ENRUUA

Міжнародні та офшорні трасти

Якщо засновник трасту, довірчий власник і бенефіціар є резидентами однієї країни, в якій також знаходиться майно, передане в траст, то траст є національним або локальним.

У той же час, якщо учасники трасту є резидентами різних країн або трастове майно знаходиться за кордоном, то тоді мова йде про міжнародний траст. При цьому термін «міжнародний» може однаково стосуватися як сімейних, так і благодійних, спадкових і будь-яких інших видів трастів.

Головною ознакою міжнародних трастів є те, що до їх регулювання може застосовуватися право двох або більше країн, тому важливо у момент створення трасту визначитися з правом, яке підлягатиме застосуванню до даних відносин

В Україні, як і у всіх інших країнах пострадянського простору, відсутній інститут трасту, але ніхто не забороняє резидентам цих країн засновувати трасти в інших юрисдикціях, де це передбачено законом.

Відповідно, такі трасти завжди будуть кваліфікуватися як міжнародні, оскільки вони будуть створені нерезидентами по відношенню до країни місцезнаходження трасту. До того ж, часто майно також може знаходиться на території країни, відмінної від місця створення і управління трастом.

Наведемо реальний приклад: резидент України передає своє нерухоме майно в Україні у довірчу власність швейцарській (кіпрській або англійській) компанії, яка повинна буде управляти цим майном на користь українських бенефіціарів. Такий траст буде визнаний міжнародним, оскільки його учасники є резидентами різних країн, а майно знаходиться не на території місця знаходження трасту.

Міжнародні трасти мають всі ознаки національних (локальних) трастів залежно від їх виду, але їх головною особливістю є те, що вони підпадають під сферу дії міжнародного приватного права і, відповідно, до них може застосовуватися право декількох країн. Тому дуже важливо на етапі створення трасту визначитися правом, що підлягатиме застосуванню, щоб надалі уникнути непорозумінь і проблем. Виходячи з практики, можна сказати, що дуже часто застосовним правом сторони обирають право Англії, Кіпру або офшорних юрисдикцій, таких як право о. Джерсі, о. Гернсі, о. Мен тощо.

Міжнародні та офшорні трасти

Окремо слід зупинитися на офшорних трастах, які набули особливої ​​популярності в останні десятиліття. По суті, офшорні трасти – це різновид міжнародних трастів, але їх основною відмінною рисою є те, що вони створені в одній з юрисдикцій, яка з тих чи інших ознак відноситься до офшорних.

Основні відмінності міжнародних та офшорних трастів

Міжнародні трасти Офшорні трасти
Юрисдикція +

Престижні європейські країни, а також США, Канада і т.п.

Офшорні юрисдикції, як правило, знаходяться на островах (Беліз, Каймани, Джерсі, Гернсі, Мен, Санта Лучія і т.п.)

Оподаткування

Як правило, високе

+

Як правило, ставка податків на прибуток для нерезидентів досить низька

Вартість створення і утримання трасту

Як правило, дуже дороге

+

У більшості випадків недороге

Конфіденційність

У більшості випадків банки і органи державної влади мають право вимагати надання інформації про кінцевих бенефіціарів

+

У більшості випадків інформація про кінцевих бенефіціарів може бути витребувана через суд, але в останні роки банки все частіше вимагають надання інформації про кінцевих вигодонабувачів

Можливість відкриття банківських рахунків

Досить складно, потрібно проходити обов’язковий комплаенс документів всіх учасників трастових відносин, а також довести правомірність володіння майном, переданим у траст

+

В офшорних банках досить просто відкрити рахунок.–

Основна проблема виникне при необхідності переказу грошей з офшорного банку в банк престижної юрисдикції

Ставлення податкових та інших контролюючих органів +

При наявності всіх необхідних документів міжнародні трасти є загальновизнаним способом управління майном, тому питань найчастіше не виникає

Офшорні трасти, як правило, розглядаються як інструмент ухилення від сплати податків або як механізм приховування інформації про кінцевих бенефіціарів, тому існує значний ризик блокування рахунків, накладення санкцій з боку податкових та інших контролюючих органів.

Отримати консультацію

Даю згоду на обробку моїх персональних данних

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  [email protected]