Вирішувати корпоративний конфлікт до його виникнення
Найбільш ефективним інструментом приватного права є договір, і сфера корпоративних відносин – не виняток. Команда ВігоЛекс твердо впевнена, що правильне договірне регулювання відносин з учасниками, акціонерами та інвесторами компанії дозволяє виключити можливість корпоративних суперечок в майбутньому.
Інструментами регулювання корпоративних відносин є:
- для відносин між акціонерами та учасниками – договір між учасниками (shareholders agreement);
- для відносин з директором та топ-менеджерами компанії – трудові договори та договір про нерозголошення (non-disclosure agreements);
- для відносин з інвесторами – shareholderrs agreement и subscription agreement про порядок та умови інвестування.
Крім того, ефективною практикою є розробка політик – внутрішньо-корпоративних документів компанії, які б регулювали основні питання корпоративних відносин в компанії, наприклад:
- доступ до корпоративної інформації;
- представництво компаній у відносинах з постачальниками та органами влади;
- вирішення корпоративних суперечок та ін.
При складанні таких політик рекомендується провести аудит ризиків, які є в компанії, для того щоб, виходячи з наявних ризиків, продумати варіанти недопущення або вирішення можливих конфліктів в майбутньому.
Вирішити корпоративний конфлікт по факту його виникнення
Якщо корпоративний конфлікт вже виник та загрожує заблокувати роботу компанії, є 2 варіанти його вирішення:
Варіант №1: переговори. Не слід сприймати переговори виключно як діалог між сторонами конфлікту. Переговори з метою вирішення корпоративного конфлікту можуть включати в себе переговори за участі представників обох сторін або медіацію – залучення незалежного фахівця, який, беручи до уваги аргументи сторін конфлікту, пропонує їм взаємовигідне вирішення спірної ситуації.
Переговорна процедура вирішення корпоративних конфліктів набагато вигідніше для самих сторін конфлікту – вона простіша, швидша і набагато дешевша. Команда ВігоЛекс надає послуги в сфері переговорного врегулювання корпоративного конфлікту та здатна допомогти вам вирішити конфліктну ситуацію або виступити у ролі медіатора для вашого кейсу.
Варіант №2: судове оскарження. Вирішення корпоративного конфлікту через суд є найбільш розповсюдженим способом вирішення конфліктів між акціонерами компанії, її учасниками, топ-менеджментом та ін. У рамках судового процесу можна вирішити наступні корпоративні конфлікти:
- оскаржити рішення зборів акціонерів;
- оскаржити продаж акціонером акцій;
- оскаржити недопущення акціонера до зборів акціонерів;
- визнати недійсним статут компанії;
- визнати недійсною угоду, укладену від імені компанії та ін.