1 Березюк Анастасія

Юрист

Корпоративне право, право охорони здоров’я

16.02.2023

Швейцарія є дуже привабливою країною для ведення бізнесу, але перебратися туди на постійне місце проживання може далеко не кожен. Це пов’язано із рядом вимог, які держава висуває до бажаючих отримати там посвідку на проживання.

У цій статті ми допоможемо вам розібратися у найбільш поширених видах посвідок на проживання (Пермітів) у Швейцарії.

 1. Перміт G (Дозвіл на транскордонне пересування)
 2. Перміт L (Короткострокова робоча посвідка на проживання)
 3. Перміт B (Робоча посвідка на проживання)
 4. Перміт С (Посвідка на проживання)
 5. Перміт S (Тимчасовий захист для українців)

Перміт G (Дозвіл на транскордонне пересування)

Перміт G дає можливість працювати у Швейцарії, не обов’язково проживаючи на її території.

Для громадян ЄС/ЄАВТ:

Якщо громадянин держави-члена ЄС/ЄАВТ хочете працювати у Швейцарії як транскордонний працівник, він має відповідати таким вимогам:

 • проживати в державі-члені ЄС/ЄАВТ;
 • бути офіційно працевлаштованим у компанії, зареєстрованій у Швейцарії, або бути індивідуальним підприємцем, маючи у Швейцарії адресу для отримання кореспонденції (с/o);
 • повертатися принаймні один день на тиждень зі Швейцарії додому за кордон (або взагалі працювати із території ЄС/ЄАВТ).

Термін дії – 5 років і може бути продовжений ще на 5 років, якщо іноземний громадянин відповідає усім вимогам.

Для осіб, які не є громадянами ЄС/ЄАВТ:

Особи, які не є громадянами ЄС/ЄАВТ, можуть отримати Перміт G тільки в тому випадку, якщо вони мають постійне право на проживання в державі-члені ЄС/ЄАВТ.

Термін дії – вперше видається терміном на один рік і діє тільки в кантоні, який безпосередньо видав Перміт G.

Перміт L (Короткострокова робоча посвідка на проживання)

Термін дії Перміту L збігається з терміном дії трудового договору (зазвичай на видається на термін до 1 року). У виняткових випадках Перміт L можна продовжити 1 раз на термін ще до 1 року.

Точні вимоги та документи для отримання Перміта L залежать від того, до якого з 26 кантонів особа подає заяву.

Для громадян ЄС/ЄАВТ:

Громадяни країн ЄС/ЄАВТ мають право на отримання короткострокової робочої посвідки на проживання у Швейцарії за наявності трудового договору терміном дії від 3 до 12 місяців (трудові договори терміном до 3 місяців не потребують отримання Перміта L, а регулюються через процедуру онлайн-повідомлення у відповідному кантоні).

Для осіб, які не є громадянами ЄС/ЄАВТ:

Особи, які не є громадянами ЄС/ЄАВТ, повинні отримати роботу в Швейцарії до переїзду в країну.

 Роботодавець повинен подати в міграційну службу трудовий договір, укладений терміном до 12 місяців, підписаний роботодавцем і працівником.

Роботодавці у Швейцарії повинні перевірити ринок праці, переконатися в тому, що на місцевому ринку праці Швейцарії або в Європі немає охочих виконувати роботу, яку вони віддають громадянину третьої країни, та довести це.

Кандидати повинні:

 • мати відповідний професійний досвід роботи;
 • мати відповідну вищу освіту;
 • отримувати мінімальну заробітну плату, за мірками кантону, в якому буде робота.

a3de191f665ce70fac6beae5d7675b26

Перміт B (Робоча довгострокова посвідка на проживання)

Робочу посвідку на проживання у Швейцарії надають особам, які мають укладений трудовий договір щонайменше 12 місяців.

