Ганна Коктиш
Керівник практики ІТ-права у компанії ВігоЛекс, адвокат
01.02.2022
Договір на розробку програмного забезпечення – це неоране поле для обговорень. Єдиного стандарту складання такого договору немає – скоріше, є рекомендації з приводу того, що варто обов’язково зробити або чого необхідно уникнути в договорі на розробку ПЗ.
У цій статті ВігоЛекс надасть рекомендації щодо того, як скласти договір на розробку програмного забезпечення, аби максимально мінімізувати юридичні ризики від підписання такого договору.
Основні правила
Перш ніж складати власний або аналізувати чужий договір на розробку ПЗ, необхідно запам’ятати кілька основних універсальних правил:
- Шаблони – це зло. «Чому не можна просто взяти шаблон з Інтернету» – одне з найчастіших питань, які чує юрист.
Відповідь криється у самому питанні: шаблон з Інтернету не адаптований до вашої механіки роботи. Як наслідок, він може містити багато нерелевантних або навіть невигідних для вас умов.
- Потрібно все кастомізувати. Не секрет, що, надаючи або замовляючи ті самі послуги, ваші домовленості з різними контрагентами можуть відрізнятися. Наприклад, різні права використання брендів для реклами послуг, різний порядок приймання-передачі результатів роботи тощо. Всі ці особливості необхідно відображати у договорі.
- Правки – це нормально. Якщо ви чітко усвідомлюєте, що до договору необхідно внести окремі зміни, необхідно обов’язково повідомити про це контрагенту та обговорити з ним процедуру внесення таких правок. Підписання договору без внесення таких змін може призвести до негативних наслідків у майбутньому (спір з контрагентом, неповна оплата або несплата роботи тощо).
Тепер можна поговорити про самий зміст договору.
Предмет договору
Договір на розробку програмного забезпечення повинен мати чіткий та вичерпний опис робіт та послуг, які надаватимуться. Опис предмета договору залежить від моделі вашої співпраці з контрагентом.
Наприклад, якщо ви працюєте за моделлю Waterfall, то, швидше за все, наперед розумієте перелік робіт та послуг, які надаватимуться протягом кожного майлстоуну.
Якщо ж ви працюєте за Agile, то буде доречно вказати в договорі лише загальний опис робіт та послуг, які надаватимуться, а конкретні завдання узгоджувати надалі через Jira, пошту тощо.
Головне – не підписати договір, в якому написано, що надаватимуться консультаційні послуги, а за фактом за договором розроблятиметься софт.
Порядок оплати
Умови щодо оплати, нарівні з умовами предмета договору, – найважливіша частина будь-якого договору.
Якщо в договорі на розробку софту чітко зазначено, хто, коли, скільки і за що повинен платити, – цей договір здебільшого можна вважати марним.
Ключовими умовами оплати будь-якого договору на розробку ПЗ є такі:
- вартість робіт/послуг – це може бути як фіксована вартість за певний обсяг або етап роботи, так і погодинна ставка;
- порядок виставлення та оплати інвойсів – ВігоЛекс рекомендує завжди чітко вказувати, в якому часовому діапазоні мають бути виставлені інвойси, яка процедура їх узгодження та який граничний термін їхньої оплати;
- виплата компенсації за додаткові витрати – оплата вартості покупки ліцензійного ПЗ, навчальних матеріалів, необхідної техніки (наприклад, для тестування) тощо;
- умови сплати податків та банківських комісій із грошових переказів за договором.
Права інтелектуальної власності
Зміст умов договору передачі прав інтелектуальної власності багато в чому залежить від того, яку роль ви виконуєте за договором на розробку ПЗ – замовника чи виконавця.
Якщо ви виступаєте в ролі замовника, у ваших інтересах вказати у договорі, що всі права інтелектуальної власності на результати робіт переходять до вас з моменту створення таких результатів, – це послужить гарантією того, що ви зможете вільно використати розроблений софт без будь-яких негативних юридичних наслідків.
Якщо ви є виконавцем, ВігоЛекс рекомендує вказувати у договорі, що права інтелектуальної власності на розроблений софт переходять до замовника лише з моменту повної оплати вартості роботи. У цьому випадку ви матимете непогану гарантію отримання оплати від замовника, оскільки без неї використання софту буде незаконним.
Також важливо відобразити в договорі, наприклад, чи надається ліцензія на окремі матеріали під розробку ПЗ, чи сторони договору можуть згадувати факт співпраці з метою реклами бренду, обов’язок використовувати лише ліцензійні матеріали при виконанні роботи.
Приймання-передача результатів послуг
Виходячи з досвіду ВігоЛекс, процес передачі результатів відрізняється практично у всіх випадках. В одній ситуації це вивантаження результатів роботи з використанням внутрішньої системи замовника, у другій – це Jira, іноді – деплой софту на сервері замовника. І цей перелік не вичерпний.
Ми рекомендуємо вказувати у договорі на розробку програмного забезпечення саме той варіант, про який ви домовилися з контрагентом.
Наприклад, якщо йшлося про деплой програмного забезпечення на ваших серверах, а в договорі зазначено, що результати послуг вважаються переданими з моменту їх завантаження на репозиторій, наприклад Github, – з юридичної точки зору немає підстав вимагати у виконавця задеплоїти результати робіт.
Відповідальність
Крім зазначеного вище, важливо також приділити увагу аспектам відповідальності порушення договору.
У цьому питанні варто дотримуватися золотої середини: мало хто захоче підписувати договір, в якому передбачені штрафи за кожен неправильний рух. У той же час ВігоЛекс вважає за необхідне передбачити відповідальність за серйозні порушення договору:
- розголошення конфіденційної інформації;
- значне прострочення платежів;
- розірвання договору без дотримання порядку такого розірвання;
- порушення умов про неконкуренцію/непереманювання.
Таким чином, скласти якісний договір на розробку програмного забезпечення, який захищав би ваші інтереси, – це велика праця, яка потребує чіткого розуміння механіки вашої взаємодії з контрагентом.
У договорі на розробку ПЗ важливо вказати саме ту механіку взаємодії, яка існуватиме у вас із контрагентом, уникнути шаблонних та нерелевантних умов, а також прописати умови договору таким чином, щоб забезпечити як розумний баланс права та інтересів сторін, так і юридичний захист ваших інтересів .