуті мають бути визначені напрямки діяльності майбутньої компанії;
- Документ, що підтверджує відсутність судимості в засновника та директора.
На даний час українці можуть отримати довідку про відсутність судимості або витяг про відсутність судимості, не лише через сервісні центри МВС (які можуть фактично не працювати через військові дії), але і заповнивши онлайн відповідну форму у додатку Дія. Отримання зазначених документів є безкоштовним, проте строк виконання запиту становить 30 днів.
Довідку можна отримати двома шляхами: на електронну адресу(електронний варіант довідки) або в будь-якому сервісному центрі МВС (паперовий варіант).
- Довідка з банку про внесення коштів до статутного капіталу (отже, до моменту відкриття компанії необхідно відкрити спеціальний рахунок у банку для внесення статутного капіталу майбутньої компанії);
- Документ, який підтверджує наявність юридичної адреси компанії (договір оренди або документ про право власності на приміщення).
Після відкриття компанії необхідно буде відкрити банківський рахунок в одному із локальних банків, наприклад, в Tatra Bank, VÚB banka або UniCredit. Зазвичай ця процедура займає від 4 тижнів та вимагає особистої присутності директора у банку. Іноді (проте це залежить від політики кожного конкретного банку) відкриття рахунку можливе за довіреністю, проте завжди залишається ймовірність того, що банк запросить до відділення директора особисто.
Водночас релокація – це не лише відкриття локальної компанії, але і ціла низка побутових та організаційних моментів. З одного боку, політика Словаччина полягає у максимальному залученні до країни висококваліфікованих спеціалістів, зокрема, айтішників. Це проявляється у наявності різноманітних державних та муніципальних програм розвитку ІТ-галузі. Але з іншого боку за останні декілька років ціни на оренду житла значно зросли. Цей факт також треба враховувати при релокації компанії.
До прикладу, оренда однокімнатної квартири в Братиславі коштуватиме €450—600 на місяць. Зазвичай ця ціна включає комунальні витрати та інтернет, проте кожного разу це треба перевіряти відповідно до договору. Як правило, окрім місячної орендної плати при укладенні договору необхідно передати також заставу (депозит) у сумі місячної оренди. Крім того, найчастіше квартири здаються в довгострокову оренду без меблів та будь-яких речей, що вимагає додаткових грошових та часових витрат для облаштування житла і побуту.
Житло для купівлі або оренди можна знайти на таких сайтах: nehnutelnosti.sk та bazos.sk. Важливо, щоб власник житла погодився підписати у нотаріуса заяву, що він дозволяє проживання іноземця. Цей документ необхідно буде подати до поліції. Він також є частиною пакета документів для отримання посвідки для проживання (якщо отримувати її у звичайному режимі). Для поліції підійде і нотаріально завірений договір оренди, але він займає кілька сторінок, тому зазвичай оформляють заяву.
Ще один момент, про який не варто забувати – це оформлення права на проживання та на роботу для українських громадян. Отримати посвідку на проживання може лише директор компанії, оскільки, як зазначалося вище, лише резидент ЄС може виконувати функції директора (порядок отримання ВНЖ ми детально розглянемо в іншій статті).
Проте на даний момент це питання не повинно виникати, оскільки усі українці, які прибувають до Словаччини зараз, мають право отримати тимчасовий захист з правом роботи або так зване «толерантне перебування» (tolerantný pobyt) до 31.12.2022 року з можливістю продовження.. Це значною мірою спрощує перенесення бізнесу з України до інших країн.
Компанія ВігоЛекс має досвід та розуміння процесу переміщення бізнесу до країн Європи та з радістю допоможе перевести бізнес та працівників до Словаччини.