Для громадян ЄС/ЄАВТ:

Громадяни ЄС/ЄАВТ можуть приїхати до Швейцарії для пошуку роботи на термін до 90 днів. Якщо протягом цього часу буде знайдена підходяща робота на термін від одного року і більше, вони можуть подати заяву на отримання дозволу на роботу в Швейцарії (Перміту B).

Термін дії – 5 років

Для осіб, які не є громадянами ЄС/ЄАВТ:

Особи, які не є громадянами ЄС/ЄАВТ, повинні отримати роботу в Швейцарії до переїзду в країну. Отримати роботу в Швейцарії для таких осіб важче, ніж для громадян ЄС/ЄАВТ.

Громадянин третьої держави може влаштуватися на роботу в Швейцарії тільки в тому разі, якщо потрібного працівника не можна найняти на швейцарському ринку праці або в державі ЄС/ЄАВТ. Роботодавці повинні довести, що вони доклали “інтенсивних зусиль”, щоб знайти громадянина Швейцарії, ЄС/ЄАВТ або будь-якого іноземного громадянина, який вже перебуває у Швейцарії та має робочу посвідку на проживання у Швейцарії. Крім того, роботодавець повинен довести, чому ті, хто подав заяву, не підходять для роботи.

Найбільші шанси на отримання дозволу мають керівники, фахівці та інші висококваліфіковані особи, тобто ті, хто має вищу освіту і професійний досвід. Від заявників також може знадобитися знання однієї з офіційних мов – німецької/ французької/італійської.

Термін дії – 1 рік при першому отриманні.

Перміт С (Посвідка на проживання)

Власники посвідки на проживання у Швейцарії (Перміту С) майже прирівнюються у правах до громадян Швейцарії.

Вони мають право:

 • працювати на будь-якого роботодавця;
 • змінювати роботу без дозволу;
 • працювати, вчитися і жити в будь-якій точці Швейцарії;
 • відкрити компанію;
 • отримувати соціальну допомогу;
 • купувати нерухомість;
 • визнавати свою кваліфікацію;
 • отримувати гранти.

Перміт С (на відміну від громадянства Швейцарії) не дає право:

 • голосувати;
 • висувати свою кандидатуру на державні посади;
 • можливість покинути Швейцарію на будь-який термін і не втратити свій статус.

Головна вимога для отримання Перміту С – кількість років, прожитих на території Швейцарії (Перміт С можна отримати лише після Перміту В або Перміту L).

Громадяни країн-членів ЄС/ЄАВТ можуть отримати посвідку на постійне проживання у Швейцарії, проживши у Швейцарії 5 років. Громадяни Америки і Канади також можуть подати заяву на отримання Перміту С після 5 років безперервного проживання.

Громадяни країн, що не входять до ЄС/ЄАВТ, повинні прожити у Швейцарії з Пермітом B мінімум 10 років. Тільки після цього вони зможуть подати заяву на отримання Перміту С у Швейцарії.

Однак навіть громадяни країн, що не входять до ЄС/ЄАВТ, можуть отримати посвідку на тимчасове проживання через 5 років за певних умов. Серед цих умов – особа є чоловіком/дружиною/дитина (віком 12-18 років) швейцарського громадянина – тобто, випадки возз’єднання сім’ї.

Перміт S (Тимчасовий захист для українців)

Термін дії тимчасового захисту (Перміту S) обмежений максимум 1 роком і може бути продовжений (до закінчення військового вторгнення Російської Федерації на територію України).

Статус S надає право на:

 • перебування у Швейцарії;
 • роботу без періоду очікування;
 • возз’єднання з членами своєї сім’ї;
 • житло;
 • забезпечення;
 • медичне обслуговування;
 • відвідування дітьми шкіл;
 • отримання соціальної допомоги.

Підсумовуючи хочемо наголосити, що кожен із видів дозволів має свої особливості отримання. Для гарантованого отримання посвідки на тимчасове або постійне проживання у Швейцарії потрібно відповідати вищезазначеним вимогам та звертатися за допомогою до кваліфікованих юристів. Команда юристів VigoLex готова проконсультувати вас із цього питання.