Хто регулює діяльність рентген-кабінетів?
Порядок експлуатації рентген-кабінетів в Україні регулюється низкою нормативних актів, що встановлюють допустимі дози випромінення для персоналу і пацієнтів, вимоги до розташування рентгенографічного обладнання.
На першому етапі вам потрібно визначитися з приміщенням рентген-кабінету, випрацювати проєкт кабінету, скласти список необхідного обладнання, скласти список завдань і розробити план їх реалізації.
Далі необхідно отримати відповідну ліцензію, оскільки використання рентген-апарату в кабінеті діагностики вимагає спеціального дозволу. Ліцензія на надання рентгенографічних послуг може бути видана на діючу юридичну особу або ФОП і має бути прив’язана до територіального розташування об’єкта. Щоб отримати її, необхідно виконати вимоги до розміру приміщення, його оснащення і засобів безпеки.
Отримання ліцензії залежить і від дотримання деяких інших умов. Наприклад, обов’язкова наявність у штаті медичного працівника — рентгенолога, допущеного до рентгенографічного апарата, який повинен мати дозвіл на право працювати з даною технікою. Крім того, обов’язковою умовою отримання ліцензії є наявність проєкту рентген-кабінету.
Приміщення під рентген-кабінет
Перш ніж відкрити рентген-кабінет, необхідно орендувати або придбати приміщення, де буде відведене місце для:
- кімнати управління (пультової) площею від 10 м2;
- процедурної, площа якої — від 10 м2;
- кабінету лікаря-рентгенолога площею від 10 м2.
Також врахуйте, що рентгенівський апарат у приміщенні повинен бути розміщений таким чином, щоб первинний промінь був направлений в бік капітальної стіни, за якою при цьому не розташоване приміщення, де постійно перебували б пацієнти чи персонал. Пульт управління рентгенологічним обладнанням має розташовуватися в сусідній кімнаті, з дотриманням правил безпеки.
Площа приміщення для розміщення цифрового обладнання має бути щонайменше 6 м² на одну одиницю техніки. Проте навіть якщо площа дозволяє, в одному кабінеті неприпустиме використання одночасно двох і більше рентген-апаратів.
Тому оптимальним варіантом буде наявність такого обладнання:
- стаціонарний апарат настінний;
- стаціонарний рентген-апарат стельовий;
- портативний візіограф (томограф).
У такому разі вам буде легко і зручно розташувати це обладнання для комфортної роботи лікаря і прийому пацієнтів.
Документація для ліцензування рентген-кабінету
Під час ліцензування рентген-кабінету необхідно пам’ятати, що обладнання є джерелом радіаційного випромінення. Тому для відкриття кабінету потрібно отримати санітарний паспорт, що дозволяє зберігання і використання рентгенографічної апаратури. Також необхідно подати до державних органів наступний пакет документів:
- заяву на отримання ліцензії;
- нотаріально засвідчену копію статутних документів або її електронну версію;
- документ, що підтверджує право власності на нерухомість (приміщення рентген-кабінету) або її оренду;
- документи, що підтверджують право власності на обладнання чи його оренду;
- техпаспорт на рентген-апарат, а також комплект протоколів на вимірювання параметрів;
- санітарний паспорт, що підтверджує відповідність рентген-обладнання нормам, затвердженим в нормативних документах;
- висновок про виконання всіх вимог до підготовки проєкту рентген-кабінету;
- акт, що підтверджує ефективність вентиляційної системи в стоматологічному (рентгенологічному) кабінеті;
- дані про структуру закладу і персонал;
- довідка про проходження медперсоналом комісії та відсутність у співробітників протипоказань для роботи з медичним рентген-обладнанням.
Відкриття рентген-кабінету в житловому будинку і стоматологічному кабінеті
Коли ви відкриваєте рентген-кабінет, треба з самого початку розуміти, що під час розміщення рентгенологічного обладнання потрібно дотримуватися норм безпеки.
Зокрема, єдиний вид апарата, що може розташовуватися в житловому будинку, — це рентген для стоматології. Ба більше — певного типу, U 60 – 90 мВ та І 7 – 10 мА.
Також приміщення рентген-кабінету може розташовуватися лише на першому поверсі нежитлової частини будівлі або в підвальному приміщенні.
У стоматологічних кабінетах повинні робити не більше 100 знімків на тиждень за проведення прицільних рентгенівських досліджень і не більше 50 — за використання ортопантомографа. Це дозволить уникнути перевищення річної норми опромінення медичного персоналу. Робоче місце оператора має бути площею щонайменше 4 м2 і облаштоване захисною кабіною або ширмою.
Вимоги до роботи обладнання стосуються безпеки не лише медичного персоналу, а й громадян, які мешкають в будинках, де є стоматологічні кабінети і клініки. Якщо стоматологічний кабінет розташований в старому житловому будинку, необхідно враховувати матеріали і товщину міжповерхового перекриття. За необхідності треба робити спеціальний захист стелі для забезпечення надійного протирадіаційного захисту. Первинний промінь рентгенівського апарата заборонено направляти в бік вхідних дверей чи вікна першого поверху без захисних ролет.