sergey

Сергій Буяджи

Партнер

29.03.2022

Австрія традиційно відносилася до країн, де досить складно отримати посвідку на тимчасове/постійне проживання, а ще складніше – отримати громадянство країни. У зв’язку із запровадженням безвізу для українців з’явилася можливість перебування на території Австрії до 90 днів, проте без права роботи та отримання прибутку.

У зв’язку із війною росії проти України ситуація тимчасово змінилася. На даний момент право на тимчасове перебування в Австрії мають такі категорії осіб:

  1. громадяни України, які проживають в Україні та які змушені були залишити країну 24.02.2022 р. або пізніше у зв’язку із війною:
  2. громадяни третіх країн або особи без громадянства зі статусом міжнародного захисту, наданого до 24.02.2022 або зі статусом, аналогічним зі статусом національного захисту відповідно до законодавства України (йдеться про осіб, які отримати притулок або додатковий захист в Україні), які змушені були залишити країну 24.02.2022 р. або пізніше у зв’язку із війною;
  3. члени сімей зазначених вище категорій за умови, що вони проживали в Україні у якості членів сім’ї однієї з вказаних осіб до 24.02.2022 р. Це стосується, перш за все, членів сімей, які не є громадянами України, або які з інших причин самі не відповідають одній із двох вимог для права на проживання у якості переміщених осіб.

Членами сім’ї є:

  • подружжя та зареєстровані партнери;
  • неповнолітні діти вказаних категорій осіб;
  • інші близькі родичі, які проживали з ними спільно до виїзду та повністю або у значній мірі перебували на їх утриманні.
  1. громадяни України, які уже перебували на законних підставах в Австрії станом на 24.02.2022 р. без візи або на підставі візи, після закінчення строку безвізового перебування або дії візи, якщо вони не можуть повернутися в Україні або країну свого проживання. Це стосується, перш за все, громадян України, які на початку війни були у поїздці в Австрію та проживали в Австрії або іншій країні, в яку вони не можуть повернутися. Особи, які проживали в іншій державі, але можуть туди повернутися, не враховуються.
  2. громадяни України, яві мають посвідку на проживання, дійсну станом на 24.02.2022 р. після закінчення дії посвідки, якщо вони не можуть повернутися в Україну. Це відноситься лише до тих випадків, коли посвідка на проживання не була продовжена. Особи з дійсними посвідками на проживання не враховуються, оскільки вони проживають на території Австрії на законних підставах.

Ще однією умовою для законного перебування на території Австрії є відсутність підстав для застосування винятків, таких як вчинення особою воєнних злочинів, злочинів проти людяності, тяжких та особливо тяжких злочинів тощо.

Документи, що підтверджують право на перебування в Австрії у зв’язку із війною. Федеральне управління у справах іноземців та біженців (BFA www.bfa.gv.at) видає особам, які підпадають під категорії, наведені вище, посвідчення переміщеної особи. Для цього необхідно зареєструватися у поліції та здати відбитки пальців усім особам старше 14 років.

Для реєстрації в поліції необхідно надати: закордонний паспорт, свідоцтво про народження дітей та довідку про реєстрацію місця проживання в Австрії (Bestätigung der Meldung). Додатково поліція може запросити інші документи, такі як: свідоцтво про шлюб та інші документи, що посвідчують особу (наприклад, український паспорт, водійські права, довідку про реєстрацію місця проживання тощо).

Якщо поліція вважатиме, що додаткових документів або подальших дій зі встановлення особи не потрібно, посвідчення переміщеної особи, яке дає право на проживання і роботу в Австрії, автоматично буде направлено на пошту за місцем зареєстрованого проживання особи в Австрії.

Посвідчення переміщеної особи діятиме до 03.03.2023 р. Якщо окремо не буде оголошено про його припинення, його дія автоматично продовжується двічі на строк 6 місяців.

Право на проживання втрачає силу, якщо особа, яка його отримала, надовго залишає Австрію, тобто переселяється на проживання в іншу країну. Короткострокові поїздки не анулюють право на проживання.

Віденський офіс Компанії ВігоЛекс відслідковує зміни, що стосуються зміни у статусі українців в Австрії та буде надалі повідомляти про них українських громадян.