3

Ганна Коктиш

Керівник практики ІТ-права у компанії ВігоЛекс, адвокат

12.04.2022

Перш за все, слід сказати, що процедура реєстрації та надання тимчасового прихистку за параграфом 24 ще недостатньо визначена та відпрацьована на практиці, що означає, що державні службовці частково керуються нормами законодавства, що стосуються біженців, а частково власними думками на тему «як воно має бути». Це призводить до неоднакового застосування законодавства в різних землях. Крім того, кожна земля в Німеччині має своє локальне законодавство, в тому числі щодо біженців. Це варто враховувати при обранні землі для проживання, а також при наданні порад іншим. Іноді такі поради не релевантні у різних місцях Німеччини

Загалом, українські громадяни, які прибули в Німеччину через війну, можуть розраховувати на:

1. Реєстрацію за місцем перебування. Для реєстрації підходять будь-які документи, що посвідчують особу (закордонний паспорт (у тому числі прострочений!), внутрішній паспорт, посвідка на постійне проживання в Україні, посвідка на тимчасове проживання в Україні).

2. Безкоштовне відкриття рахунку в банку за будь-яким документом, що посвідчує особу (закордонний паспорт, внутрішній паспорт, посвідка на постійне проживання в Україні, посвідка на тимчасове проживання в Україні), а також безкоштовне обслуговування рахунку на 1 рік.

3. Безкоштовний мобільний зв’язок. Компанія Telecom пропонує німецькі сім-карти з безкоштовними дзвінками на німецькі та українські мобільні номери та безлімітним інтернетом. Видають одну сім-картку на сім’ю. Необхідний будь-який український документ, що посвідчує особу та реєстрація місця проживання.

4. Безкоштовне житло. Німеччина розселяє українських переселенців/ біженців по землям за квотами, надаючи їм безкоштовні квартири або розміщаючи у сім’ях. Як правило, розселення відбувається через табір біженців – ви проживаєте в таборі і чекаєте, поки вам знайдуть житло. Якщо ви не можете/не хочете чекати або не хочете жити у сільській місцевості – можна знайти житло самостійно. В такому випадку держава компенсує вартість житла, згідно затверджених норм.

Де шукати житло:

Норми компенсації вартості житла:

Кількість проживаючих (осіб)

Максимальний розмір житла (м кв.)

Максимальна вартість житла без врахування опалення (євро)

1

50

413,50

2

65

503,75

3

80

620,00

4

95

736,25

5

110

825,00

6

125

937,50

7

140

1050,00

5. Соціальні виплати. Розмір соціальних виплат не є однаковим в різних землях Німеччини, проте є деякі середні цифри, які можуть варіюватися в незначній мірі:

Одинока особа

367 євро

Сімейна пара (на кожного)

330 євро

Повнолітня дитина до 25 років, яка проживає з батьками

294 євро

Дитина 14-17 років

326 євро

Дитина 6-13 років

283 євро

Дитина до 5 років

249 євро

На факт призначення виплат не впливає наявність автомобіля (навіть двох на сім’ю, незалежно від їх вартості) на українській реєстрації. У випадку, якщо вам відмовили у призначенні виплат на цій підставі, ви маєте право оскаржити це рішення!

Виплати призначаються з моменту реєстрації за місцем проживання

6. Зелену карту на автомобіль. Зазвичай для пересування Німеччиною автомобілем з іноземною реєстрацією, необхідним є страхування цивільної відповідальності (зелена картка). Німецькі страхові компанії не мають права страхувати українські автомобілі, то ж купити її можна тільки в українській страховій компанії через інтернет.

Проте, на сьогоднішній день для українських автомобілів до 31 травня 2022 року діє програма, за якою німецькі страхові компанії покриватимуть претензії щодо цивільно-правової відповідальності власників автомобілів, якщо незастрахований український автомобіль стане причиною ДТП та завдасть збитків третім особам. Крім того, ці автомобілі не будуть зупинятися через відсутність страхування, а власник такого транспортного засобу не притягується до відповідальності за відсутність зеленої картки.

7. Безкоштовні курси німецької мови.

pexels federico orlandi 2871654 scaled

8. Право працювати. Це безпрецедентне для Німеччині рішення! Проте слід мати на увазі, що працювати ви маєте право тільки в межах тієї землі, в якій ви отримали реєстрацію.

9. Медичне страхування. Для отримання направлення на лікування, необхідно звернутися до найближчого Ankunftszentrum/ Kontaktstelle. Згідно з німецьким Asylbewerberleistungsgesetzes (Законом про виплати шукачам притулку) біженці зазвичай мають доступ до загальної медичної допомоги у лікаря або в лікарні. На жаль, єдиних правил для всіх земель досі немає.

10. Відвідування школи. Відвідування школи для дітей шкільного віку є обов’язковим. Це означає, що як тільки ви зареєструвалися, ваша дитина буде направлена в школу для навчання. Дитину направляють в клас за віком, відповідно до правил, які застосовуються в Німеччині, і не залежно від того, який клас дитина відвідувала в Україні. Так, відповідно до німецького законодавства, дитина має піти в школу у 6 років. А отже, якщо в Україні, дитина пішла в школу в 5 років і відвідує на момент приїзду до Німеччини 2 клас, тут вона знову піде в 1.

11. Надання безкоштовного одягу та продуктів у відділеннях Червоного Хреста та пунктах Tafel.

Німеччина на сьогодні дуже допомагає українським сім’ям, які опинилися у складній ситуації через війну, проте окрім соціальних виплат слід також думати про постійний заробіток. Більшість українців зовсім скоро стикнуться із питаннями пошуку роботи та початку нового бізнесу, а з цим юристи компанії ВігоЛекс можуть допомогти.