6

Сергій Збожинський

Адвокат, спеціаліст у сфері нерухомості. Договірне право, корпоративне право, M&A, інвестиції, податки

19.04.2022

Після 24 лютого життя українців змінилось кардинально. Мільйони переселенців шукають прихистку в країнах Європейського союзу. Найбільша кількість залишається в Польщі, але є і ті, хто добирається далі.

Франція як повноправний член ЄС та держава, що головує в раді ЄС до липня 2022 року, охоче приймає українців та надає їм тимчасового захисту. Нижче ми зазначимо список кроків, які необхідно здійснити для отримання тимчасового захисту на території Франції.

Крок №1 – знайти пункт прийому

З 24 лютого на території Франції створено спеціалізовані пункти прийому українців в наступних містах:

 1. Париж – пункт прийому Accueil Ukraine – Paris Expo porte de Versailes – зал 2.1
 2. Ніцца – адміністративно-приймальний центр українців – Зала Malatesta 64 Avenue Cyrille Besset 06100
 3. Страсбург – центр прийому громадян України – Place de la Bourse 67000
 4. В інших містах Франції необхідно звернутись до найближчої префектури і заявити про себе. Знайти найближчу до вашого місця проживання префектуру можливо за посиланням: interieur.gouv.fr

! ВАЖЛИВО ! Чим далі ви від великих міст, тим менше людей розмовляють англійською мовою. Якщо у вас є знайомі чи родичі, що розмовляють французькою, обов’язково запросіть їх вас супроводжувати.

Префектура це місцевий орган на кшталт центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) в Україні. Там приймуть ваші документи, а також можуть надати речі першої необхідності (їжа, гігієнічні набори, тощо). Ви можете скористатись медичною та психологічною допомогою, а також звернутись за екстреним житлом або зв’язатись із соціальними працівниками.

Крок №2 – подати заяву на тимчасовий захист у Франції

Франція видає дозвіл на тимчасове проживання (APS – autorisation de provisoire de sejour) терміном на 6 місяців з можливим подовженням на наступні 6 місяців, але сукупно не більше трьох років.

Ви можете отримати тимчасовий захист в наступних випадках:

 1. Ви є громадянином України та проживали в Україні до 24 лютого 2022 року
 2. Ви не є громадянином України але користуєтесь захистом (міжнародним або національним) наданим українською владою.
 3. Ви не є громадянином України але маєте дійсну посвідку на постійне проживання, видану українською владою, і ви не можете повернутись до країни походження безпечним способом.
 4. Ви є членом сім’ї особи, яка підпадає під один з вищенаведених випадків (чоловік, дружина, неодружені неповнолітні діти та батьки на утриманні)

Якщо ви звертаєтесь до префектури, обов’язково необхідно попередньо зробити запис телефоном, після чого вам буде призначене «рандеву» – співбесіда, та конкретний час відвідування. На місці вас попросять заповнити заяву на отримання захисту французькою мовою (потурбуйтесь про можливість перекладу самостійно). З собою необхідно мати закордонний паспорт або будь-який документ, що посвідчує особу. Також радимо заздалегідь зробити декілька фото у форматі 3х4, вони будуть використані в вашій особовій справі та посвідці тимчасового захисту. На заповнені заяви, ваша перша зустріч, скоріш за все, завершиться. Префектурі потрібно буде декілька днів, щоб підготувати документи.

! ВАЖЛИВО ! Представники префектури будуть контактувати з вами телефоном, тому вам потрібно отримати місцевий французький номер, або скористатись номером контактної особи, що зможе вам допомогти.

Крок №3 – дочекатись дзвінка від префектури та прийти для отримання посвідки

Після підготовки документів, представники префектури попередять, коли можливо прийти для отримання посвідки тимчасового захисту. На цьому рандеву вам і знадобляться фотографії для посвідки.

!ВАЖЛИВО! На даному етапі обов’язково дізнайтесь куди і коли ви можете звернутись за отриманням матеріальної допомоги. Питанням виплат займається інший орган – Управління імміграції та інтеграції (OFII).

