anna

Ганна Буяджи

Керуючий партнер, адвокат, директор адвокатського об’єднання «VigoLex»

22.03.2022

Словаччина – невелика європейська країна, яка також гостинно відкрила двері для українських переселенців та надає посильну їм всю можливу підтримку.

У Братиславі на головному вокзалі  (адреса: Námestie Franza Liszta, 1) та на центральному автовокзалі (адреса: Mlynské nivy, 5A) розміщено два великі інформаційні центри, де постійно працюють волонтери та представники соціальних служб, основне завдання яких роз’яснити українцям базові права та можливості громадянам, що прибувають з України.

Практично немає мовного барєру, оскільки частина працівників на розмовному рівні знають англійську та російську мову та можуть надавати основні консультації, крім того скрізь розміщені інформаційні матеріали українською мовою.

Основні інформаційні ресурси для українців:

  • ukraineslovakia.sk;
  • ua.gov.sk;
  • www.iom.sk/en – інформація на сайті органу, який займається питанням імміграції в Словаччині (IDM – Magration information Centre, Bratislava).

image

Українці, які прибувають до Словаччини мають право:

  • в’їхати та перебувати у Словаччині протягом 90 днів на основі безвізу;
  • подати заяву на отримання тимчасового притулку (dočasné útočisko), який є особливою формою захисту для українців та членів їх сімей. Після отримання цього статусу особа отримує «толерантне перебування» (tolerantný pobyt), можливість постійного проживання на території Словаччини, право на роботу та доступ до медичних послуг до 31.12.2022 року з можливістю продовження.

Заяву можна подати лише після перетину кордону зі Словаччиною у найближчому відділу поліції у справах іноземців (Oddelenie cudzineckej polície). При цьому немає обов’язку це зробити відразу після приїзду. Водночас протягом дії безвізу (90 днів) необхідно визначитися зі своїм статусом або залишити країну.

  • подати заяву про міжнародний захист/притулок, що по суті є заявою про надання статусу біженця (medzinárodná ochrana/azyl). Статус біженця має низку обмежень у порівнянні із толерантним перебуванням, серед іншого, у такому випадку необхідно буде перебувати у таборі для біженців у м. Гуменне (Humenne). Більше інформації можна знайти за посиланням: Human rights League in Bratislava (hrl.sk/en).

Словаччина надає таку допомогу українцям та членам їхніх сімей (більше інформації – за посиланням https://ktopomozeukrajine.sk):

  • надання їжі,
  • безкоштовне надання тимчасового житла. Як і інші країни Європи, Словаччина не була готова до такої кількості переселенців з України, тому безкоштовного житла в Братиславі та інших великих містах практично не лишилося. Проте, завжди треба пробувати знайти житло за допомогою волонтерів (www.pomocpreukrajinu.sk).

Якщо є можливість орендувати житло за власні кошти, то найбільш популярними сайтами для пошуку нерухомості є: www.reality.sk, www.nehnutelnosti.sk. Наразі невідомо, чи уряд Словаччини планує відшкодовувати частину орендної плати українцям, чи ні;

  • надання безкоштовного транспорту;
  • доступ до безкоштовної медичної допомоги (для цього необхідно у медичному закладі пред’явити посвідчення заявника про тимчасовий притулок або документ про толерантне перебування);
  • право на роботу без необхідності отримувати додатковий дозвіл. Пошук роботи можна почати за посиланням: www.istp.sk/help-ukraine; profesia.sk;
  • доступ до навчання у школах. Спочатку українським дітям мають забезпечити вивчення словацької мови для більш швидкої адаптації та можливості отримувати освіту у місцевих школах. За отриманням додаткової інформації українською мовою можна звернутися за телефонами: +42-1910-944-825, +42-1950-511-776; +42-1951-141-060; +42-1951-300-053.

Звичайно, у Словаччині розмір соціальних виплат значно нижче, аніж у Німеччині та Австрії, проте і ціни в Словаччині на порядок менші. З іншого боку, Словаччина досить комфортна країна для проживання з усіх точок зору – економіки, екології, умов для бізнесу та гостинності. Для тих українців, які вирішать залишитися в Словаччині, значно простіше розпочати новий бізнес, аніж у сусідніх країнах. До прикладу, частина віденців мають словацькі компанії та їздять скуповуватися до Братислави.

Отже, питанням відкриття компанії або розвитку існуючого бізнесу в Словаччині слід замислюватися щонайшвидше, оскільки надання безкоштовних пільг та соціальних виплат не є безкінечним та задовольняє лише мінімальні потреби для життя, проте аж ніяк не постійний і гідний рівень життя у Європі.