Посвідка дає вам наступні права:

 1. Проживати на території Франції протягом 6 місяців з дня перетину французького кордону
 2. Отримання медичного страхування
 3. Можливість працевлаштування
 4. Безкоштовний проїзд у поїздах TGV, TER та на міжміському транспорті
 5. Відкриття банківського рахунку
 6. Право на безкоштовне навчання для школярів та студентів

Крок №4 – отримати грошову допомогу

Представники Управління імміграції та інтеграції (OFII) можуть один раз на тиждень приїжджати до префектури, або ж вам необхідно буде відвідати найближчий офіс самостійно. Цю інформацію можливо отримати в префектурі. З вами зв’яжуться як тільки будуть готові провести рандеву, на якому з вами проведуть коротку співбесіду і встановлять склад вашої сім’ї. В середньому на сім’ю із двох людей виділяють 700 EUR на місяць, самотній особі призначають виплату у 400 EUR на місяць. На дітей може бути додатково виділено до 60 EUR на місяць на одну дитину.

По результатам рандеву вам буде надано безготівкову карту OFII, яка є власністю Франції та яку потрібно здавати після закінчення строку тимчасового захисту. Виплати здійснюються кожного 5 числа за попередній місяць, тобто до фактичного отримання коштів може пройти місяць, зважайте на це. Картку можна використовувати для розрахунків через банківський термінал, але не можна знімати готівку в банкоматі а також неможливо використати для оплати в інтернеті. Картку можливо використовувати тільки на території Франції.

Крок №5 – отримати медичне страхування

Для отримання медичного страхування необхідно звернутись до найближчого відділення Caisse Primaire d’Assurance Maladie, де вас проінформують про наступні кроки та про випадки, що покриваються страховкою. Детальніше дізнатись про страхування можливо за посиланням: ameli.fr

!ВАЖЛИВО! Навіть без медичної страховки ви маєте право на отримання термінової (невідкладної) медичної допомоги. Для цього вам необхідно звернутись до найближчої державної лікарні, маючи про собі паспорт або інший документ, що посвідчує особу.

french flags e1610517518227

Які ще можливості мають українці у Франції

Житло

Одразу після прибуття на територію Франції на одну або дві доби вас можуть прийняти у пункті термінового прийому.

Залежно від особистих обставин, зокрема родинного складу, територіальних можливостей прийому та різних висновків, зроблених соціальними працівниками, вам нададуть тимчасове проживання на кілька тижнів або місяців, перш ніж вам нададуть житло на період тимчасового захисту.

Залежно від наявності місць вас, можливо, розмістять в іншому місті, іншому департаменті чи іншому регіоні Франції, відмінному від міста прибуття.

Детально про можливості надання вам житла ви можете дізнатись у приймальному центрі або в префектурі.

Робота

Після отримання посвідки, ви маєте право на працевлаштування. Якщо ви шукаєте роботу, ви можете скористатись підтримкою державної служби зайнятості. Для цього зверніться до найближчої префектури, яка направить вас до компетентної служби. Також можливо знайти інформацію на веб-сайті Pole emploi: pole-emploi.fr

За загальним правилом ви повинні мати трудовий договір, який за вашим бажанням може бути перекладено на українську мову, та платіжні відомості. Ваш роботодавець зобов’язаний сплачувати внески, які дають право на соціальний захист. Легальний робочий час у Франції становить 35 годин на тиждень та максимум 10 годин на день. Умови понаднормової роботи мають бути зазначені в трудовому договорі. Ваша заробітна плата має дорівнювати заробітній платі громадян Франції та не може бути менша ніж 10,57 євро за годину.

Мобільний зв’язок

Французький мобільний оператор Free надає українцям безкоштовний мобільний план терміном на два місяці. Для отримання мобільного плану необхідно звернутись до фірмового магазину Free з українським закордонним паспортом.

Тварини

Якщо у вас із собою тварини, після перетину кордону необхідно поставити їх на облік у місцевій ветеринарній клініці. У вашої домашньої тварини має бути паспорт європейського зразка та вживленний електронний чіп із інформацією про тварину. Якщо чіп та паспорт відсутній, їх потрібно буде зробити, а тварину обстежити. У такому випадку на вас буде покладено обов’язок забезпечувати тварині карантин протягом встановленого ветеринаром строку. В даному випадку рекомендуємо зробити європейський паспорт та чіпувати тварину у транзитній країні, наприклад – Польщі або Угорщині.

Корисні посилання

 1. Загальна інформація для переселенців: refugies.info
 2. Посольство України у Франції: : ua.aideukraine.fr
 3. Знайти найближчу префектуру: interieur.gouv.fr
 4. Знайти найближчу мерію: annuaire-administration.com
 5. Інформація про навчання дітей: education.gouv.fr
 6. Буклети для переселенців українською мовою: parrainage.refugies.info